“Korona”lı Yaz Kuralları

“Korona”lı Yaz Kuralları

Covid 19 salgını nedeniyle sosyal mesafe, maske zorunluluğu gibi önlemler nedeniyle zor bir yaz geçiriliyor. Evden çıkan herkesin cerrahi-tıbbi maskeyi mutlaka kullanması gerekir, N95 ve FFP tipi maskelerin yanı sıra pamuklu ya da kumaş bez maskelerin önerilmiyor. Terden ıslanan maskenin derhal değiştirmesi zorunluluğunun unutulmaması gerekiyor.

Dr. Aziz A. Hamidi

Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı

Covid-19 salgını nedeniyle yaz aylarını maskeyle geçirmek zorunluluğu; sıcakların artması, tatil bölgelerine gidenlerin rehavete kapılması gibi nedenlerle ihmaller gündeme geliyor. Oysa salgın devam ettiği için sosyal mesafeyi korumak, maske takmak ve hijyen kurallarına uymak hayati önem taşıyor. Yaz sıcaklarında maske nasıl takılmalı, nelere dikkat edilmeli?

Sosyal ortamlarda sadece cerrahi/tıbbi maskeler önerilir. N95 ve FFP tipi maskeler karşıdan gelen virüsün filtre edilmesi amacında kullanılır. Hasta olan kişiden sağlıklı kişiye geçişi engellemez. Bu nedenle sadece hastanelerde belirli durumlarda sağlık çalışanların kullanması önerilir.

Sıcak havada maske

Yaz aylarında havanın sıcak olması nedeniyle takılan maske terden ıslanabilir ve koruyucu özelliğini kaybeder. Bir süre kullanılan, nemlenen ve herhangi bir şekilde ıslanan maskelerin hemen değiştirilmesi, kesinlikle yeniden kullanılmamalıdır. Islanan, nemlenen maskeler virüs ve bakterilerin çoğalmasına uygun ortam yaratır.

Güç soluk alınıyorsa maskenin değiştirilmesi gerekir. Maskenin dış yüzeyine el temasından kaçınılmalı, takıldıktan sonra çene altında indirilmemelidir. Kısa süreli (yemek, içmek için) çıkarılması gerekiyorsa bağcıklarından tutarak çıkarılır ve herhangi bir yüzeye değdirmeden tekrar takılır. Çıkarılan maskeler herhangi bir yüzeye değdirmeden çöpe atılmalıdır.

Tatil yöresinde maske

Tatil yapılan mekâna göre sosyal mesafe ve maske kullanımı değişebilir, yakın çevrede insan yoksa maske takmak gerekmez, 1,5 metreden daha fazla yakında ise mutlaka takılması gerekir. Denize girerken çok yakın temas olmamasına, kalabalık plajlara gidilmemesine ve tatilde her yerde sosyal mesafenin korunmasına önemle dikkat edilmelidir.

Spor yaparken maske

Spor yapanlar daha sık nefes aldığı için yoğun şekilde bedenden damlacık atılabilir. Bu nedenle sosyal mesafeye dikkat edilmeli, çevredeki kişilerden uzak durulmalıdır, yakın mesafede kimse yoksa maske takılmayabilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.