Korona Stresinden Dişler Kırılıyor!

Korona Stresinden Dişler Kırılıyor!

Koronavirüs sonrası her alanda normalleşme adımları atılıyor. Ancak ekonomide kapanması zor yaralar açan salgın nedeniyle iş adamları, esnaf, işini kaybetme korkusu yaşayan beyaz yakalılar başta olmak üzere insanlar ekonomik anlamda stres yaşıyor. Bu da bazı insanlarda bilinçsiz şekilde dişleri sıkma yani Bruksizm hastalığı olarak kendini gösteriyor. Dişlerini sıkan insanlar, dişlerini kırabilir, diş dolgularına zarar verebilir hatta çene eklemi, kulak, baş, yüz, boyun ve sırt ağrıları çekebilir.

Diş Hekimi Arzu Yalnız Zogun

Estetik Diş Hekimleri Akademisi Derneği Üyesi

Genellikle uyku halindeyken kişi bilinçsiz dişlerini sıkar uyandığında sıktığını hatırlamaz ama diş ve çene kaslarında ağrı hisseder.  Son yıllarda iş dünyasında sık görülen, bu nedenle ‘Patron Hastalığı’- Bruksizm olarak da tanımlanan rahatsızlık korona döneminde ekonomik sıkıntılar nedeniyle zirve yaptı. Ekonomik sıkıntıların yaygınlaştığı, dövizdeki ani oynamaların yaşandığı, siyasi çalkantıların olduğu dönemlerde iş adamı özellikle de patron-yönetici pozisyonundaki kişilerde Bruksizm hastalığının görülme oranı yüzde 40’ları bulan bir artış gösterdi. Koronayla birlikte işlerinde belirsizlik yaşayan kişilerde hastalık zirve yaptı. Bu belirsizlik ve stres şirket yöneticisi, küçük esnaf kısacası işini kaybetme korkusu yaşayan beyaz yakalıda görülür hala geldi.

Sınavlar da etkiledi

Diş sıkma sınava hazırlanan gençlerde de strese bağlı olarak ortaya çıkabilir. Bruksizmin sebepleri gibi tedavisi de farklılık gösterir. Gece diş sıkmanın çözümü için her hastaya özgü yapılan gece plakları kullanılabilir. Bu hareketli protez şeklinde, dişlerin üzerine yerleştirilen bir plak. Bu plağı gece kullanmanın dışında bazı hastalara özellikle de kitap okuma, çalışma gibi odak gerektiren işler yaparken de kullanmalarını tavsiye edilir. Çünkü kasılma gün boyu devam eder. Kasların gevşemesine yönelik tedaviler uygulanabileceği gibi diş problemlerinin hallolması da sorunu çözebilir. Hatta kasların rahatlaması için botoks yapılabilir. Dişlerin eski haline getirilmesi için restore çalışmaları yapılabilir. Öte yandan stres için psikolojik destek alınabilmekte ya da Bruksizm için ilaç enjeksiyonu uygulanabilmektedir. Özet olarak herkeste bunun nedeni ve çözümü farklıdır.

İskelet yapısını bozabilir

Rahatsızlığın hissedilmesiyle birlikte doktora başvurulması, kısa sürede önlem alınması gerekir. Aksi halde, diş sıkmayla başlayan rahatsızlık iskelet yapısını bozabilecek boyutlara kadar uzanabilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.