Migrenden Kurtulmak Mümkün Mü?

Migrenden Kurtulmak Mümkün Mü?

Reyting Canavarı Migrenden Kurtulmak Mümkün Mü?, cankat tulunay, migren, ağrı, baş ağrısı, kriz, ağrı kesici, genetik, uykusuzluk, hava, doğum kontrol hapları, aniden kusma, ışığa hassasiyet, sese hassasiyetUzmanlara göre, herkeste migren farklı olarak görülür ve rastgele ağrı kesici kullanmak fayda yerine zarar verebilir.. Uykusuzluk, güneşli hava, hormonsal ve duygusal uyarılar ile doğum kontrol haplarının migreni tetikleyen faktörler.

Prof. Dr. Cankat Tulunay
Klinik Farmakoloji Derneği Başkanı

 Migren ağrınız tuttuğunda kriz geçene kadar kesinlikle çikolata, eski peynir, çerez, kahve, yumurta, kabuklu deniz ürünleri, süt, sosis, soğan yemeyin…

Toplum içinde yüksek dereceli baş ağrısına verilen isim: Migren. Aslında en yüksek reytingli baş ağrısı olarak da tanımlanabilir ama en sık görüleni değildir. Peki migren nedir? Migren özgül (primer) ve sendromatik (sekonder) olarak değerlendirilebilir. Sekonder ağrılar, genellikle bir olaya bağlı olarak ortaya çıkan ağrılar; primer baş ağrıları ise çoğunluğu en etkili bir baş ağrısı ve en sık görülen türü olarak biliniyor.
Halk arasında migren; auralı ve aurasız olarak da bilinir. Aura tipi, migren nöbetinin başka bulgularla ağrı öncesinde ortaya çıkıyor. Görme bozukluğu, odaklama güçlüğü, sersemleme hissi, aşırı huzursuzluk gibi rahatsızlıklar migren nöbetinin geleceğini gösteriyor. Belirtileri ise ellerde, kollarda, ağız etrafında uyuşma, karıncalaşma, baş dönmesi, hapşırık, cümle kurmada zorluk çekme şeklinde ortaya çıkar. Bu belirtiler baş ağrısı başlamadan 15-20 dakika öncesinden hissedilir. Migren, genellikle başın iki tarafından şakaklarda sınırlı kalıyor.
Aurasız migren vakalarında ise ağrı aniden kusma, ışığa ve sese hassasiyet, başta zonklama ile başlıyor. Kişilerin yüzde 60’ında kriz 4 saat ile 24 saat arasında değişiyor, bazen de üç gün devam ediyor, birkaç defa da tekrarlanabiliyor.
Migrenin sebebi nedir?
Aslında migrenin sebebi bilinmiyor. Ancak kan damarlarının çapındaki değişiklerin migrene sebep olduğu fikri ağrılıkta. Bu damarların belli olmayan sebeplerle kasılması, daha sonra genişlemesi, sinirlerle çevrili damar duvarlarını esnetmesi ağrılara ortaya çıkarıyor. Eğilme, öksürme gibi hareketler baş ağrısının başlamasına ya da daha fazla artmasına yol açabilir. Migrenin kaynağının nörolojik olduğunu da ileri sürülüyor. Bu görüşe göre, merkezi sinir sisteminin gönderdiği sinyaller ve cevaplar vücudun faaliyetlerini düzenliyor ve buradaki aksaklık ağrıların ortaya çıkmasına yol açıyor.
Ayrıca migrenin genetik olduğu, hastaların üçte ikisinin ailelerinden kaynaklanarak geldiği de başka bir gerçek.
Teşhis ve tedavi
Migrende önemli olan teşhistir. Teşhisin tam olarak yapılmasından sonra migreni tedavi etmek için yapılacak iş koruyucu tedavi ve ağrı kesici ilaçların alınmasıdır. İlaçların mutlaka uzman bir doktorun tavsiyesinden sonra kullanılması gerekiyor. Rastgele ağrı kesici kullanmak fayda yerine zarar verebilir. Herkeste migren farklı olarak görülülebilir. Bir hastada görülen migren bir başka hastada farklı olabilir. Bu sebeple ilaçları da ayrı ayrı oluyor. Uykusuzluk, güneşli hava, hormonsal ve duygusal uyarılar ile doğum kontrol haplarının migreni etkileyen faktörler. Bazı gıdaların da migren hastalarını da olumsuz etkilediğini belirlendi. Çikolata, eski peynir, çerez, kahve, yumurta, kabuklu deniz ürünleri, süt, sosis, soğandan migren krizleri döneminde kesinlikle uzak durmak gerekir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.