Korona Tedavisi Böbrek Hasarına Neden Olabilir!

Korona Tedavisi Böbrek Hasarına Neden Olabilir!

Bilinçsiz ağrı kesici kullanımının böbreklere verdiği zarar, uzun yıllardır hem uzmanlar hem de Türk Böbrek Vakfı tarafından kamuoyuna hatırlatılan konular arasında. Korona virüsün farklı etki ve tedavi süreçlerinin detayları araştırmalarla henüz kanıtlanmadı. Ancak klinik tablolarla uzmanların ele aldığı konular arasında yer alan yoğun ağrı kesici kullanımının böbrekler üzerindeki etkisi, hastalıktan korunmanın önemini bir kez daha gözler önüne seriyor.

Dr. Bilal Görçin

Türk Böbrek Vakfı Nefroloji Uzmanı

Korona virüsten korunmanın tek ve en önemli yolu; önlemleri en üst seviyeye çıkarmak ve bulaştan uzak durmaktır.

Covid’in en önemli belirtisi miyalji adı verilen kas ve eklem ağrısıdır. Ağrı kesicilere rağmen hasta kişi “Saç kökünden ayak tırnağına kadar” şiddetli ve geçmeyen ağrı olarak tanımlıyor. Ev tedavi gören hastalara güçlendirilmiş parasetamol ve kuvvetli romatizmal ağrı kesiciler verilir. Yatan hastalarda ise bu ilaçlar damardan veya morfine kadar uzanan ağrı kesiciler yapılabilir. Özellikle romatizmal ağrı kesiciler böbreklerde akut hasara neden olabilir. Covid’in neden olduğu akut böbrek hasarı ve tedavide kullanılan antibiyotik, antiviral (Favipiravir), yüksek doz vitamin ve ağrı kesicilere bağlı olarak tedavinin seyrinde böbrek hasarları görülmektedir. Oluşan hasar geçicidir. Covid’in doğrudan böbreği bozduğu veya kalıcı hasara yol açarak diyaliz gerektirdiği henüz araştırmalarla bildirilmemiş olsa dahi, yoğun bakımda takip edilen hastaların yüzde 80’inde çeşitli derecelerde akut böbrek hasarı görülür.

Korona virüs tedavisinde maalesef ağrı kesicilerin önemi büyük. Tedaviden veya kullanılan ilaçlardan kaçınmak elbette mümkün değil. Ancak hem kendi hem de aile bireylerinin sağlığı, tüm sosyo-ekonomik hayatın etkilendiği düşünüldüğünde, toplum sağlığı için bir kez daha korona virüsü ile ilgili tüm önlemleri aldığından emin olmak gerekir. Alınacak en önemli tedbir, sağlık profesyonellerinin çağrılarına uymak ve bulaştan uzak durmaktır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.