Kötü Kokunun Nedeni Ter Değil, Bakteriler!

Kötü Kokunun Nedeni Ter Değil, Bakteriler!


Terleme, sağlıklı insanlarda olması gereken doğal bir süreç. Vücudun ısı dengesini koruyan bu doğal süreç,  terleyen bölgelerde oluşan bakteriler nedeniyle hiç de doğal ve hoş olmayan bir duruma neden oluyor; ter kokusuna.
Dr.Handan Köksal

Yaz aylarında herkesin kabusu; ter kokusu. Özellikle ter bezlerinin yoğun olduğu koltuk altı gibi bölgelerden yükselen ter kokusu, hem kişiyi hem de çevredekileri rahatsız ediyor, sosyal yaşamı olumsuz etkiliyor. Ter, vücudun ısı dengesini muhafaza etmek için vücuttan atılan su ve bazı minerallerdir, yani; kokusuz bir sıvıdır. Ancak terleme sonucu oluşan nem ve ıslaklık, bakteri üremesini kolaylaştırır. Terleyen bölgelerde üreyen bakteriler de kötü kokularınoluşmasına neden olur.
Terlemeyi kontrol altına alabilirsiniz!

Deodorant ve parfüm kullanımı kokuoluşmasını bir derece azaltsa da tamamen ortadan kaldırmıyor. Ancak günümüzün modern ve pratik yöntemleri ile ter kokusu kontrol altına alınabiliyor. Terleyen bölgelerde bakteri oluşumunu engelleyerek ter kokusundan kurtulmak mümkündür. Terleme, vücudun olağan bir ihtiyacı, bu nedenle terleme engellenmemeli. Botoks, iyontoforez ya da ter bezlerinin alınması gibi yöntemler, terlemeyi engelliyor. Oysa terleme, engellenmeden sadece kontrol altına alınmalı, bakteri oluşumu engellenmeli.

YAZAR BİLGİSİ
Hergün güncellenen haberleri ve birbirinden özel yazarları ile takipçilerine çok özel bir dünyanın kapılarını aralayan SAGLİKVEYASAMDERGİSİ.com.tr, internette dergi standartlarında takipçilerine sağlıklı yaşamın renklerini sunuyor. Sağlıklı Yaşamın Pusulası’ olan www.saglikveyasamdergisi.com.tr sitesi Sağlık & Yaşam Dergisi’nin yazılı basındaki başarısının sanal ortamdaki en büyük destekçisidir.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.