Obez Erkeğin Sperm Hücresi de Obez!

Obez Erkeğin Sperm Hücresi de Obez!

Danimarka’da Kopenhag Üniversitesi tarafından yürütülen bir araştırmaya göre, erkeklerin kilosu spermleri yoluyla aktarılan bilgileri etkileyip, çocuklarının obeziteye yatkın olmalarına neden oluyor. Obez erkeğin spermlerinin test edilmesi sonucu ulaşılan  bu bilgi iştah kontrolü ve beyin gelişimi ile ilgili olan genlerle bağlantılıdır. Baba adaylarının en az bir yıl öncesinden kilosuna dikkat etmeye başlaması gerekir.

Op. Dr. Halit Fırat Erden

Tüp Bebek, Üreme İmmünolojisi ve Cerrahisi Uzmanı

Günümüzde gittikçe artan ve toplumsal bir sorun haline dönüşen kısırlık ile ilgili bilim dünyası araştırmalarına devam ettikçe ilginç bilgilere ulaşılıyor. Danimarka’da Kopenhag Üniversitesi tarafından beş yıldır yürütülen bir araştırma sonucu kısırlık tedavisinde kadın üzerinde yoğunlaşan ilgiyi erkeğe çevirdi: “Obez erkeğin sperm hücresi de obez!”

Araştırmada zayıf ve kilolu erkeklerin sperm hücreleri farklı epigenetik işaretlere sahip olduğu ve bu nedenle genlerin davranışlarını değiştirdiği bilgisine ulaşıldı. Toplumdaki genel yargı; kadın hamileyken sağlığına dikkat etmeli, baba adaylarının kısırlık tedavisinde daha kolay çözülebilen sorunlara sahip olduğu yönündeydi. Yapılan araştırmada ise erkeklerin spermlerine tedavi öncesinde, cerrahi müdahaleden bir hafta sonra ve bir yıl sonra bakıldı. Sonucunda da erkeklerin kilosunun spermleri yoluyla aktarılan bilgileri etkileyip, çocuklarının obeziteye yatkın olmalarına neden olabildiğine ulaşıldı.Sperm hücrelerinin genetik yapısının büyük olasılıkla aynı kalacak olmasına rağmen, genlerin vücutta kendini ifade etme şeklini değiştirebilecek “epigenetik değişiklikler” gözlemlendi. Sperm hücresi değişiklikleri, iştah kontrolü ve beyin gelişimi ile ilgili olan genlerle bağlantılı. Bu beş yıllık çalışmada vücut kitle endeksleri 30’un altında olan 13 zayıf erkek ve 10 orta derecede kilolu erkek karşılaştırıldığında benzer sperm hücresi değişikliklerinin görüldüğü de tespit edildi.

‘Önemli farklılıklar’

Obezite son zamanlarda bir avantaj olmaktan çıktı. Kilolu olmak yakın bir zamana kadar; enerji depolamak, enfeksiyonlara ve açlığa karşı dayanıklı olmak için bir avantaj olarak görülüyordu. Oysa yapılan bilimsel araştırmalar bunun aksini ortaya koyuyor. Anne ve baba adayları hamile kalma döneminde mümkün olduğu kadar sağlıklı olmayı hedeflemeli ve bebeklerinin sağlığı için aşırı beslenmeden kaçınmalıdır. Hayatın her döneminde sağlıklı beslenmeye dikkat etmek gerekir ama özellikle çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin en az bir yıl öncesinde sağlıklı beslenmeye başlamaları gerekir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.