Örnek Olma Durumu Abartılıyor

20.08.2014
38
Örnek Olma Durumu Abartılıyor

ornek-olma-durumu-abartiliyorHer meslek grubunda madde kullanımını vardır. Hatta kullanım ortaokul yaşına kadar indi. Oyuncuların her yaptıkları çok çabuk duyulduğu için sanki oyuncular daha fazla madde kullanıyormuş gibi algılanıyor. Bu onlara yapılmış çok büyük bir haksızlıktır.

Çağatay Öztürk

Psikoterapist

Oyuncular arasında daha yaygındır düşüncesini kabul etmiyorum. Sanatçılar göz önünde olduğu için onlara daha fazla mal ediyoruz. Mesela oyuncular arasında çok fazla namaz kılan, ruhsal gelişime kendilerini adamış kişiler de var. Uyuşturucu kullanan oyuncu yok ya da çok az demiyorum, her sektörden var. Bana gelenler arasında doktor da, bankacı da, hukukçu da, ev kadını da var.

Sosyal İçiçilik Diye Popülerist Bir Terim Yayıldı

Türkiye’de belli grup uyuşturucular hakkında bir takım yanlış düşünce var. Falanca uyuşturucu zarar vermiyor, o uyuşturucu ötekinden daha zararsız, bu bağımlılık yapmıyor, deniliyor. Örneğin; sizin vücudunuz her gün 2 kadeh alkol istiyor ve siz bunu alıyorsanız siz alkol bağımlısısınız. Kişi haftada 2 gün esrar içiyor, “istediğim zaman bırakırım” diyor. 20 yıldır bırakmamış ve devam ediyor. Sadece oyuncular arasında değil, genel olarak sosyal içicilik diye popülerist bir terim yayıldı.

Türk Basını, Avrupa Basınından Daha Duyarlı

Basın mensuplarının oyuncular ile ilgili yaptıkları haberlerden dolayı suçlanması yerine Devlet politikası olarak madde bağımlılığının zararlarının anlatılması gerekir. Türkiye’deki basının özellikle son 5 yıldır, Avrupa’daki basından çok daha sorumlu davrandığını düşünüyorum. Son yapılan 40 kişilik operasyonda bana gelen bir takım ünlüler var. Özellikle basını ya da birini hedef alarak suçlamayı doğru bulmuyorum. Basın günün sonunda işini yapıyor. Türkiye’de önemli dizilerin başrol oyuncularının da içinde olduğu bir operasyon yapılmışsa, bu haberi yansıtmayla alakalı basının olduğu yer, olması gerektiği yerdir.

Çocukluğunda Travma Yaşayan Oyuncular Daha Meyilli

Çocukluk döneminde yaşanılan bir takım duygusal boşluklar ilerleyen zaman içerisinde  doldurulamayınca, en ufak bir boşlukta uyuşturucuya yönelebiliyor.

Oyuncular Şöhretlerini Yönetemiyor

Oyuncular şöhretlerini, kariyerlerini doğru yönetemedikleri zaman kendilerini ifade edecek ciddi anlamda dans, spor gibi hobileri yoksa duygusal boşlukta madde kullanımına yönelir.

Maddenin Yaratıcılığı Artırdığı Doğru, Ama…

Alt beyin ve üst beyin arasında kişinin gel gitlerinin olduğu noktada kontrol mekanizması üst beyin tarafından yönetilir. Bilinçaltına itilmiş bir takım şeyler kontrol mekanizmanız ortadan kalktığı zaman daha net açığa çıkmış olur. Madde, sınırları ortadan kaldırdığı için bir şekilde yaratıcılığı artırır ve tetikler gibi gözüküyor olabilir ancak uzun vadede verdiği zarar çok fazladır.

Hastalarıma Asla, ‘Uyuşturucuyu Bırak’ Demiyorum

Hastalara önce “ne yapıyorsun, ne içiyorsun, bana bunları söyle” demek gerekir. Zaten ilk başta “sen maddeyi bırakmalısın” diyen uzmanlara da bir daha gitmezler. Problem uyuşturucu kullanması değil uyuşturucuya iten sebepler. Onları ortadan kaldırmadığınız sürece “uyuşturucuyu bırakman lazım, terapiye o zaman devam edelim” demek doğru bir yol değil. Bir şeyler için gelip anlatıp, sonra uyuşturucu problemini konuşup, bilinçaltındaki meseleleri çözdükten sonra maddeleri kullanmayı bırakıyor. Direkt uyuşturucuyu bıraktırmaya yönelik bir yöntem izlenmemeli, bilinç altında onu yaptıran şeylerin üzerine gidilmelidir.

Sanatçının Örnek Olma Durumu Abartılıyor

Sanatçının topluma karşı sorumluluğu var ama sınırlarının çok iyi bilinmesi gerekir. Oyuncu 24 saat tamamen iyi obje olmak durumunda değil. Onun da kendine ait bir takım inişleri, çıkışları olabilir. Uyuşturucu insanlığın problemi.  Sanatçı; “Evet ben bunu kullandım, şu anda da tedavi olacağım” şeklinde yaklaşım sergilerse bunun toplum üzerinde olumlu etki yaratacağını düşünüyorum. Ekran önündekiler ne olursa olsun popüler insanlar, nüfus sahibi insanlar. Onların bile bu kadar zayıf noktaları olduğunu görmek, özdeşim açısından ayrıcalık ve yakınlık yaratacağı, bu konuda problemleri olanları tedaviye teşvik eder.

Türkiye’de Etik Kurallar Çiğneniyor

Madde kullanan ünlüler diğer insanlara göre çok rahat tedavi olamaz. Türkiye’de bu konuda etik kurallar çiğneniyor. Yurtdışında kişilerin tedavilerini dışarıya sızdırma. Türkiye’de bazı doktorlar kendileri de o isimle anılsın diye basına haber veriyor. Bu da tedavi sürecini baltalar.

YAZAR BİLGİSİ
Hergün güncellenen haberleri ve birbirinden özel yazarları ile takipçilerine çok özel bir dünyanın kapılarını aralayan SAGLİKVEYASAMDERGİSİ.com.tr, internette dergi standartlarında takipçilerine sağlıklı yaşamın renklerini sunuyor. Sağlıklı Yaşamın Pusulası’ olan www.saglikveyasamdergisi.com.tr sitesi Sağlık & Yaşam Dergisi’nin yazılı basındaki başarısının sanal ortamdaki en büyük destekçisidir.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.