Kolajen Etkili 7 Besin

Kolajen Etkili 7 Besin

Özellikle yaz aylarında güneşin etkisi ile vücuttaki kolajen kaybı hızlanabilir. Cilde kaybettiği kolajen gücünü doğal besinlerle geri kazandırmak mümkün. Yaz aylarında cildin bağ dokusunu yenilemek-güçlendirmek için kolajen deposu besinler görev başındadır. Peki bunlar hangi besinlerdir?

Uzman Diyetisyen Nilay Keçeci Arpacı

Kolajen deposu doğal besinlerle yaz sıcaklarında cildin bağ dokusunu yenilemek-güçlendirmek mümkündür.

Kızılcık ile cildi canlandır

Güneş ışınlarına maruz kalma ciltteki kolajen dayanıklılığını azaltarak elastinin de deforme olmasına neden olur. Bu noktada doğal besin güçleri ile de cildi desteklemek gerekir. Listenin başında kızılcık yer alır. Yüksek antioksidan içeriği ile ciltte herhangi bir zarar oluşturabilecek ajanları vücuttan uzaklaştırma özelliği bulunur. Cilt bariyerini destekleyen içeriğe sahiptir. Kızılcık, kolajen üretimini destekleyerek kendi görüntüsü gibi cildin de canlanması, parlamasını sağlar. Kalorisi oldukça az olan kızılcık, kolajen üretimini artırmak için bir avuç kadar tüketebilir.

Pancar bağ dokularını destekliyor

Kolajen, vücutta bulunan ve üretilen yapısal bir proteindir. Özellikle cilt sağlığı için önemli olan bu proteinin artması için destek veren besinlerden biri de pancardır. Pancar, ciltteki bağ dokularını destekleyen kolajenin üretiminde etkili bir besindir. Cildin sarkmaması için bağ dokularını destekleyen kolajen miktarını vücutta sabit tutan pancara beslenme planın da yer verilmelidir. Pancar, aynı zamanda cildin yağlı hücrelerden ve toksinlerden arındırma konusunda da önemli güce sahiptir. Pancarın etkisini artırmak için greyfurt ile karıştırıp meyve suyu yapabilir, haftada bir gün tüketilebilir.

Taze kuşburnu kolajenin dayanıklılığını artırıyor

Ciltte var olan kolajenin dayanıklılığını artırma konusunda kuşburnu da oldukça etkili bir besindir. Daha sıkı, dayanıklı cilt için kuşburnuna beslenme planında sık sık yer verilebilir. Özellikle taze kuşburnu ve çekirdekleri cildin elastikiyetini korumasını sağlar.

Ebegümeci cildin nemi için de önemli

Vücutta kolajen üretimi yaşın ilerlemesi gibi güneşin zararlı etkileriyle de azalabilir, yavaşlayabilir. Bu hızı korumak ve artırmak için doğal besin güçleri önemli bir destek sağlar. Örneğin; başta ebegümeci olmak üzere yeşil yapraklı sebzeler kolajen açısından önemli besin kaynaklarıdır. Ebegümeci vücudun kolajen üretimini artırma kadar cildin nem dengesini sağlama konusunda da çok önemlidir.

Lor peyniri kolajen üretimini uyaran bileşenler içerir

Kolajen genç, sağlıklı cildin önemli bir parçasıdır. Cilt canlılığının koruması için belirli oranda vücutta varlığını koruması gerekir. Bunun için kolajen üretimini uyaran bileşenleri barındıran besinleri de sık sık tüketmek gerekir. Lor peyniri yüksek oranda prolin ve lisin amino asitlerini içerir. Bu maddeler kolajen oluşumunu hızlandıran özelliktedir.

Limon ile cilde C vitamini  sağla

Ciltte kolajen azalınca cilt dokusu bu durumdan olumsuz etkilenir. Bu nedenle vücutta kolajen oluşumunu destekleyecek aynı zamanda C vitamini kaynağı besinlerle de takviye yapmak gerekir. Çünkü C vitamini, kolajenin üretilmesi ve daha iyi emilebilmesini sağlar. Bu konuda beslenme planında sık sık limona yer verilmelidir.

Siyah üzüm kolajen moleküllerini korur

Vücutta kolajen seviyesi yeterli olduğu zaman cilt daha sıkı, gergin, genç bir görünüm alırken; yetersiz olduğunda cilt bağ dokularında elastikiyet kaybolur ve solgun, daha yaşlı bir görüntü alır. Siyah üzüm içerdiği kaynaklar sayesinde ciltte kolajen moleküllerini koruma, üretimini artırma konusunda destek verir. Özellikle siyah üzüm çekirdeği kolajen üretiminin artmasında dolayısıyla cildin daha esnek olmasında oldukça etkilidir. Çünkü üzüm çekirdeği bir antioksidan deposudur.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.