Memesiz Yaşam Korkusuna Son

17.10.2012
23
Memesiz Yaşam Korkusuna Son

kanser,meme kanseri,kanser ameliyatları,memeiz yaşamak,Kanser Sonrası Yeni Cerrahi Teknikleri Meme kanseri olan kadınların tedavi sonrası en büyük sıkıntılarından biri memelerinin alınmasıydı. Uzmanlara göre günümüzde hızla gelişen onkoplastik cerrahi sayesinde ameliyat sırasında ya da sonrasında artık meme korunabiliyor. Böylece meme kanserli kadınların kabusu olan memesiz yaşam korkusu son buluyor.

Kadınlar kanser ameliyatından sonra estetik görünümlerinden vazgeçmiyorlar, bu kaygıdan hareketle günümüzde yeni geliştirilen meme onarımı yöntemleriyle artık meme korunuyor.  2000-2010 yılları arasında ABD’de meme kanseri sonrasında estetik operasyon ile meme onarımı ameliyatı geçiren kadın sayısı yüzde 18 oranında arttı. Meme kanserini teşhis ve tedavi eden merkezlerin sayısının artırılması, erken teşhis oranını da yükseltiyor, bu da birçok kadının hayatını kurtarıyor.

TÜRKİYE’DE MEME KANSERİ GENÇLERDE ARTIYOR
Türkiye’de ABD’yle kıyaslandığında meme kanserinin gençlerde görülme sıklığı artıyor. Buna karşılık meme kanserinde erken tanı olanaklarının artması, ileri teknoloji, kadınlardaki meme kanseri bilinci ve farkındalığının yükseltilmesi, meme sağlığı merkezlerinin artması, meme kanserini ilgilendiren tıbbi branşların birlikte çalışması sayesinde birçok kadın, memesine kaybetmeden kanserden kurtulma imkanına sahip olabiliyor. Ancak meme tanısı konan kadınlarda ise Acıbadem’de olduğu gibi multidisipliner olarak kurulan meme hastalıkları merkezleri sayesinde, tedavi başarı oranları yükseliyor.

TÜM BÖLGELERDE BİRİNCİ MEME KANSERİ, DOĞUDA İSE SİNDİRİM SİSTEMİ
Türkiye’nin hemen hemen tüm coğrafi bölgelerinde meme kanseri ilk sıralarda yer almasına karşın, Doğu bölgelerdeki kadınlarda sindirim sistemi kanserleri yaşam tarzı, beslenme gibi koşullar nedeniyle daha fazla görülür. 2002-2006 yılları arasındaki verilere göre meme kanseri sayılarında artış var.

Bu artışa göre Türkiye’de yaklaşık 15-16 bin meme kanserli hasta bulunuyor. Bu artışa bakacak olursak 2030’a kadar 30-35 binin üzerinde meme kanserli hastanın bulunacağını öngörüyoruz. Bu hem sosyal, hem de ekonomik yükü çok ağır olan bir tablo.

EMZİREN KADINLAR MEME KANSERİNDEN KORUNUYOR

Hindistan’da yapılan bir bilimsel araştırmanın sonuçlarına göre kırsalda ve şehirde yaşayan kadınlar meme kanseri açısından kıyaslanıyorlar. Şehirlerde yaşayan kadınlarda kırsalda yaşayan kadınlardan 8 kat daha fazla meme kanseri görülüyor. Çalışmanın sonuçlarına bakılarak kırsaldaki kadınların çocuk sayısının 2’den fazla olduğunu, iki yıldan uzun bebeklerini emzirdiklerini görüyoruz. Şehirdeki kadınlarda çocuk sayısı ikinin altında, iki yılın altında emziriyorlar. Emzirmek kadınları meme kanserinden koruyor. Şişmanlamak, fiziksel aktivite azlığı, çevresel etkenler meme kanseri riskini artırıyor.

HİÇBİR KADIN MEMESİZ YAŞAMAK İSTEMEZ
Günümüzde memelerini kaybeden kadınlar meme kaybıyla yaşamak istemiyorlar. Bu amaçla tıpta “Onkoplastik Meme Cerrahisi” olarak bilinen alan geliştildi, genel cerrahi uzmanları ve plastik cerrahi uzmanları birlikte çalışarak, kanser nedeniyle memesini kaybetmiş kadınlara yeniden meme yapıyorlar. Yeni geliştirilen teknikler sayesinde kadınları güzelliklerine yeniden kavuşturuyorlar.

• Öncelikle amacımız memeden tümörün kesin olarak uzaklaştırıldığından emin olmaktır.
• İkinci amacımız ise, tümörün kesin olarak uzaklaştırıldığı memeyi yeniden yapılandırmaktır.
• Bu yeniden yapılandırmada karın, sırt, baldır bölgelerinden deri, kas ve diğer dokuları taşıyarak yeniden meme yapıyoruz. Burada meme ucunu yapmak, iki meme arasındaki simetriyi, her iki memenin de aynı olmasını sağlamak birinci görevimiz.
• Ancak burada tekniği seçmek çok önemli. Kullandığımız teknikler kanserin türüne, memeye olan yayılımına, dağılımına, meme derisine, hastanın yaşına göre değişebiliyor.
• Genç hastalarda daha çok implant kullanarak yeniden meme dokusu yapıyoruz. Meme dokusunu oluştururken selülözlü bir dolgu maddesi olarak kullanıyoruz.

ABD’Lİ UZMAN UYARDI: NE KADAR ÇOK MERKEZ, O KADAR ÇOK HAYAT

Meme kanserinin erken teşhis edilmesiyle kadınlar ölümden kurtulabiliyorlar. Bu nedenle iyi tedavi hizmeti sunulan meme kanseri tarama, teşhis ve tedavi merkezlerinin sayısının artırılması çok önemli. ABD’de bu konuda çalışan akreditasyon merkezleri bulunur, tüm merkezlerdeki hizmet standardının eşitlenmesi için çalışılıyor, hastaların yaşam kalitesinin artırılması birinci hedef. 

• Son 10 yılda meme merkezlerinde, onkoplastik cerrahi tekniklerinin kullanım oranının arttığını görüyoruz. Bu da kadınların eski memesine kavuşma isteğinden ileri geliyor.
• Kullandığımız yeni teknikler sayesinde memede çok daha az iz oluyor. Ancak memedeki tümör büyükse, kadının memesi büyükse az izle onarım yapmak mümkün olmuyor.
• Küçük memeli kadınlarla, büyük memeli kadınlarda uyguladığımız teknikler birbirinden farklı. Küçük memelerde az izle ameliyat mümkünken, büyük memelerde iz fazla olabiliyor.
• Memelerdeki büyüklük farklılıklarını gideriyoruz, hiç olmayan meme başını yeniden yapıyoruz.
• Meme koruma ameliyatlarında başarı oranımız yüzde 85’e ulaştı. Artık memeyi tamamen çıkarmak yerine, memeyi korumaya yönelik teknikler kullanıyoruz. Memeyi korurken tümörü de tamamen çıkarmayı hedefliyoruz.

YAZAR BİLGİSİ
Hergün güncellenen haberleri ve birbirinden özel yazarları ile takipçilerine çok özel bir dünyanın kapılarını aralayan SAGLİKVEYASAMDERGİSİ.com.tr, internette dergi standartlarında takipçilerine sağlıklı yaşamın renklerini sunuyor. Sağlıklı Yaşamın Pusulası’ olan www.saglikveyasamdergisi.com.tr sitesi Sağlık & Yaşam Dergisi’nin yazılı basındaki başarısının sanal ortamdaki en büyük destekçisidir.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.