Öğrencilerde Karne Sendromuna Dikkat!

17.10.2012
39
Öğrencilerde Karne Sendromuna Dikkat!

mehmet yavuz, reem, karne sevinci, karne, yaz tatili, başarısızlık, çocuk gelişimi, aileler nasıl davranmalı, Öğrencilerde Karne Sendromuna Dikkat!2010–2011 Eğitim ve Öğretim Dönemi’nin bitimine az bir süre kaldı ve öğrencileri şimdiden karne korkusu sardı. Günümüzde birçok aile çocuklarına zayıf notlarından dolayı şiddet uyguluyor, onları cezalandırıyor.

Uz.Dr. Mehmet Yavuz – Nöroloji Uzmanı

Karne sendromu, öğrencilerin başarısız olduğu dersler karşısında ailenin vereceği tepkilerden korkması ve psikolojik olarak etkilenmesidir. Bu dönemde öğrenci yaşadığı şaşkınlık, korku ve endişe nedeniyle depresif davranışlar sergileyebilir, aileden ve okuldan uzaklaşabilir. Ailenin zayıf bir karne karşında göstereceği tutum, öğrencinin tüm eğitim hayatında önemli rol oynar. Zayıf bir karnenin sorumluğu sadece öğrenciye yüklenmemelidir çünkü çocuğun okuldaki başarısı aileden aldığı eğitimle paraleldir.
Başarısızlığın Birçok Nedeni Olabilir…
Aile içinde yaşanan sorunlar, çocuğun kendine ait bir çalışma odasının olmaması, arkadaş çevresi, öğretmen-öğrenci ilişkisi, dikkat eksikliği, öğrenme güçlüğü ve depresyon gibi sorunlar zayıf bir karnenin alt sebepleri olarak incelenebilir. Ayrıca öğrencinin gelişim sürecinde olması da derslerdeki başarıyı düşürürken algılarının başka yönlere kaymasına sebep olabilir çünkü bu süreçte kişi kendini tanımaya ve biyolojik olarak benimsemeye çalışır. Çevresi ile iletişim halinde olduğu için derslere olan ilgisi de azalmış olabilir. Aileler bu dönemde daha dikkatli davranmalıdır.
Bu Dönemde Aileler Nasıl Davranmalı?
* Başarısızlığının alt sebeplerini inceleyin, okuldaki rehber öğretmenle ya da bir uzmanla çeşitli metotlar geliştirerek öğrencinin başarı düzeyini artırmaya odaklanın.
* Çocuğunuzu dinleyin ona birey olarak davranın ve yaşadığı sorunları küçümsemeyin.
* Karnesini başka çocukların notları ile kıyaslamayın. Bu durum çocuğu rencide ederek, aileden ve okuldan uzaklaşmasına yol açar.
* Baskıcı davranışlar sergilemeyin. Bu durum çocuğun derslerindeki başarıyı artırmaz, aksine depresyona girmesine sebep olur.
* Öğrencinin yeteneklerini keşfedin ve onu bu yetenekler doğrultusunda yönlendirin.
* Çocuğunuzu eleştirirken yapıcı olmaya çalışın fakat kötü olan dersleri için de motive edici aktiviteler geliştirin.
* Başarsızlığını yüzüne vurmak yerine ona inandığınızı gösterin ve onu başarılı olacağına ikna edin.
* Başarılı karne getiren öğrenciyi ödüllendirirken abartmayın. Çocuğun büyük hediyeler için değil, geleceği için çalışmasını sağlayın. Ayrıca hediyelerinizi okul başarısına katkı sağlayacak objelerden seçmeye özen gösterin.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.