Pamuk Ciltlerini Enfeksiyonlardan Koruyun

17.10.2012
35
Pamuk Ciltlerini Enfeksiyonlardan Koruyun

Güneşli yaz günleri ile birlikte özellikle hassas cilde sahip çocuklarda cilt problemlerinde artış meydana gelir. Güneş yanıklarından böcek sokmalarına, mantar enfeksiyonlarından isiliğe kadar geniş bir yelpazede yer alan bu sorunlarla başa çıkabilmeniz için uzmanımızın sözlerine kulak vermelisiniz.

 Dr. Özlem Okutan    Çocuk Hastalıkları Uzmanı

Sorun: İsilik
Yaz mevsiminde hassas cilde sahip çocuklarda sık sık ortaya çıkan şikayetlerin başında isilik gelir. Özellikle yaz aylarında kaşıntılı ve kabarık bir deri döküntüsü ile kendini belli eder. Ter bezlerinin tıkanıklığı sonucu oluşur. Ortam ne kadar nemliyse, belirtiler de o kadar ağırdır. Kaşıntı sonucu deride açılmalar olursa, ikincil enfeksiyonlar gelişebilir.
Alınacak önlemler:
Pamuklu giysiler giyilmesi, sık banyo yapılması ve derinin mümkün olduğunca havalandırılması, bol miktarda sıvı alınması gerekir. Ağır olgularda doktor tavsiyesine göre ilaç da kullanılabilir.
Sorun: Güneş yanıkları
Güneş ışınları hafif ve orta derecede yanıklara neden olabileceği gibi, güneş ışınlarına aşırı maruz kalma ve ortaya çıkan bu zedelenmeler, ileri dönemde cilt kanseri için risk oluşturmaktadır. Güneş ışınları; ciltte kuruma, kızarıklık ve hafif şişliğin görüldüğü birinci derece yanıkların yanı sıra, zaman zaman “bül” denen içi sıvı dolu keseciklerin ortaya çıktığı ciddi yanıklara da neden olabilir. Orta dereceli güneş yanıkları bu duruma örnektir. Hafif yüzeysel yanıklarda cildi soğutmak ve ağrı kesici ilaçlar almak yeterli olurken, ciddi yanıklarda bir sağlık kuruluşuna başvurmak faydalı olacaktır. Bazı çocuklarda güneş ışınlarına karşı alerjik tepkiler de gelişebilir. Farklı şekillerde ortaya çıkabilen bu reaksiyonlar; kızarıklık, kabarıklık, kaşıntı; su kabarcıkları veya sadece kırmızı lekeler şeklinde olabilir. Bazı bitkiler (deriye temas sonrası), parfümler, deriye sürülen ilaçlar, güneş ürünleri, ağızdan alınan bazı ilaçlar da güneş alerjilerine sebep olabilirler.
Alınacak önlemler:
Güneş ışınlarının yoğun olduğu 10:00-16:00 saatlerinde çocuklar güneşten uzak durmalı, bol sıvı gıda alımına özen gösterilmelidir. 6 aydan küçük bebeklerin güneş ışığına direk maruz kalmaması önerilir. Bebeğe ince giysiler giydirilmeli, şapka takılmalıdır. Açıkta kalan el ve yüz gibi bölgelere yüksek koruma içeren losyonlar az miktarda sürülmelidir. Daha büyük çocukların da şapka kullanması uygundur. Çocuğun cilt tonuna göre 40 korumalı ve üstü losyonlar tercih edilebilir. Bu losyonların güneşe çıkmadan 30 dakika kadar önce vücuda sürülmesi, 2 saatte bir, ya da yüzme sonrası yenilenmesi önerilir. 15 dakikadan daha uzun süre güneş altında kalmamaları uygundur.
Sorun: Sinek ısırıkları ve böcek sokmaları
Sinek ısırmaları ve böcek sokmalarına bağlı ciltte kaşıntılı kızarıklıklar ortaya çıkabilir. Tedavide kaşıntı giderici jel ve kremlerin kullanılması uygundur. Kaşıntılı bölgelerde iyileşmede gecikme, açık yara oluşması ya da bölgenin enfeksiyon kapması halinde bir doktora danışılmalıdır.
Alınacak Önlemler:
Pencereler tül storlarla kaplanılıp, beşikler için cibinlikler kullanılabilir. Sprey şeklinde böcek öldürücü kimyasalların kullanılması zararlı olabilir. Ancak yüze sürmemek kaydıyla vücuda haşereleri uzak tutan losyonlar kullanılabilir.
Sorun: Havuzlardan bulaşabilen cilt enfeksiyonları
Bu hastalıkların başında cildin yüzeysel mantar enfeksiyonları gelir. Her tür mantar enfeksiyonunun en belirleyici özelliği kaşıntıdır. Vücudun parmak arası, kotluk altı ya da kasık gibi nemli kalan bölgelerinde görülür. Normalde vücutta yaşayan bir takım mikroorganizmaların uygun ortamı bulduklarında ( nem, sıcaklık gibi…) çoğalmaları neticesinde oluşan rahatsızlıklardır. “Konjonktivit” denilen göz iltihabı da havuzlarda bulaşabilen bir enfeksiyon hastalığıdır. Gözde kaşıntı, kızarıklık ve yanma ile kendini gösterir.
Alınacak önlemler:
İlk olarak çocuğunuzu temizliğinden emin olmadığınız deniz ve havuzlardan uzak tutmanız gerekmektedir. Ancak eğer bu tip enfeksiyonlar gelişmişse bir hekimden yardım alınmalıdır. Önlem olarak eşyalar (havlu, terlik vb) paylaşılmamalı, cildin kuru tutulmasına özen gösterilmeli, yüzme ya da duş sonrası vücut güzelce kurulanmalıdır. Göz iltihabından korunmak için deniz gözlüklerinin kullanımı faydalı olacaktır. Lokal uygulanan antibiyotikli göz damlaları ile konjonktivit denilen göz iltihabı tedavi edilebilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.