Mor, Şişmiş ve Yorgun Gözlere Son!

20.11.2013
57
Mor, Şişmiş ve Yorgun Gözlere Son!

goz-yorgunluguPek çoğumuz her sabah morarmış, şişmiş ve yorgun gözlerle uyanır ve yine pek çoğumuz güne böyle devam ederiz. Olduğumuzdan en az beş yaş fazla görünmemize neden olan bu tip sorunlardan kurtulmanın ilk aşaması mutfaktan geçiyor.

Sibel Türk

 

Gözaltı şişlik ve morluklarından kurtulmak için birkaç önerimiz var…

Şiş gözlerle uyanıp da gözlerine buzdolabından çıkarttığı salatalık dilimleri koymamış kadın çok azdır. Bu çok da yanlış bir uygulama değil. Soğuk ödemi dindirdiği için faydalı bir etki sağlarken salatalık da ferahlık veriyor.  Ancak bu çok da kalıcı bir çözüm değil. Uzun süreli çözümler arıyorsanız öncelikle beslenmenize ve uykunuza dikkat etmeniz gerekiyor. Tuz ödem yaptığı yani vücutta su tuttuğu için gözaltı torbalarınız için de çok zararlı, bunu aklınızdan çıkartmayın ve tuzu mümkün mertebe az tüketin.

Günde en az sekiz saat uyumaya özen gösterin. Unutmayın uykusuz kaldığınızda tüm vücut sistemleriniz bundan etkilenir. Ancak en çok da cildiniz ve gözleriniz bu olumsuzluğu ele verir.

Yatarken yüksek bir yastık tercih ederek başınızı yüksekte tutun. Bu şekilde kan dolaşımınızı doğru düzenler ve gözaltınızdaki kılcal damarlarınızın belirginleşerek mor görüntü oluşturmasını önlemiş olursunuz.

Yüzünüzü yıkarken soğuk suyu tercih edin. Soğuk su dolaşımı hızlandırır bu da cildinizin ve gözaltlarınızın daha parlak görünmesine neden olur.

Kısa da olsa mutlaka egzersiz yapın. Sağlık denince olmazsa olmaz egzersizdir. Ekmeğinizi karşı bakkaldan almak yerine uzak fırına yürümek, dönüşte asansör yerine merdiven kullanmak da bir egzersizdir ve sayılmayacak kadar çok faydası vardır.

Gözaltlarında meydana gelen morarmaların bir nedeni de demir eksikliğidir. Demir eksikliğini gidermenin yolu ise demirden zengin yeşil yapraklı sebzeler ve kırmızı et tüketmekten geçer.
Yeşil ve siyah çayların iltihap sökücü özelliği nedeniyle morluk gidermenin yollarından biri çay kompresi yapmaktır.

Tüm çabalarına rağmen bu dertten kurtulamayanların yardımına da kozmetik ürünler yetişiyor ve gözaltı kapatıcıları dertlerine derman oluyor.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.