Omurga Eğriliğine Manuel Terapi Çözüm mü?

Omurga Eğriliğine Manuel Terapi Çözüm mü?

omurga-egrligine-manuel-terapi-cozum-muSkolyoz semptomları masaj, egzersiz (kuvvetlenme ve germe) ve yoga ile azaltılabilir mi? Kısalan kasların uzatılması, uzayan ve kuvvetini kaybeden kasların kuvvetlenmesi için ne yapılmalıdır?

Dr. Gamze Şenbursa

Fizyoterapist

Halk arasında ‘omurga eğriliği’ olarak bilinen ‘skolyoz’ özellikle de nedeni bilinmeyen skolyoza karşı mekaniğin düzeltilmesi, omurganın tekrar düzene girebilmesi için manuel terapi uygulanmalıdır.

Omurga üzerine yapılan düzeltme teknikleri ile omurga tekrar düzelebilir. Çok ciddi skolyozlarda düzenlenme tam yapılamasa da asimetri sağlanabilir. İleri vakalarda korse ve cerrahi uygulanabilir.

Skolyoz Nedir?

omurganın düz şekildeki yapısında sağ veya sol yana doğru eğrilik oluşması Skolyoz olarak isimlendirilir. C ve S skolyozu olarak tanımlanır. S skolyozu omurganın bir yöne doğru eğilmesini dengelemek için ters yöne doğru ikinci bir eğrilik oluşmasından kaynaklıdır. Torakal (sırt) ve Lumbal (bel) bölgelerde oluşabilir.

Kızlarda 2 Kat Daha Fazla Görülür

Her yaşta skolyoza rastlanabilir. En genel tip idiopatik skolyoz görülme sıklığı yüzde 80’dir. Çocukların en hızlı büyüdüğü dönem olan 10-12 yaş arasında sık görülür. Kızlarda erkeklere oranla 2 kat daha fazla görülmektedir. Eğer ailede skolyoz problemi varsa çocukların düzenli olarak kontrol edilmesi gereklidir. Genetik geçiş olduğu tahmin edilmektedir. İdiopatik skolyozun sebebi ile ilgili araştırmalarda genetik, büyüme ve omurga, kaslar ve sinirlerdeki değişiklikler skolyozda etkilidir.

Skolyoz Nasıl Anlaşılır?

Skolyoz tanısını koymak basittir. X-Ray görüntüleme yöntemi veya uzman tarafından yapılan arka, ön ve yan açılardan klinik muayene ile tanı koyulabilir. Öne eğilme testi eğriliğin açısını iyice arttıracağı için gözlem yapmak için önemlidir. Aynı şekilde vücuttaki asimetrik görünüş; omuz ve kalça seviyelerinin eşit olmaması, gövde ile kollar arası uzaklığın eşit olmaması, bacak uzunluklarındaki boy farkı, kızlarda etek boyunun asimetrik durması skolyozu gösterir. Bununla birlikte eklem hareket açıklığı, kas kuvveti ve reflekslerde değerlendirilir.

Obezite ve Hamilelik Risktir

Skolyozda bel ağrısı oluşur. Birçok hastada ılımlı ve aktiviteyi kısıtlamaz. Fakat bazı hastalarda beklenenden daha fazla olabilir. Ağrı ciddiyse mutlaka daha detaylı değerlendirme yapılmalıdır. Özellikle skolyozu olan yaşlı insanlarda artrit veya diskteki problemlere bağlı olarak daha fazla ağrı olabilir. Kozmetik kaygılar önemlidir özellikle gövdedeki asimetri sebebi ile hastalarda stres oluşabilir. Ciddi skolyozlar kaburgaların dönmesi ile birlikte iç organların yerini daraltacağı için kalp ve solunum problemlerine sebep olabilir. Obezite ve hamilelik skolyoz için risktir. Omurgaya binen yüklerin artması ile eğrilik ve ağrılar artabilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.