Obezite İle Savaş Eşittir Süt Ve Yoğurt

15.10.2012
38
Obezite İle Savaş Eşittir Süt Ve Yoğurt

Dr.Elif karacanoğlu Çağımızın en ciddi sağlık problemlerinden biri olan obeziteyle savaş ne yazık ki artık çocukluk çağında da ciddi bir probleme dönüşmüş durumda.

Dr.Elif Karacanoğlu

 Beslenme ve Diyet Uzmanı

Çocuğunuz Obezse Bunlara Dikkat Edin!

Çocuğunuzda obezite problemi varsa çok düşük kalorili diyetlerden kaçının. Bu tür diyetler onun büyümesi ve gelişmesine engel olabilir. Ekmek arası atıştırmalıklardan uzak tutun. Yemek yerken efor harcayabileceği salata gibi besinleri tercih edin. Kesinlikle televizyon karşısında yemek yemesine izin vermeyin. Daha fazla hareket edebileceği alanlara yönlendirin. Fiziksel güç harcayacağı oyunlar oynatın. Poğaça, kek gibi hacmi küçük; kalorisi büyük besinlerden uzak tutun. Kuru meyvelerden çok taze meyveleri verin. Süt ve yoğurttan zengin beslenmesini sağlayın. Çünkü bu besinler yağ yakım hızını artırır. Öğünlerinde mutlaka salataya yer verin. Gazlı içeceklerden ve hazır meyve sularından uzak tutun. Patates kızartması gibi yağ oranı çok yüksek öğünleri seviyorsa; kumpir gibi yine patates içeren ama daha az yağlı besinlere yönlendirmeye çalışın.

Ders çalışırken dikkati dağılmasın düşüncesiyle ona yemek taşımayın. Gelecekte yemek yemeden konsantre olamamasına yol açabilirsiniz

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.