Meme Onarımı Plastik Cerrah Tarafından Yapılmalı

29.08.2013
12
Meme Onarımı Plastik Cerrah Tarafından Yapılmalı

meme-onarimi-plastik-cerrah-tarafindan-yapilmaliKadınların alınan memelerinin onarımı, genel cerrah tarafından değil estetik, plastik cerrah tarafından yapılmalıdır.

Prof. Dr. Murat Topalan
Plastik Cerrah

Meme kanseri kadınlarda en sık rastlanan kanser türünün başında geliyor. Her ne kadar tıptaki ilerlemeler, bilinçlenme, erken tanı gibi gelişmeler olsa da bazı durumlarda kadınlar memelerini kaybedebiliyorlar. Bu durumda devreye memenin onarımı (Rekonstrüksiyonu) giriyor. Kadınlar, memenin alınması gereken durumlarda kendisini eksik ya da mutsuz hissedebiliyor. Bu nedenle hastalık tanısı konduktan hemen sonra meme alınmadan rekonstrüksiyon tedavi içine dahil edilmeli. Memenin çıkarılması ve memenin onarılması tamamen ayrı uzmanlık alanlarının işidir. Memenin onarımı bir genel cerrah tarafından değil kesinlikle estetik, plastik cerrahi uzmanı tarafından yapılmalıdır.

Aynı Ameliyatta 2 Operasyon

Genelde erken evre meme kanserlerinde memenin alındığı ameliyatta, plastik cerrahi ekibinin operasyona dâhil olup yeniden memeyi oluşturması avantaj sağlayan bir durumdur. Bu operasyonun avantajı, hastanın ikinci kez ameliyat olmaktan kurtulması ve en önemlisi de alınan memenin hemen yerine konması sonucu kadının uzuv kaybı hissi ve psikolojik travmayı daha az hissetmesidir. Aynı ameliyatta hem kanserli dokudan kurtulunur hem de yeni meme yapılır.


En Çok Meme Karın Bölgesinden

Karar verilirken alınan memede radyoterapi nedeniyle herhangi bir damarsal hasarlanma olup olmadığı, hastanın şeker, kalp gibi başka hastalıkların mevcudiyeti ve sigara kullanımı göz önünde bulundurulur. Hastanın sırtı, karnı, kalçası, bacak içi gibi farklı bölgeleri bu ameliyatlarda kullanılabilir. Doğum yapmış, karında yağlanması ve sarkması olan kadınlarda, bu bölge derisi ve yağ dokusu, meme yapımı için kullanılabilir. Hasta karın germe ameliyatı benzeri yapılarak zaten fazla olan yağ dokusu meme yapımı amacıyla transfer edilebilir. Bu transferde mikro cerrahi yöntemlerde kullanılabilir. Böylece hastanın memesi yapılırken aynı anda karın germesini de yapmış oluruz.

YAZAR BİLGİSİ
Hergün güncellenen haberleri ve birbirinden özel yazarları ile takipçilerine çok özel bir dünyanın kapılarını aralayan SAGLİKVEYASAMDERGİSİ.com.tr, internette dergi standartlarında takipçilerine sağlıklı yaşamın renklerini sunuyor. Sağlıklı Yaşamın Pusulası’ olan www.saglikveyasamdergisi.com.tr sitesi Sağlık & Yaşam Dergisi’nin yazılı basındaki başarısının sanal ortamdaki en büyük destekçisidir.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.