Porselen Laminalar İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

15.10.2012
49
Porselen Laminalar İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

Porselen Laminalar İle İlgili Bilinmesi Gerekenler,Dr. Özkan Çankaya Diş Hekimi,Dr. Özkan Çankaya,porselen laminalar,ortodontik tedavi, diş tedavileri,Laminate VeneerlerTeknolojinin gelişmesi ile son derece kolay ve daha kaliteli bir hal alan Porselen Lamina uygulamaları, diş hekimliğinde estetik uygulamalar arasında en çok kullanılan teknikler arasında üst sıralarda yer alıyor.
Dr. Özkan Çankaya
Diş Hekimi

Türkiye’de özellikle son yıllarda oldukça tercih edilen, dişlerin ön yüzeyinden çok az miktarda madde kaldırılması ve ince porselen yaprakların uygulanması ile olağanüstü değişiklikler yaratan porselen laminaları ışık geçirme özelliği sayesinde doğal dişten ayırmak mümkün olmuyor…
En az kendi dişiniz kadar doğal…
Çok ince olma ve metal içermeme özellikleri sayesinde estetik olarak en başarılı uygulamalardan kabul edebileceğimiz porselen laminalar, dişlerin tamamen gerçek gibi görünmesini sağlayan benzersiz bir kabiliyete sahiptir.
Tedavi süreci 3 aşamadan oluşuyor…
Tedavi sürecinin ilk aşamasında dişler kesilmeden bir ölçü alınıyor ve bu model ile özel bir prova çalışması yapılıyor. 3 boyutlu bu prova ile doktor ve hasta fikir birliğine varma şansını yakalıyor. İkinci aşamada ise dişler kısa ve acısız bir işlem ile hazırlanıyor. Hekim ve hastanın birlikte karar verdiği form ve uzunlukta yapılmış geçici laminalar yapıştırılıyor. Dişlerin yüz ile uyumu kontrol edildikten sonra, gerekli aşındırma ve ilaveler ile yüze uygun ideal gülüş tespit ediliyor. Son aşamada ise bu modele göre hazırlanan laminalar hazırlanarak yapıştırılıyor.
Hangi durumlarda porselen lamina uygulaması yapılabiliyor?
Ön dişlerinde kırık olan hastalarda,
Dişler arasındaki seviye, renk, farklılıklarını gidermek için (hasta ortodontik tedavi istemiyorsa),
Dişlerinin üst yüzeyi aşınmış olan hastalarda,
Ön dişlerinde büyük dolgu ve koyu renkli dişleri olan hastalarda,
Dişlerinin renginden memnun olmayan hastalarda,
Çapraşık dişlerde (hasta ortodontik tedavi istemiyorsa)
Dişleri aralık olanlarda
Dişlerinin şeklinden memnun olmayanlarda (Uzun, kısa, küçük vb)
Diş eti fazlalığı olan kişilerde ( Geniş bir -U- şeklindeki gülme hattının kazandırılmasında ve bu sayede enerjik ve doğal güzelliğin sağlanmasında
Laminate Veneerler neden tercih edilmeli…
Yapılabilecek en koruyucu tedavilerden biridir. Bu, veneerlerin yapılabilmesi için dişten kaldırılacak dokunun çok az olmasından kaynaklanır. Sadece dişin ön yüzeyinden ortalama 0,3–0,7 mm madde kaldırılır. Böylece hiç bir dişin kesilmesine / küçültülmesine gerek kalmaz.
Tedavi süresi oldukça kısadır.
Size özel hazırlanacak olan model ile dişleriniz daha kesilmeden 3 boyutlu olarak kendi ağzınızda nasıl bir görüntüye sahip olacağınızı görebilirsiniz.
Doğru endikasyon, doğru teknik ve iyi bir gülüş dizaynı ile yapıldığında diğer insanlar tarafından hemen fark edilemeyecek kadar kişinin yüzüyle bütünleşmiş dişlerdir.
Işık geçirme özelliği olduğu için doğal dişten ayırmak mümkün değildir.
Çok iyi cilalanmış porselen yüzeyi, diş taşı oluşumlarını minimuma indirir.
Kahve, çay, sigara gibi dış etkenlerle renk değiştirmez.
Aşınmaya karşı direnci yüksektir.
Bilinmesi gerekenler…
Diğer tedavi alternatiflerine göre maliyeti daha yüksektir.
Hassas bir tekniktir. İyi bir klinik ve laboratuar çalışması gerektirir. Hekimin ve diş teknisyeninin bu konu üzerine teknik bilgisinin ve artistik yeteneğinin tam olması gerekir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.