Kolon Kanserini Önleyin!

14.07.2014
41
Kolon Kanserini Önleyin!

kolon-kanserini-onleyinKolon kanseri tüm dünyada akciğer ve meme kanserinden sonra en sık görülen üçüncü kanser türüdür… Her bir milyon insandan 500’ünde kolon kanseri görülüyor.

Prof. Dr. Erol Avşar

Gastroenteroloji Uzmanı

Kolon kanseri yaygın görülmesinin yanı sıra düzenli taramayla önlenebilir. Buna bağlı ölümlerde ciddi bir azalma görülür. Kolon kanserinin gelişimini önleyen altın standart, tüm kalın bağırsağın görüntülenebildiği kolonoskopi yöntemidir. Kolon kanserinin bir işlemle önlenebilmesi diğer kanser türlerine göre bir avantaj yarattır. 45-50 yaşındaki herkesin düzenli kolonoskopi yaptırması durumunda 20-30 yıl sonra kolon kanseri vakalarının neredeyse kalmayacak.

Yaş ve Ailede Bulunması En Büyük Risk Faktörleri  

Yaş: 50 yaş ve üstünde olanlar, cinsiyet ayrımı yapmaksızın büyük risk taşıyor.

Ailede olması:Ailede, özellikle birinci derece yakınlarında kolon kanseri olanlar ile ailesinde erken yaşta (55 yaş öncesi) kanser hikayesi olanlarda risk artıyor.

Bazı polip türlerinin bulunması:Adenomatöz polip varlığı riski arttırıyor.

Jinekolojik kanser: Kendisinde ve ailesinde rahim, yumurtalık veya meme kanseri olanlarda risk artıyor.

Beslenme şekli: Lifli gıdaları az tüketmek, bol yağlı, hayvansal protein ağırlıklı beslenmek riski arttırıyor.

Genetik: Kalın bağırsağın genetik hastalıkları (herediter kolon kanseri) kolon kanseri gelişmesinde yüksek risk oluşturmaktadır.

Diğer yatkınlık durumları: Daha önce kolorektal kanser veya polibi ile iltihabi  bağırsak hastalığı olması da kişide kolon kanseri riskini arttıran faktörler arasında yer alır.

Kolon Kanserinde Erken Tanı Hayat Kurtarıyor

Kolon kanseri kolay belirti vermeyen ve yavaş büyüyen bir kanser türüdür, ancak belirti vermeden önce tarama testleri ile tanısı konulunca tedavisi mümkün olur.

Kalın bağırsak iki metrelik bir organ… Bağırsağın sağını tutan kanserler ile solunu tutan kanserler farklı belirti veriyor, kanserin bulunduğu tarafa göre hastanın şikayetleri değişiyor. Bağırsağın sol tarafı daha dar bir bölge… Buranın kanserlerinde daha çok dışkıda incelme, kanama, dışkı düzeninde değişme gibi bulgular oluyor. Sağ tarafta bağırsak daha geniş olduğundan, kanser burada sinsi bir şekilde ilerliyor. Bölge daha geniş olduğu için belirti vermesi daha uzun sürüyor. Hastada, halsizlik, kansızlık, iştahsızlık ve karın ağrısı gibi belirtiler oluyor. Ağrılı dışkılama, yeni ortaya çıkan  demir eksikliği anemisi, kilo kaybı ve karında kitle hissi kolon kanseri açısından önemli belirtilerdir.

Toplum genelinde yaşlanmayla birlikte kolon kanseri riski artıyor. 50 yaş ve üstü büyük risk taşıyor. 50 yaşındaki bir kişiyle 20 yaşındaki bir kişiye farklı yaklaşıyoruz. 20 yaşında kanser riski düşük ama kansızlık, yutma güçlüğü, inatçı kusma, kilo kaybı, anüsten kanama, muayenede karında kitle varsa bunları alarm kabul edip daha ciddi yaklaşıyoruz. Kolon kanserinde erken tanı ile sağ kalma süresi arasında doğrudan bir ilişki vardır.

Kolon Kanseri Teşhisinde Altın Standart Kolonoskopi

Kolon kanseri teşhisinde en iyi tarama yöntemi, tüm kalın bağırsağın görüntülenebildiği kolonoskopidir. Bu işlemle kolon kanserlerinin öncüsü olan adenomatöz polipler saptanarak aynı işlem sırasında çıkarılabilir. 45-50 yaşında bir hastaya kolonoskopi yaptığınızda, polipi görüp çıkarırsanız hastanın kaderi değişiyor. Bağırsak kanseri riskiniz varsa kolonoskopi ile bu risk sıfırlanır.

İşlemin uygulanabilmesi için hastaya bir günlük sıvı diyeti uygulanır. Kolonoskopi, gelişmiş anestezi ilaçları sayesinde tek bir iğneyle ağrısız bir şekilde kolayca yapılabilir. 20-25 dakika süren bu işlem sırasında hasta tam uyku halindedir ve hiçbir şikayeti olmaz. Hastanın ne kadar yaşayacağını hastalığın evresi belirler. Kalın bağırsağın içinde 3-4 santimlik kanser oluşumlu bir polip varsa ve bu polipi kolonoskopi sırasında çıkarırsak kanseri ameliyatsız almış oluruz. Böylece hastanın ömrünü uzatmış yani normal hayat süresini kısaltmamış oluruz.

Bütün kalın bağırsak kanserleri için 5 yıllık hayatta kalma ihtimali yüzde 60… Erken evrede ise bu oran yüzde 90’a yükseliyor. Hastalık karaciğere yayılmışsa 5 yıllık yaşam süresi yüzde 10 civarında…

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.