Prostat Büyümesi Kâbus Olmaktan Çıkıyor…

Prostat Büyümesi Kâbus Olmaktan Çıkıyor…

İyi huylu prostat büyümesi, 50 yaşındaki erkeklerin yüzde 50’sini, 80 yaşındaki erkeklerin ise yüzde 90’ını etkiler. Erkeklerde yaygın bir şekilde görülen bu rahatsızlığın tedavisinde ise, yeni yöntemler dikkat çekiyor. Günümüzde özellikle lazer teknolojisinin cerrahide yaygın olarak kullanılması prostat cerrahisinde de bazı yenilikler meydana getirdi. Bu yeniliklerden en sonuncusu ise, lazerle uygulanan (HoLEP) yöntemi.

Prof. Dr. Lütfi Tunç

Üroloji Uzmanı

İyi huylu prostat büyümesi, orta yaşını geçen her erkeğin kabusudur. İlerleyen yaşla birlikte büyüyen prostat, idrar yapmayla ilgili çeşitli şikayetlere sebep oluyor. Erkeklerde bulunan ve mesane (idrar kesesi) çıkışına yerleşmiş bir organ olan prostatın normal ağırlığı aslında 20 gr. Ancak bu doku özellikle 40 yaşından sonra büyümeye başlar ve halk arasında iyi huylu prostat büyümesi (BPH) olarak bilinen bir hastalık sebebiyle 100 gr ve üzeri ağırlıklara ulaşabilir. Bu durumda çözüm ya ilaçla tedavi ya da cerrahi yöntemler… İlaçla fayda alınamayan ve tedaviye uygun olmayan kişilerde cerrahi yöntemlere başvurulur. Cerrahi yöntemler arasında son zamanlarda en sık, HoLEP denen lazerle prostatın tamamen çıkarıldığı yöntem tercih edilir. Böylece hastalığın bir daha tekrar etme riski en aza indirgenir.

Tedavi edilmezse böbrekleri etkiler

Prostat büyümesinin kişide yol açtığı en büyük sıkıntı; idrar yolunu tıkayarak akışı engellemesidir. Tıkanıklığın derecesine bağlı olarak hastalarda idrar yapmayla ilgili bazı şikayetler ortaya çıkar. Bu şikayetler; idrar akım hızının azalması, güç idrara çıkma, kesik kesik yapma, tam boşaltamama, idrarda kan görülmesi, sık sık idrara çıkma hissi ve idrar kaçırma. Bu şikayetlerden biri ya da birkaçına sahip olan hastaların hayat kalitesi oldukça düşer. Bununla beraber tedavinin geciktirilmesi de ciddi sağlık sorunlarına sebep olur. Örneğin idrar torbasının kasılma fonksiyonundaki bozulma ile, idrar torbası idrarı tam olarak boşaltamaz. İçeride kalan idrar ise, tekrarlayan enfeksiyonlara ve böbrek fonksiyonlarında bozulmaya yol açar. Sonuç olarak BPH tedavi edilmezse hem hayat kalitesinde azalma hem de organlarda fonksiyon kayıpları ortaya çıkar.

İlaçla tedavi

İyi huylu prostat büyümesinin tedavisinde tercih edilen ilk seçenek ilaçla tedavi. Ancak ilaç tedavisine cevap vermeyen kişilerde veya ilaca cevap verip ileride ilacın yetersiz geldiği kişilerde cerrahi yöntemlere başvurulabiliyor. İlacın yan etkileri nedeniyle sorun yaşayacak olanlar da tedaviden faydalanamaz. Ayrıca prostat büyümesiyle birlikte mesanesinde taş bulunan, idrar yolu kanaması ya da iltihabı olan kişilerde de ameliyat gerekebilir.

Cerrahi tedavi

Transüretral prostat rezeksiyonu (TUR-P) denen ve yakın zamana kadar en çok kullanılan cerrahi yöntemde, elektrik enerjisi yardımıyla prostat dokusu içeriden yakılarak küçük parçalar halinde çıkarılır. İşlem sonrası hastanın en az 3-4 gün sondaya bağlı olması gerekir. Prostat büyüklüğü 100 gram ve üzeri olan hastalarda ise, açık prostat ameliyatı uygulanabilir. Ancak iyileşme dönemi uzun ve kanama ihtimali yüksek bir ameliyat olduğundan günümüzde tercih edilme oranı giderek azaldı.

En yeni yöntem HoLEP

Son zamanlarda özellikle lazer teknolojisinin cerrahide yaygın olarak kullanılmaya başlamasının da etkisiyle, prostat cerrahisinde de değişiklikler görülüyor. Amerika ve Avrupa’da son 10 yılda giderek yaygınlaşmış ve avantajları sebebiyle prostat büyümesi cerrahisinde altın standart olmayı başaran HoLEP ‘te, prostat tamamen çıkarıldığından hastalığın bir daha tekrar etme ihtimali azalır. Tüm prostat boyutlarında uygulanabilecek yöntem, kan sulandırıcı ilaçlar kullanmak zorunda olan hastalar için de oldukça güvenli.

Konforu artırıyor

Bu yöntemle ameliyat olanlar, diğer ameliyat yöntemleriyle karşılaştırıldığında bazı avantajlara sahip. Birincisi; prostat dokusu tam olarak çıkarıldığından hastalık yineleme riski yok denecek kadar az. İkincisi; ‘elektrik enerjisi ile yakma’ yerine ‘lazer ile ayırma’ prensibiyle yapıldığı için sondası çekilen kişi, idrar yaparken yanma hissi (disüri) yaşamaz. Ayrıca ameliyatla çıkarılan dokularda yanma defekti oluşmadığı için, doku patologlar tarafından daha rahat incelenir ve olası kötü huylu oluşumların (malignite) gözden kaçma ihtimali azalır. Yöntem, sağlıklı dokuya etkisi 0.4 mm’den daha az olduğu için prostat kapsülü etrafından geçen ve cinsel fonksiyonları düzenleyen sinirlere de hasar vermez ve ameliyat sonrası sertleşme problemine neden olmaz. HoLEP yöntemi, daha düşük kanama riski, daha kısa hastanede yatış süresi ve daha hızlı iyileşme süreci gibi avantajlar da sağlar.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.