Narsisistik Erkekler Cinsellikte Ciddi Problemler Yaşıyor

17.10.2012
136
Narsisistik Erkekler Cinsellikte Ciddi Problemler Yaşıyor

Narsisistik Erkekler Cinsellikte Ciddi Problemler Yaşıyor, cem keçe, cised, cinsellik, narsisistik kişilik bozukluğu, erkek cinsellik, erken boşalma, sertleşme sorunları, eşcinsel yönelim, mastürbasyon, hiperseksüalite, cinsel fantezi, mastürbasyon, cinsel arzu, hiperseksüel “Narsisistik Kişilik Bozukluğu (NKB)” kendini sevmekten değil, özde kendini sevmemekten, kendini beğenmişlikten değil özde kendini değersiz hissetmekten veya kendine aşık olmaktan değil özde kendinden nefret etmeden kaynaklanabilen psikolojik bir bozukluktur. Daha çok erkeklerde görülen bu bozukluk, erkeğin cinsel yaşamında da sorunlara yol açabilmektedir.

Dr. A. Cem Keçe

CİSED

Narsisistik Kişilik Bozukluğu olan kişiler, başkalarının düşünce ve isteklerine gerekli ilgiyi gösteremezler, onlar için her zaman kendileri önemlidir. Plan ve hedeflerine ulaşamadıklarında ya da bekledikleri ilgiyi göremediklerinde yıkıma uğrayabilirler. Üstünlük duygusu, beğenilme gereksinimi, hayranlık beklentisi ve empati yapamama Narsisistik Kişilik Bozukluğu’nun temel özelliklerindendir.

Cinsel sorunlara yol açabiliyor
Narisistik Kişilik Bozukluğu tanısı alan kişilerin %80’inin erkek olduğunu ifade eden CİSED Genel Başkanı Dr. A. Cem Keçe; “Narsist kişiler genellikle tedaviye derin bir boşluk duygusu, can sıkıntısı, iç daralması, hayattan keyif alamama, anlamsızlık ve umutsuzluk şikâyetleriyle başvururlar. Erken boşalma, sertleşme sorunları, eşcinsel yönelim, sık mastürbasyon yapma, hiperseksüalite veya sapkın cinsel fanteziler narsist kişilerde en sık görülen cinsel sorunlardır.” dedi.

Cinsellik ruhun ve bedenin paylaşılmasıdır
Narsist kişinin cinselliği hazzın paylaşılması, sevginin ifadesi ya da partneriyle ruhunun ve bedeninin bütünleşmesi olarak yaşayamayacağını söyleyen CİSED Genel Başkan Yardımcısı Psk. Gülüm Bacanak; “Cinsellik ruhun ve bedenin paylaşılmasıdır, ancak narsist bir kişi için cinsellik bir savaştır, bir mücadeledir. Çocukluğundan itibaren içinde var olan boşluğu cinsellikle doldurmaya çalışabilir ve cinselliği yaşadığı partnerini kendisinin ihtiyaçlarını karşılamakla sorumlu biri olarak görür. Partnerinin duyguları, düşünceleri, istekleri onun için önemli değildir. Narsist kişiler ilişkinin başlarında cinsel arzusu yüksek, hiperseksüel kişiler olarak görülebilirler, ancak ilişkileri ilerledikçe bu ilgileri azalır ve cinsel sorunlar ortaya çıkabilir. Mastürbasyon ve fanteziler onların cinselliğinde önemli bir yer tutar.’’ dedi.

Anne-baba olmak sorumluluk ister
Belli düzeyde narsisizmin her insanın içinde bulunduğunu ve kendini beğenmenin ve değerli bulmanın kişinin iş ve sosyal başarısı için bir güdüleyici olduğunu söyleyen CİSED Genel Sekreteri Psk. Dnş. Fatoş Ayrık; “Ancak kendini beğenme ve değerli bulma belli bir düzeyin üzerinde ise ve aslında temelinde kişi değersizliğiyle yüzleşmekten kaçıyorsa, o zaman sorun var demektir. İnsanın kişiliğinin temeli 0-3 yaş döneminde atılır. Çocuk 3 yaşına kadar ne yaşıyorsa, anneden ve babadan neler öğreniyorsa, annenin ve babanın davranışlarından nasıl etkileniyorsa hayatının geri kalanını da bu öğrendikleri üzerine inşa eder. Çocuğun anne-baba ilgisinden yoksun olması kadar ihtiyaçlarının fazlaca doyurulması da ileride narsisistik bir yapı geliştirmesine neden olabilir.” dedi.

CİSED’in Türk kamuoyuna deklarasyonu
Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği olarak anne-baba eğitimlerini çok önemsediklerini belirten CİSED Genel Sekreteri Psk. Dnş. Fatoş Ayrık; “Anne-baba olmak ve bir insanı yetiştirmek kolay bir sorumluluk değildir. Bu sorumluluğun en iyi şekilde yerine getirilebilmesi anne-baba olmayı düşünen çiftlerin de bir eğitimden geçirilmesi gerektiğini savunuyoruz. Böylece ruhen daha sağlıklı nesiller yetişeceğine inanıyoruz. Çünkü CİSED olarak daha önce Türk kamuoyuna ilan ettiğimiz aşağıdaki deklarasyonun arkasındayız ve takipçisiyiz.” dedi.

CİSED’in Türk kamuoyuna deklarasyonu
1-Anaokulundan başlayarak Cinsel Eğitim yasal olarak şart olmalıdır.
2-Ergenlik Öncesi Cinsel Danışmanlık ve Rehberlik Hizmetleri yasal olarak şart olmalıdır.
3-Evlilik Öncesi Cinsel Danışmanlık ve Rehberlik Hizmetleri yasal olarak şart olmalıdır.
4-Evlilik Öncesi Anne, Baba ve Eş Eğitimleri yasal olarak şart olmalıdır.
5-Cinsel sağlık bilimine üniversitelerimizde Seksoloji A.B.D.adı altında ayrı bir bilim dalı olarak yer verilmelidir.
6-Cinsel sağlık bilimi için “multidisipliner bir yaklaşım” şart olmalıdır.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.