Mucize 5 Kış Sebzesi

Mucize 5 Kış Sebzesi

Kış mevsiminin insan sağlığına sunduğu mucizelerden birisi de özellikle kanser ve benzeri hastalıkları önlemedeki güçlü etkisi ile karşımıza çıkan turpgillerdir. Turpgillerin arasında brokoli, lahana, karnabahar, turp şalgam ve benzeri sebzeler yer almaktadır. Bu sebzeler C, E, K, folat ve mineraller açısından zengin olmakla birlikte iyi bir lif kaynağıdır. Ayrıca glukozinolatlar olarak bilinen kükürtlü kimyasallar içerirler.

Diyetisyen Nagehan Afşar

Soğuk kış mevsiminin sunduğu, bağışıklığı güçlendirici ve sağlıklı sebze reçetesinde beş mucize turpgil yer alır.

Beyaz Lahana

Turpgiller ailesinden olan sonbahar, kış sebzesi olarak yetiştirilen bir lahana çeşididir. Tam bir protein ve vitamin deposudur. Beyaz lahana B, C ve E vitaminlerini bünyesinde barındırır, mineralden oldukça zengindir. Bu sağlık deposu sebze kalori açısından da düşüktür. Sindirime yardımcı olmakta, romatizma kaynaklı reaksiyonların azaltılmasında etkili bir sebzedir.

Brokoli

Yapılan araştırmalarda brokoli, şalgam, karnabahar yeşil renkli kalın ve dolgun çiçekleriyle sağlık deposu olan sebzelerin sağlık açısından birçok faydasının olduğu görülmüştür. Brokoli kanser hastalığına karşı etkili bir savaşçıdır. Brokoli, B karoten açısından oldukça zengin olduğu için kanser hastalıklarında oldukça etkili bir savaşçı görevindedir. İçerdiği potasyum ile sinir sistemini destekler sahip olduğu potasyum ve kalsiyum mineralleri ile tansiyon durumunun dengede tutulmasına yardımcıdır. Ve yüksek C vitamini içeriği ile bağışıklık sistemimizi destekler.

Karnabahar 

Karnabahar sebzesi de besin içeriğinin gücü sayesinde beslenmede önemli bir yere sahiptir. Yüksek miktarda fosfat ve potasyum içerir. Ayrıca kadınlarda göğüs kanserinden koruyucu olduğu gösterilen indol-3 karbonal içeriği bulunmaktadır. Düşük yağ ve kalori içeriği ile de kilo kontrolü sağlamak isteyen kişilerin sofrasında önemli bir yere sahiptir. İçerisinde bulunan fosfor, cinsiyet hormonları, E vitamini ve yüksek protein içeriği ile cinsel gücü arttırır.

Turp 

C vitamini, folik asit ve potasyumca zengin olduğu gibi turp aynı zamanda magnezyum ve B vitaminleri açısından da oldukça zengindir. Özellikle siyah turp köklerinin yüksek oranda antioksidan içerdiği, beyaz ve kırmızının ise karotenoid bakımından zengin olduğu bilinmektedir. Ayrıca turp içeriğine acı tadı veren glukozinolat bileşikleridir. Bu bileşiğin ise metabolik hastalık ve kanserden koruyucu etkiye sahip olduğu bilinmektedir.

Pancar 

Lif, mineral, vitaminlerden yana oldukça zengin olan pancar özellikle içerisindeki betalain maddesi ile metabolik hastalıklardan koruyu etki gösterir. Pancar aynı zamanda yüksek nitrat içeriğine sahiptir. Bu özelliği ile kan basıncını düşürdüğü ve kalbi koruduğu bildirilmiştir. Ayrıca pancar suyu sporcular arasında güvenle tüketilebilen besinsel ergojenik destek olarak kabul almıştır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.