Neden Sık Hastalanıp, İyileşemiyoruz?

Neden Sık Hastalanıp, İyileşemiyoruz?

Hemen herkesin son yıllarda yaşadığı en büyük problem; çok sık hastalanmak ve iyileşememek. Hastalıkların kaynağı değil sonuçları ve belirtileri üzerine anlık geçici tedaviler uygulanması iyileşmeyi geciktirir. Oysa hastalıkları bütüncül sağlık felsefesi ile değerlendirmek en doğru tedavi biçimidir.

Uzm. Dr. Ercüment İlgüz

Sağlıklı ve Uzun Yaşam Bütünsel Tıp Derneği

 Tükettilen gıdalarda, solunan havada ve hatta dokunulan her şeyin içerisinde toksik yani zararlı madde bulunuyor. Toksik maddeler, doğru tedavi şekli ile uygulanmadığında insan sağlığı üzerinde akut veya kronik hasarlara sebep oluyor. Bütünsel tıp kişinin kendi genetik yapısına, bireysel yaşantısına ve beslenme alışkanlığına göre tanı koyar ve tedaviyi ona göre uygular yani herkese aynı reçete ve aynı tanı koymak söz konusu değil. Bütünsel tıbbı günümüzdeki tıp uygulamalarından ayran en büyük özelliği de budur.

 100 yıl önce yüzde 10 kronik hastalık varken, şimdi yüzde 90!

Değişen tüketim ve yaşam alışkanlıkları beslenme alışkanlıklarını deyim yerindeyse kökünden değiştirdi. Tüketilen fabrikasyon gıdalar, paketli yiyecekler, hazır yemekler, katkı maddeli ve yapay şekerli gıdalar bağırsak problemlerine yol açar. Bu da birçok kişinin bağırsak florasının bozulmasına sebep olur. Bağırsak sisteminin bozulmasıyla bağışıklık sistemi düşer ve kronik hastalıklar baş gösterir. İşte tüm bu etkenler sayesinde bundan 100 yıl önce sadece yüzde10’u kronik hastalık varken, günümüzde bu oran yüzde 90’a kadar çıktı.

 Semptomlar hastalık sanılıyor!

Günümüzde semptom olan bulguları hastalık sanmak en büyük yanlışların başında gelir. Mide bulantısı, bağırsak bozulması ve ateş gibi bulgulara ya da sadece ağrıya yönelik tedavi yapılır. Asıl yapılması gereken hastalık bulgularının temeline inmek yani hastalığa bütün olarak bakmaktır. Bulgunun asıl sebebi ortaya çıktığında kronik hastalıklar dahil birçok hastalığın kısa süre içerisinde tedavi edilmesi mümkündür. Hastalığın bütününe yani ana sebebine ulaşıldığında sorun ortadan kalkmış olur. Günümüzde ne yazık ki bu tedavi yöntemi yok denecek kadar az uygulanır.

 Anlık stres zararlı değil!

Yaşanan anlık stresler zararlı değil aksine faydalıdır. Günümüzde birçoğumuz şehir hayatı sürüyor. Şehrin kalabalığından kurtulamıyor. İş hayatı ağır, akşamları geç saatte eve gelip, sabahları çok erken çıkıyoruz. Bir sürü iş bizi beklediği için ister istemez stres oluyoruz. Artık hepimizde bir stres var ancak kısa süreli stres zararlı değil aksine faydalıdır. Kısa süreli stresler bilişsel fonksiyonlarımızı arttırır ve daha kolay öğrenmeyi sağlar. Fakat stres uzun sürdüğü, devam ettiği zaman vücudun kortizon hormonu salgılamasına neden olur. Yüksek kortizon hormonu, bağışıklık sistemini olumsuz etkiler ve bağışıklık sisteminin zayıflaması da birçok hastalığı beraberinde getirir.

YAZAR BİLGİSİ
Hergün güncellenen haberleri ve birbirinden özel yazarları ile takipçilerine çok özel bir dünyanın kapılarını aralayan SAGLİKVEYASAMDERGİSİ.com.tr, internette dergi standartlarında takipçilerine sağlıklı yaşamın renklerini sunuyor. Sağlıklı Yaşamın Pusulası’ olan www.saglikveyasamdergisi.com.tr sitesi Sağlık & Yaşam Dergisi’nin yazılı basındaki başarısının sanal ortamdaki en büyük destekçisidir.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.