Lazerle İçten Dışa Yansıyan Güzellik…

13.11.2012
51
Lazerle İçten Dışa Yansıyan Güzellik…

 Tüm estetik operasyonlardan sonra ilk hedeflenen güzel olmak ve hoş görünmek olsa da işlevsellik, sonrasında da hastanın sorunsuz olarak normal hayatına devam edebilmesi önemlidir. Çünkü bu kişinin kendisine duyduğu özgüvenin artmasını sağlar. Burun estetiği  sonrası işlevselliğin güzellik kadar önemli olması gibi; kadınlarda vajina estetiği sonrası da hem estetik güzellik, hem de işlevsellik büyük önem taşır.

Op. Dr. Nuri Battal

Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı

 

Teknolojik tıpta pek çok alanda yaygın olarak kullanılan lazer; kadınlar için mutsuzluk ve rahatsızlık yaratan ama çoğunlukla dile getirmekten bile çekindikleri “vajina” ile ilgili sorunların çözümünde de kullanılıyorVücudumuzun diğer bölgeleri gibi vajina da yaşlanır, dokular gevşer, yer yer sarkmalar olur. Bu durum hastaların cinsel ve ruhsal sağlığını olumsuz etkiler. Menapoz sonrası hormonal değişimler nedeniyle de bu bölgedeki yapılar deforme olur, cinsel ilişki sırasında duyulan haz miktarı büyük değişime uğrar.

Cinsel olarak daha aktif oldukları için çoğunlukla genç kadınlar vajina daraltma ameliyatı başka bir deyişle vajina estetiği gerektiren sorunlardan şikayetçidir. Bu sorunların cinsel soğukluğa sebep olması ise kadınların hekime başvurmasındaki en büyük etken.

 

Lazer ile vajinal kanal tek seansta daraltılabilir. Herhangi bir anestezi veya uyuşturma gerektirmeyen, normal hayatı etkilemeden yapılan uygulama sonrası yara, kanama vs. olmamaktadır. Uygulamanın etkileri bir gün içinde görülür ve kanal daraltılmış olur.

 

Kadın cinsel organına yönelik yapılan cinsel estetik ameliyatlarında cerrahi yöntemler sarkmaları ve deformasyonları düzeltmeye yarar. Ancak gevşemiş ve sarkmış deri ve deri altı dokuları, iç kısımlardaki mukozal yapılar, cinsel ilişkiyi ve haz duyumunu olumsuz etkiler. Ayrıca G noktası (Gräfenberg noktası) denilen bölgedeki mukozal yapılar da gevşediği ve diriliğini kaybettiği için orgazm sorunları oluşur. Bu bölgedeki gevşemiş dokuları  sıkılaştırmak, gençleştirmek ve tekrar eski dolgunluğuna kavuşturmak için Vajinal Lazer Yenileme (Vaginal Laser Rejuvenation) yöntemi uygulanmaktadır.

 

Vajinal lazer yenileme mukozal yapılar gerginleştiği için sürtünme hissi artar, bu da duyulan hazzı olumlu yönde etkiler. Kadınların orgazm olamamalarının nedeni bazen psikolojik olsa da sıklıkla anatomik olarak bu bölgedeki düzensizliklerden kaynaklanır. Vajinal hazzı sağlayan en önemli unsur vajinanın gergin olmasıdır. Gevşemiş ve sarkmış bir vajinada kadın sürtünmeyi daha az hissedeceği için duyulan haz da bu oranda az olur. Bu nedenle hiçbir kadın gevşek bir organ istemez. Vajina sıkılaştırılıp gevşemiş dokular gerginleştiğinde sürtünme hissi artacağından haz da artar. Bu durum erkek için de önem taşır, aşırı gevşek ve sarkık vajina erkek içinde az haz demektir.

 

Cinsel estetik uygulamaları arasında önemli bir yer tutan lazer vajina yenilemesi pek çok hastada etkili olur. Örneğin klitorisin aşırı örtülü olduğu durumlarda da bu bölgeyi açmaya yönelik cerrahi girişim uygulanır. Ancak bu bazen tek başına yeterli olmaz ve lazerle vajina yenileme gerektirir.

 

Kansız bir uygulama olan lazer vajinal yenileme sonrasında İyileşme dönemi kısadır, hasta günlük hayatına rahatlıkla dönebilir ancak 1-3 haftalık cinsel perhiz uygulanır.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.