Manuel Terapiye Niçin İhtiyacımız Var?

Manuel Terapiye Niçin İhtiyacımız Var?

Hastalık, yaralanma veya sistemik bir problem yüzünden hareketinizin kısıtlandığını ve ağrılarınızın olduğunu düşünün. Herkes tarafından yapılan ilk iş bir ağrı kesici alarak ya da istirahat ederek ağrının geçmesini beklemektir. Birkaç gün, hafta, ay? Peki, size aslında bütün bu ağrıların bir sebebinin ve aynı zamanda bir çözümünün olduğunu söylersek? Fizyoterapistler ve manuel terapi size bu konuda yardımcı olabilir.

Yrd. Doç. Dr. Gamze Şenbursa

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı

İşlerinizi aksatmamak adına kendinizden fedakârlık yapıyor ve sürekli devam eden bir ağrı içinde hayatınızı sürdürmeye çalışıyorsunuz. “Fizyoterapistler; günlük yaşantınızı etkileyen problemlerin rehabilite edilmesini sağlayan, ağrısız hareket konusunda uzman bir sağlık personelidir. Onlar için en önemli konu: hareketin ağrısız ve kaliteli bir şekilde yapılabilmesidir. Manuel terapi ise fizik tedavi içerisinde fizyoterapistler tarafından yapılan özel bir tedavi tekniğidir. Fizyoterapistler kişiye özel değerlendirme ve tedavi programı planlayarak, kişinin maksimum fonksiyon kazanmasını sağlar. Her yaştan ve hemen her hastalıktan bütün gruplarda, hareketi kazanmak, düzenlemek ve korumak için çalışır.

Hareketsiz yaşam veya hareketin çeşitli nedenlerle kısıtlanması vücuttaki dengeyi bozar. Yapılan araştırmalar hareket kaybının ortopedik yaralanmalardan, obeziteye kadar birçok probleme yol açabileceğini ortaya koymuştur. Manuel terapi uygulamalarında amaç, hareketi sağlamak, ağrıyı azaltmak, fonksiyonu restore etmek ve engelin önüne geçmektir. Kişiye özel planlanan programlarla hastanın ihtiyacına göre kas, eklem, yumuşak doku üzerine uygulamalar yapılır.

Bel Fıtığı Olmadan Gelin

Birçok kişi manuel terapiye ciddi yaralanmalar sonucu gitmeye karar verir. Ancak çok sayıda çalışma bel ağrısından, fıtıklara, menisküs yırtıklarından osteoartrite kadar oldukça geniş yelpazedeki hastalıklarda manuel terapinin ilaç, cerrahi gibi tedavilere göre daha etkili, daha ucuz ve en önemlisi hastalığın ilerlemesinde önleyici bir tedavi olduğunu belirtmişlerdir. Hastalığın ve belirtilerin ortaya çıkmasını beklemek problemin daha ağırlaşmasına, vücuda yerleşmesine neden olur. Problem ne kadar kronik olursa tedavi süreci de o kadar karmaşık olur.

Hayat Boyu Sağlık

Manuel terapi kişinin ihtiyaçlarına göre planlanır, düzenlenir veya değiştirilir. Taburculuk sonrasında belirli zaman aralıklarında yapılan kontroller problemlerin önceden tespit edilmesini sağlar. Yurt dışında kişiler manuel terapi almayı rutin haline getirmiştir. Böylece erken teşhis ile hastalıklar oluşmadan çok önce engellenir, kişinin günlük yaşamı veya yaşam kalitesi etkilenmez. Kişinin optimum sağlığı ve hareketliliği yaşam boyu korunmuş olur.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.