Osteoporozdan Korunmak için Günde İki Bardak Süt

22.10.2012
49
Osteoporozdan Korunmak için Günde İki Bardak Süt


Halk arasında kemik erimesi olarak bilinen ve genellikle ilerleyen yaşlarda ortaya çıkan osteoporozu genetik faktörler ve düzensiz beslenme tetikliyor. Uzmanlar osteoporoz riski için uyarıyor: “Hareketsiz kalmayın ve düzenli beslenmeyle birlikte günde iki bardak süt için!”
Prof.Dr. Neriman İnanç

Beslenme ve Diyetetik

Hareketsiz yaşam tarzı, düzensiz besleme alışkanlıkları ve kalsiyum eksikliği nedeniyle oluşan osteoporozdan korunmak için uzmanlar düzenli beslenmeyle birlikte günde iki bardak süt içilmesini öneriyor. Halk arasında kemik erimesi adıyla bilinen hastalığa yakalanma riskinin kadınlarda daha yüksek olduğunu belirten uzmanlar, 50 yaşın üzerindeki herkesin günde iki bardak süt içerek hastalık riskini azaltabileceklerini kaydediyor. .
Yaşlanma, hareketsiz yaşam tarzı ve menopoz döneminde östrojen hormonu seviyesinin azalması ile birlikte kemikler kendilerini yenileyemiyor. Günlük hareketlerin azalması, düzensiz beslenme ise hastalığı tetikleyen diğer faktörler arasında sayılabilir. Bu dönemde kemikler her zamankinden daha fazla desteğe ve kalsiyuma ihtiyaç duyuyor. Günde tüketilecek iki bardak süt ile gerekli mineral ve vitaminler vücuda alınmış olur.
Düzenli beslenmenin önemi; çocukluktan itibaren sağlıklı bir beslenme alışkanlığına sahip olmak ve bağışıklık sisteminin güçlü olması hastalıklardan korunmak için önem taşıyor. Dolayısıyla 7’den 70’e süt tüketimi, besin değeri ve içeriğindeki mineraller nedeni ile önem kazanıyor.
Günümüzde 50 yaş ve üstü kadınların yüzde 50’sinde menopoz ile birlikte osteoporoz belirtilerinin de görülebilir. Düzenli egzersiz yapılmasının, yeterli kalsiyum ve D vitamini alınmasının bu sıkıntının giderilmesinde büyük önemi vardır.
Osteoporoz hastalarının yüzde 80’inin kadınlardan oluştuğunu, fakat bu hastalığın yalnızca kadınlarda görülmediğini, 50 yaş ve üzeri erkeklerin yüzde 25’inin de osteoporoz hastasıdır. Ayrıca osteoporoz ile birlikte kemiklerin hassaslaştığını ve kırılma, çatlama gibi acil müdahale gerektiren olaylarda sıklıkla yaşanır, menopoz döneminde kemik taramaların da düzenli yapılması gerekir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.