Omega 3, Gözde Sarı Nokta Riskini Azaltıyor!

19.10.2012
42
Omega 3, Gözde Sarı Nokta Riskini Azaltıyor!

Sinir sisteminin sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlayan Omega 3 yağ asitlerinin (DHA-EPA) gözlerde oluşan çeşitli sağlık problemlerinin tedavisine yardımcı olduğu kanıtlandı. Omega 3 halk arasında Sarı Nokta hastalığı olarak bilinen ve genellikle 50 yaş ve üzeri yetişkinlerde görülen Yaşa Bağlı Makula Dejenerasyonu(YBMD) riskini erken evrede yüzde 37 azalttığı görüldü.

Retinada meydana gelen hasar ile görme alanı merkezindeki (makula) görüşün azalması sonucu oluşanYaşa Bağlı Makula Dejenerasyonu, büyük oranda yaşlılık hastalığı olarak bilinir. Aşırı şişmanlığa, sigara kullanımına, uzun süre güneşe maruz kalmaya, beslenme yetersizliğine, hareketsizliğe, kalıtıma ve yaşa bağlı olarak ortaya çıkan bu hastalığın görülme riski, kalıtımsal etkenlerle daha da artıyor.
Sarı Nokta tedavisinde nasıl bir yol izlemeliyiz?Retina gelişimi açısından önemli bir yapı taşı olan Omega 3 yağ asitlerinden DHA, göz dibindeki retina hücrelerinde yüksek oranda bulunuyor. Özellikle Omega 3’ün göz sağlığına olan olumlu etkisi ve Sarı Nokta hastalığını erken evrede yüzde 37 oranında önleyebilmesi, Omega 3’ten zengin besinleri tüketmemizi zorunlu kılıyor. Örneğin, haftada bir kez yapılan balık tüketimi ile alınan Omega 3 yağ asitlerinin, yaşa bağlı sarı nokta hastalığı riskinin yanı sıra tüm göz hastalıklarını yüzde 24 oranında azalttığı saptandı. Ancak besinlerin yanı sıra, çok daha etkili ve tek seferde fayda sağlaması  amacıyla, Omega 3 açısından zengin besin destekleri de gözde oluşan ve görmeyi tehdit eden sarı nokta hastalığının yanı sıra pek çok göz probleminin tedavisinde etkin rol oynuyor.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.