Ne Kadar Bağımlısın Öğren!

Ne Kadar Bağımlısın Öğren!

ne-kadar-bagimlisin-ogrenSabah kalkar kalkmaz sigara paketine mi sarılıyorsunuz? Hastayken bile sigara içmeden yapamıyor musunuz? Sigaraya ne kadar bağımlı olduğunuzu öğrenmek ister misiniz?

Sigara içen ve bırakmak isteyenlere yardımcı olmak üzere hazırlanan Nikotin Bağımlılık Testini çözerek bağımlılık düzeyinizi öğrenebilir, sigarayı bırakmak için destek alabilirsiniz.

Araştırmalara göre sigarayı bırakmanın 5 temel adımı şöyle tanımlanıyor:

1.      Bırakmaya hazır olmak ve bırakma günü belirlemek

2.      Doktor ve eczacınıza danışmak, destek almak

3.      Yeni davranışlar geliştirmek (Rutinlerinizi değiştirmek ve sigara içme isteğini unutturacak yöntem bulmak)

4.      Tedavinize doktorunuzun önerdiği süre boyunca devam etmek

5.      Yeniden sigarayı yakmanıza neden olacak zorluklara karşı hazırlıklı olmak

İsveçli psikolog Karl O. Fagerstörm  tarafından nikotine olan fiziksel bağımlılığın düzeyini saptamak amacıyla geliştirilmiş olan test iki dakikadan kısa sürede çözülebilir.


Ülkemizde on beş yaş ve üzerindeki yetişkinlerin %31,2’si (yaklaşık 16 milyon kişi) halen sigara içiyor.  Sigara kullanımının cinsiyetler arasındaki oranı ise erkeklerde (%50,6) kadınlara (%16,6) göre daha fazla.3 Halen sigara içenlerin yarısından fazlası (%53,0) sigarayı bırakmayı istediğini, ancak bu kişilerin sadece %10,0’ı gelecek bir ay içinde sigarayı bırakmayı planladığını ifade ediyor.3 İlk sigara deneyimlerine erken yaşta başlayan gençlerin düzenli sigara kullanıcısı olma ihtimalleri daha yüksek olurken, sigarayı bırakma ihtimalleri de daha düşük oluyor.  21 yaşına kadar sigara içmemiş olanların daha sonra başlama olasılığı da düşük oluyor.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.