Mezoterapi İnceltiyor Saç Çıkarıyor

17.10.2012
20
Mezoterapi İnceltiyor Saç Çıkarıyor

Cilt Hastalıkları Uzmanı Dr. Ayşe Ferzan UytuğMezoterapi 45 yıldır bilinen, ilk defa Fransa’da bulunan, incecik iğneler ve özel ilaçlarla uygulanan bir yöntem.

Dr. Ayşe Ferzan Aytuğ
Cilt Hastalıkları Uzmanı

Bu yöntem başlıca üç amaçla kullanılıyor: Yüzdeki bağ dokusunu cildi gençleştirmekte, bel, kalça, basen bölgesini inceltmede ve erkek tipi saç dökülmesinde. Saç mezoterapisinin özellikle erkeklerde etkilidir. Ancak tamamen kelleşen bölgeye değil, seyrekleşmiş alanlara uygulandığında yeni saçların çıkmasını sağlıyor.

Mezoterapi çok ince iğnelerle uygulanıyor. Cilde uygulandığında gözenekleri sıkılaştırıyor, cildin yenilenmesini sağlıyor. Yüzde lifting etkisi yapıyor, cildi daha gergin, genç bir görünüme kavuşturuyor. Zayıflama amacıyla kullanıldığında ise, bel, kalça, basen bölgesine uygulanarak burada incelme sağlıyor. Saç mezoterapisi olarak uygulandığında, saçları yeni yeni seyrelmeye başlayan erkeklerde acil müdahale imkanı yaratıyor.

Kelleşen değil, seyrekleşen bölgede etkili

Erkek tipi saç dökülmesinin erkeklerin yanı sıra kadınlarda da görülüyor. Hormonal bozukluklar bu saç dökülmesine yol açıyor. Özellikle erkeklerde saç dökülmesi olduğunda saç mezoterapisi etkili oluyor. Kadınlarda görülen erkek tipi saç dökülmesinde ise mezoterapi, erkeklerdeki dökülmede olduğu gibi başarı sağlayamıyor. Biz bugünkü bilgilerimiz çerçevesinde, erkek tipi saç dökülmesinin genetik bir süreç olduğunu biliyoruz. Ancak saç mezoterapisini, kişinin saç ekimi işlemine gidecek kadar yoğun ve büyük alanlarda dökülme yaşamadan önce yaptırmasını öneriyoruz. Çünkü saç mezoterapisi tamamen kelleşmiş bölgeye uygulanmıyor, uygulanırsa da sonuç elde edilemiyor. Seyrelmekte olan bölgeye iğne yapınca o bölgenin yeniden uyarılarak dolmasını sağlamak mümkün olabiliyor. Seyrelmekte olan saça ne kadar erken müdahale edilirse başarı yüzdesi de o kadar artar.

Çok erken müdahale edince 5 seansta bile başarı sağlanıyor. Mezoterapinin amacı küçük ve çok ince iğnelerle enjeksiyon yapmaktır. Dolayısıyla bu iğnelerle seyrelen bölgeye ilaç enjekte ettiğimiz zaman, o bölgede bir uyarı sağlamış oluyoruz ve bu küçük travmalar sayesinde seyrelen alanlar uyarılarak yeni saçların çıkması sağlanmış oluyor. Ayrıca bu yöntemi desteklemek amacıyla saçların çıkmasına yardımcı olacak bazı ilaçların ağızdan alınması da gerekiyor.

40 yaşına kadar saç ekimini önermiyoruz

Seyrekleşen alanlarda saç çıkarmaya yardımcı olan çok çeşitli ilaçlar bulunuyor. Özel amino asitler, vitaminler ve saçın büyümesini sağlayan birtakım maddeler içeren bu ilaçlar da kullanılıyor.

Seyrekleşen saçların canlandırılması:

İlaçlar dökülmüş alanlarda etkili olamıyor. Seyrelen alanlarda işe yarıyor. Biz hastalarımıza 40 yaşına kadar saç ekimi önermiyoruz. Çünkü saç dökülmesi karakteri çok değişken bir özelliğe sahip. Seyrelmiş alanlarda mezoterapi ve ilaçlarla geriye dönüş mümkün. Dökülme sürecini yavaşlatmak mümkün olabiliyor. Mezoterapiyi haftada bir veya iki seans uygulamak gerekiyor. İlk beş seansı yapıp, ardından beş seans daha uygulayarak 10 seansa tamamlamak önem taşıyor. Baş bölgesine iğne yapıldığı için işlem biraz ağrılı oluyor. Bu ağrı anestezik madde verilerek azaltılabiliyor. Mezoterapi 10 seans yapılıyor. İlk üç seansta dökülme duruyor, kalan seanslarda ise saçlar yeniden çıkıyor. Toplam 10 seansı uyguladıktan sonra, ayda bir 3-5 seans daha yapmak gerekebiliyor. Ardından da her üç ayda bir birer seans yeterli oluyor. Mezoterapi uygularken, tedaviyle beraber verilecek ve ağızdan alınacak ilaçlar destek oluyor. Saça uygulanacak özel saç spreyi, dektekleyici şampuan ve şekillendiriciler de iyi sonuç alınmasına yardım ediyor.

YAZAR BİLGİSİ
Hergün güncellenen haberleri ve birbirinden özel yazarları ile takipçilerine çok özel bir dünyanın kapılarını aralayan SAGLİKVEYASAMDERGİSİ.com.tr, internette dergi standartlarında takipçilerine sağlıklı yaşamın renklerini sunuyor. Sağlıklı Yaşamın Pusulası’ olan www.saglikveyasamdergisi.com.tr sitesi Sağlık & Yaşam Dergisi’nin yazılı basındaki başarısının sanal ortamdaki en büyük destekçisidir.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.