KOAH Sıcak ve Nemli Havaları Seviyor

KOAH Sıcak ve Nemli Havaları Seviyor

Dr. Orhan DalkılıçKış hastalığı olarak bilinen KOAH alevlenmelerinin, yaz mevsiminde de yükselen nem oranı ile birlikte artış gösterebileceğini biliyor muydunuz? 

Dr. Orhan Dalkılıç

Göğüs Hastalıkları Uzmanı

Yaz aylarına başta klima kullanımı, cereyanda kalma, sık sık hava değişimi, hava kirliliği, tozlu ve aşırı kurak yerler, havadaki nem oranıyla birlikte hissedilen sıcaklık oranının artmasının KOAH hastalığı olanları olumsuz etkiler. Sıcak hava daha fazla nem tutar. Aşırı sıcakla birlikte suların buharlaşmasıyla havadaki nem oranı artar.

Sağlıklı yaşam için havada belli oranda nem bulunmalıdır. Nem oranının çok fazla veya aşırı az olması (kuru hava) KOAH hastaları için risk oluşturur. İdeal hava nem aralığı % 30-60 oranındadır. Düşük nemli ortamlar olduğundan daha soğuk, yüksek nemli ortamlar daha sıcak hissedilir. Bu nedenle ortamın ısı ayarı kadar nem ayarı ve takibi de önemlidir.

KOAH Sıcak ve Nemli Havaları Seviyor

KOAH hastaları için önemli olan solunan havanın nem oranının ideal seviyede (% 45-50), ısı oranının ise yaklaşık 20-23 derece olmasıdır. Bu oran kapalı ortamlar için nem ve ısıölçerler sayesinde dengede tutulmalıdır. Artan nem oranı aşırı terleme, aşırı sıcakla birlikte sıvı kaybı, göğüste baskı hissi, ter gözeneklerinin tıkanması, tansiyon ve ikincil hastalıklara bağlı soluma güçlüğü gibi nedenlerle solunum yetmezliğine neden olabilir. Solunan havadaki nem oranı normal düzeyin altında veya üstünde olursa balgam çıkışını engelleyerek solunum  yollarında tıkanma ve enfeksiyonlara sebep olabilir.

KOAH Hastasıysanız ve Yaz Mevsimini Rahat Geçirmek İstiyorsanız Bu Önerileri Dikkate Alın!

·Kapalı ortamlardaki aşırı nemi (rutubet) ısıtıcı ve nem emici cihazlarla temizleyin.

·Aşırı kuru havalı bir ortam varsa hafif nemlendirin.

·Yüksek nemli günlerde camları açmayın. Ortamı gece havalandırın.

·Klimaları ve merkezi havalandırmaları ortama belli oranda nem verecek şekilde ayarlayın.

·Mümkünse yüzün.

·Kalp ve böbrek yetmezliğiniz yoksa bol sıvı tüketin.

·Nemli ve sıcak havalarda aşırı hareket ve egzersizlerden kaçının.

·Bol meyve ve sebzeli öğünler hazırlayın.

·Protein açısından zengin olan besinleri tüketin.

·Sigaradan kesinlikle uzak durun.

YAZAR BİLGİSİ
Hergün güncellenen haberleri ve birbirinden özel yazarları ile takipçilerine çok özel bir dünyanın kapılarını aralayan SAGLİKVEYASAMDERGİSİ.com.tr, internette dergi standartlarında takipçilerine sağlıklı yaşamın renklerini sunuyor. Sağlıklı Yaşamın Pusulası’ olan www.saglikveyasamdergisi.com.tr sitesi Sağlık & Yaşam Dergisi’nin yazılı basındaki başarısının sanal ortamdaki en büyük destekçisidir.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.