Mazeretim Var Asabiyim!

17.10.2012
54
Mazeretim Var Asabiyim!

Mazeretim Var Asabiyim!, PMS, Kadın Hastalıkları Uzmanları, Figen Sungar, Koray Elter, kafein, egzersiz, sendromu, migren, Sıkıntı, kaygı, Depresyon, Yorgunluk, bitkinlik, Konsantrasyon, Cinsellik, Karın, şkinlik, Göğüslerde şişkinlik, hassasiyet, İştah, Eklemlerde, su toplaması, Kabızlık, Baş ağrısı, Uyku, Mide bulantısı, AkneBayanlar, adet dönemi öncesi şikayetlerinin aslında birçok rahatsızlığın habercisi olduğunu biliyor musunuz?

Dr. Figen Sungar

Doç. Dr. Koray Elter
Kadın Hastalıkları Uzmanları

Kadınların yüzde 80’inde adet öncesi gerginlik, sıkıntı, çabuk sinirlenme, yorgunluk, gibi belirtilere rastlanır. Hatta toplumumuzda bu durum genel olarak kanıksandı ve “Mazeretim var, asabiyim” denince artık insanlar daha anlayışlı olmak zorunda olduklarını kavrıyorlar. Peki, kadının bu dayanılmaz stresini azaltmak, adet öncesi dönemi daha rahat ve mutlu geçirmelerini sağlamak için ne yapmak gerekiyor?.. İşte size rahatlatıcı öneriler: Öncelikle kafeinden uzak durun, düzenli egzersiz yapın ve bol bol dinlenin…

Adet öncesi gerginlik sendromu nedir? Belirtileri ve nedenleri nelerdir? Nasıl tedavi edilir? Kadınlar adet dönemlerini daha rahat bir şekilde nasıl atlatabilir, bunun için neler yapmaları gerekir?.. 
Adet dönemi öncesindeki şikayetler aslında birçok rahatsızlığın habercisidir. Örneğin adet dönemi öncesi çekilen migren ağrısı, adete bağlı olarak ortaya çıkabilen bir durum değildir. Bu rahatsızlık, zaten var olan ancak kendini adet öncesi gösteren bir problemdir. Adet öncesi yaşanan bu tip sorunlar aslında potansiyel sağlık problemlerinin önemli birer işaretidir. 
Kadınların yüzde 80’inde adet öncesi gerginlik durumuna, yani tıp dilinde kısa adıyla PMS olarak tanımlanan “premenstrüel sendromu”na rastlanır. Bunların ancak yüzde 2.5’lik bir kısmı çok ciddi sıkıntıya yol açar ve tedavi gerektirir niteliğe ulaşır. Yumurtlama ve adet dönemleri arasında gözlenen PMS bulguları adet yaklaştıkça şiddetlenir ve adetten hemen sonra kaybolur.
PMS Belirtileri

Her kadında farklı gözlenebilen belirtiler, şiddetli -dalgalı bir seyir gösterebilir. Duygusal belirtiler:
• Sıkıntı, kaygı
• Çabuk sinirlenme-duyarlılık
• Depresyon hali
• Yorgunluk-bitkinlik
• Konsantrasyon bozukluğu
• Cinsel istekte azalma
• Sosyal aktivitelerden uzak kalma isteği
Fiziksel belirtiler:
• Karında şişkinlik
• Göğüslerde şişkinlik-hassasiyet
• İştahta artış
• Eklemlerde su toplaması
• Kabızlık
• Baş ağrısı
• Uyku alışkanlığında değişiklik
• Mide bulantısı
• Aknelerin ortaya çıkması
PMS tanısı nasıl konulmalıdır?
• Belirtileri düzenli olarak ortaya çıkmalı ve kaybolmalıdır.
• Şikayetler adetle birlikte ortadan kalkmalıdır.
• Adetten sonra 10 gün belirtilerin yaşanmadığı bir dönem geçmelidir.
• Şikayetler en az üç adet döneminde gözlenmelidir.
• Belirtiler iş yaşamını, sosyal yaşamı, fiziksel ve ruhsal dengeyi etkileyecek şiddette olmalıdır. 

PMS tedavisinde neler yapılmalı?
PMS nedeniyle günlük işlerin yapılamayacak durumda olunması, sosyal ilişkilerde sorun yaşanması; intihar girişimi, saldırganlık eğilimi gibi psikiyatrik bulguların ortaya çıkması PMS’nin en ağır formu olarak kabul edilir. Bu durumlarda tedavi psikiyatri uzmanları tarafından yapılmalıdır.
Daha hafif durumlarda yapılması gerekenler…
Gıdalar-diyet:
Kafein: Kahve, kola, çay, çikolata gibi gıdaların alımı; bazı ağrı kesiciler, baş ağrısı ve meme hassasiyeti gibi durumlar PMS belirtilerini şiddetlendirir. Kafein alımının kısıtlanması, belirtilerin şiddetlenmesini önleyebilir. Daha az miktarda sodyum tüketimi ise şişkinliği önler.
Egzersiz:
Düzenli egzersizin PMS bulgularını hafiflettiği saptanmıştır. Egzersiz sırasında salgılanan endorfin hormonunun rahatlatıcı ve gevşetici etkileri adet sırasındaki gerginlikleri de azaltmaktadır.
Dinlenme:
Gece uykularının kesintisiz ve düzenli olmasına adet döneminde dikkat etmek gerekir. Bazı kadınlar adet döneminde daha uzun uykuya ihtiyaç duyabilir.
İlaçla tedavi yöntemleri:
Diyet, egzersiz, ruhsal ve bedensel rahatlama yöntemleriyle geçmeyen PMS durumlarında ilaçlara başvurulması gerekir.
Doğum kontrol hapları:
PMS ile beraber adet düzensizliği ve şiddetli adet sancısı çeken kadınlarda doğum kontrol hapları kullanılabilir. En az 6 ay ve düzenli kullanım sonrasında hastalıkta bir düzelme beklenmektedir.
Ağrı kesici ilaçlar:
Adet kanamasından birkaç gün önce başlanılıp adet boyunca düzenli olarak kullanılırsa şikayetlerin giderilmesinde faydalı oldukları tespit edilmiştir.
Ruhsal belirtilerin ön planda olduğu durumlar:
Ruhsal belirtiler, basit duygusal dalgalanmalar şeklinde olabileceği gibi ağır depresyon olarak da ortaya çıkabilir. Tedavide antidepresan, uyku düzenleyici ilaçlar ve gerekli durumlarda psikiyatrik değerlendirme sonucuna göre daha farklı ilaçlar kullanılabilir. İlaçlar mutlaka doktor kontrolünde kullanılmalıdır.
GnRH analogları:
Yumurtalıkların çalışmasını geçici olarak durduran ilaçlar PMS bulgularının ortadan kalkmasını sağlar. Fakat bu ilaçlar geçici bir menopoz durumu ortaya çıkardığından dikkatli kullanılması gerekir.
Rahmin alınması:
Tüm tedavi yöntemlerine hiçbir yanıt alınamadığı durumlarda son çare olarak başvurulan bir yöntemdir. Günümüzde modern tedavi yöntemlerinin gelişmesi nedeniyle bu müdahaleye ihtiyaç kalmamıştır.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.