KML’den Korkmayın!

15.10.2012
55
KML’den Korkmayın!

KML’nin (Kronik Miyelositer Lösemi) kemik iliği denilen, kemiklerin içindeki yumuşak ve süngerimsi dokunun çok fazla akyuvar (beyaz küre) üretmesi sonucu ortaya çıkan, yavaş seyirli bir kan kanseridir.

Prof. Dr. Muhit Özcan

Lösemi Lenfoma Miyelom Başk.

İlk kez 1960 yılında Filadelfiya  (Philadelphia) kromozomunun belirli bir kanser türüne neden olduğunun bulunması, kanser biyolojisinde önemli bir dönüm noktası olmuştur. 22. ve 9. Kromozomlar arasında genetik malzeme değişimiyle oluşan Filadelfiya (Philadelphia) kromozomu ile bilinir.

Sağlıklı bireylerde, kemik iliğinde kontrollü olarak üretilen kök hücreler ihtiyaca göre olgunlaşarak farklı kan hücrelerini oluştururlar.Normalde akyuvarlar vücudu enfeksiyonlara ve hastalıklara karşı korurken, lösemili hücreler bu işlevi yapmaz. Bu hücrelerin sayısının çok yüksek olması, alyuvarlar ve trombositler gibi diğer kan hücrelerini de etkilemektedir. Vücudumuzdaki normal hücreler 23 çift kromozom içermektedir. KML’li hastaların çoğunda, 22. kromozomda kalıtsal olmayan (nesilden nesile geçmeyen) yapısal bir genetik anormallik ortaya çıkmaktadır. Bu değişmiş olan 22. kromozoma Philadelphia kromozomudenilmektedir. Kan hücrelerinde Philadelphia kromozomunun neden ve nasıl oluştuğu çok iyi bilinmemektedir ancak hücrelerdeki kontrolsüz artıştan ve yaşam sürelerinin uzamasından sorumlu bulunmuştur. Yine de sebebi tam olarak bilinememekle birlikte bazı hastalarda bu kromozom olmaksızın da KML ortaya çıkabilmektedir. KML, lösemi hücrelerinin gelişmesi ve hastalığın ilerlemesinin yavaş olması sebebiyle kronik olarak adlandırıldığını ve hastalığın erken dönemlerinde genellikle şikayet olmamaktadır. Bu hastalığın tanısı kolay konulur. Hastaların yaklaşık yüzde 40’ında başka nedenlerle gittikleri hastanede kan testleri yapıldığında tesadüfen lökosit düzeyinin yüksek bulunması ile hastalık ortaya çıkmaktadır. Hastalığın ilerlemesi ile günlük aktivitelerde yorgunluk, ateş, gece terlemesi, kilo kaybı ve genellikle sol tarafta kaburgaların altında sertleşme ve ağrı olmaktadır. Bu genetik yapıyı hedef alan ağızdan alınan ilaçlarla tedavisi büyük ölçüde yapılabilmektedir. İlaç tedavisinin başarılı olamadığı durumlarda ise kök hücre nakli ile tam tedavisi sağlanabilir. KML artık evcilleşmiş bir dağ aslanıdır. KML’ den korkmayın.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.