Kolesterol Filtre, Tansiyon Sütlü Kahve

Kolesterol Filtre, Tansiyon Sütlü Kahve

Kolestrol ve kahve ilişkisinin sağlığa etkisi sürekli tartışılan bir konu… Bir yanda antioksidan aktivitesi ve beyni güçlendirme yeteneğini savunanlar diğer yanda uykusuzluk, hazımsızlık yaptığını, kalp ritmi ve kan basıncını düzensizleştirdiğini düşünenler. Ancak yapılan bilimsel çalışmaların sonuçları kolestrol filtre, tansiyon sütlü kahveyi seviyor.

Prof. Dr. Barış Çaynak

Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı

Filtrelenmemiş kahvenin kötü kolesterolü artırdığına dair çalışmalar mevcut olsa da günlük 1-2 fincan kolesterol açısından sorun değil. Ancak, günlük tüketim daha fazla, kremalı, aromalı, tatlandırılmış kahve tercih ediliyorsa o zaman kolesterole etkisi daha az olan filtre kahve tercih edilmeli.

Yanında sigara içmeyin!

Yapılan iki farklı araştırma, günde beş fincana kadar kahve içmekle kalp hastalığı arasında bir ilişkinin olmadığını gösteriyor. Günlük ortalama 2-4 fincan içmekse; kalp ve kalbe bağlı tüm rahatsızlıklara yakalanma, ölüm risklerini azalttığını ortaya koyuyor. Tüketim aşırı olmadığı sürece kahve, sağlıklı bir ömür geçirmenize katkı sağlıyor. Bir şartla; yanında sigara içilmemesi gerekiyor.

Adrenalin salınıyor

Klinik deneyimler, kafeinin kalp atım hızı değişkenliği düşük, kalp rahatsızlığı olan veya kalp krizi geçiren insanlar için bazı durumlarda sorun yaratabileceğini söylüyor. Ancak araştırmalar, düzenli kahve içicisi yani günlük ortalama 2-4 fincan aralığında kahve içen birisi için olumsuz etki yaratmadığını gösteriyor. Kafein vücuda girdiğinde, sempatik sinir sistemini uyarıyor. Bu, kan basıncının yükselmesine, adrenalinin salınmasına neden olur; kalbin daha sert ve hızlı atmasını sağlar.

Süt ekleyebilirsiniz

Kafein, iyi bir idrar söktürücüdür. Bu nedenle, magnezyum, potasyum, B vitaminleri gibi hayati olan, suda çözünebilir besinlerin kaybına sebep olabilir. Daha güçlü diüretiklerle aynı riskleri taşır. Eğer günde 6 bardak ve üstü kahve tüketiyorsanız, süt ekleyerek bu olumsuz etkiyi azaltabilirsiniz.

Yüksek tansiyonlu kontrollü tüketmeli!

Uzun vadeli kafein tüketiminin yüksek tansiyon geliştirme olasılığını artırabileceği düşünülürken, birçok çalışma bu yaklaşımın doğru olmadığını gösteriyor. Ancak zaten yüksek tansiyon varsa, kahvenin ve dolayısıyla kafeinin bir risk oluşturabileceği unutulmamalı. Kısaca tansiyon riski varsa ve kan basıncını kontrol etmekte sorun yaşanıyorsa, kahve içerken kalp sağlığına daha fazla dikkat etmek gerekebilir. Yine aynı şekilde kahveyi az, sütü bol koyarak tüketebilirsiniz.

Filtre kahve kolesterolü etkilemez 

Filtrelenmemiş kahvenin kötü kolesterolü artırdığına dair çalışmalar mevcut. Günlük sadece 1-2 fincan içiyorsanız, kolesterol açısından sorun görünmüyor. Ancak günlük tüketimi hem daha fazla hem de kremalı, aromalı, tatlandırılmış tercih ediyorsanız o zaman kolesterole etkisi daha düşük olan filtre kahveyi seçmelisiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.