Pek Çok Sorunu Bir Anda Çözmek İster Misiniz?

17.10.2012
56
Pek Çok Sorunu Bir Anda Çözmek İster Misiniz?

Prof. Dr. Ahmet Karacalar,Plastik Estetik Cerrah, Dr. Ahmet Karacalar, lazer, lazer tedavi istasyonu, Yüz gençleştirme, kırışıklık tedavisi, leke tedavisi, doku sıkılaştırma, gözenek tedavisi, damarsal lezyonlar, akne izi tedavisi, yara izi tedavisi, deri lezyonlarının yok edilmesi, kılcal damar tedavisi, varis tedavisi, yağ eritme, doğum çatlakları, beden şekillendirme, cerrahi işlemlerde kesici etki, dövme çıkarma, yara iyileşmesi, istenmeyen kılların, Lazer istasyonunun işlevi, Lazerin başarısı, Lazer tedavi türleri, Lazer tedavilerinde iyileşme süresiÇok fazla çeşidi olan lazerleri etkin bir şekilde kullanabilmek için lazer tedavi istasyonu ya da lazer parkı gerekir. Bu organizasyonda hastanın uzandığı yerin etrafında bulunan lazerler ile pek çok sorun bir defada hallediliyor.

Prof. Dr. Ahmet Karacalar
Plastik Estetik Cerrah

Lazer tedavi istasyonu ne demektir?
Lazer tedavilerinin çeşitliliği giderek artıyor. Yüz gençleştirme, kırışıklık tedavisi, leke tedavisi, doku sıkılaştırma, gözenek tedavisi, damarsal lezyonlar, akne izi tedavisi, yara izi tedavisi, deri lezyonlarının yok edilmesi, kılcal damar tedavisi, varis tedavisi, yağ eritme, doğum çatlakları, beden şekillendirme, cerrahi işlemlerde kesici etki, dövme çıkarma, yara iyileşmesi ve istenmeyen kılların yok edilmesi lazerin etkilerinden bazılarıdır. Çok fazla çeşidi olan lazerleri etkin bir şekilde kullanabilmek için lazer tedavi istasyonu ya da lazer parkı gerekir. Bu organizasyonda hastanın uzandığı yerin etrafında bulunan lazerler ile pek çok sorunu halledilebilir.
Lazer istasyonunun işlevi nelerdir?
Lazer istasyonuna bir kişi geldiğinde, uzandığı yerden burun kanatlarındaki kılcal damarlar için Nd-Yag ya da KTP lazer, dudak üstü kırışıklıklar için erbium fraksiyonel lazer, yanaklarındaki lekeler için erbium-glass, güneşe bağlı koyu renkli lezyonlar için erbium-YAG kullanılarak 30–45 dakika içerisinde pek çok sorunundan kurtulmuş olacaktır. Ya da yaza hazırlanmak isteyen bir bayan önce lazer lipo ile bölgesel yağ fazlalıklarından kurtulabilir, sonra bir diğer odada bacaklarındaki kılcal damarlardan lazer ile kurtulabilir, diod ya da infrared ile doku sıkılaştırma ve beden şekillendirme yaptırıp 2–3 saat içinde evine dönebilir.
Lazerin başarısı nasıl sağlanır?
Yoğunlaşmış tek tip ışık olan lazer doku tarafından emilir. Emilmesi ile kimyasal, mekanik ve termal etki başlar. Bu etkiler lazerin tedavi edici özelliğini belirler. Her lazer ışığının seçtiği bir hedef vardır. Bu hedefler derinin rengini veren boya maddesi, alyuvarlar ya da dışarıdan verilmiş boyalar gibi hedefler olabilir. Lazer enerjisi hedefte yoğunlaştırıldığında başarı elde edilir.
Lazer tedavi türlerini seçerken nelere dikkat ediliyor?
Dalga boylarına göre karbondioksit, erbium YAG, erbium glass, diod, Nd-YAG, KTP, Alexandrite, Pulse dye laser ve Q-swtiched gibi lazer çeşitleri vardır.  Soruna göre bu lazerlerden birisi seçilir. Lazerin dokuya veriliş şekline göre de bazı lazer tipleri vardır. Bunlar etkinliği artırmak ve iyileşmeyi hızlandırmak için üretilmişlerdir. Fraksiyonel ya da mozaik lazer olarak bilinen bir teknikle lazer enerjisi daha kontrollü verilmektedir. Bu teknik ile iyileşme hızlı ve daha sorunsuz seyreder.
Lazer tedavisi kişiye özel tedavi programları ile yapılmalıdır. Lazer enerjisinin miktarı, enerji genişliği, lazer ışığının çapı, lazerin dalga boyu başta olmak üzere çeşitli ayarlar ile kişiye ve soruna en uygun tedavi belirlenir. Tedavi programı belirlenirken kişinin yaşı, cinsiyeti, deri rengi ve tipi, kullandığı ilaçlar göz önüne alınır.
Lazer tedavilerinden sonra iyileşme süresi ne kadardır?
Lazer tedavisinde deri altına yönelik lazerlerde iyileşme süresi gerekmez, deri üstü lazerlerinde ise deri kendini yenileyinceye kadar 3–5 günlük bakıma gereksinim olabilir. Kurallara uyulduğu zaman lazer tedavileri oldukça güvenlidir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.