Rahat Rahat Kahkaha Atmak İster misiniz?

Rahat Rahat Kahkaha Atmak İster misiniz?

Sosyal medya ve selfie kullanımın artması sonucunda estetik gülüş tasarımına ilgi arttı. Dijital diş hekimliğinde yaşanan son gelişmelerle birlikte, estetik gülüş tasarımıyla hastalar iki hafta gibi kısa bir sürede yepyeni bir gülüşe kavuşabilir.

Yrd. Doç. Dr. Behiye Bahar Dabakoğlu

Diş Hekimi

Akıllı telefonlar hayatın her alanına dahil oldu. Artık her dakika akıllı telefonlarla sosyal medya hesapları kontrol ediliyor, selfie çekmeden durulmuyor. Sosyal medya kullanımındaki artışla birlikte estetik gülüş tasarımına olan rağbette arttı. Hastalar sıklıkla fotoğraflarda daha güzel çıkmak istediği için diş merkezlerine başvurmaya başladı. Ülkemizde son 5 yılda diş hekimlerine başvuranların sayısında üç kat artış yaşandı. Pek çok kişi gülüşünden ya da dişlerinden memnun değil. Ancak dijital diş hekimliğinde yaşanan son gelişmelerle birlikte, estetik gülüş tasarımı ile hastalar iki hafta gibi kısa bir sürede yepyeni bir gülüşe kavuşabilir.

Hasta hayal ettiği gülüşe kavuşur…

Estetik gülüş tasarımı; dişler, diş etleri, dudaklar gibi estetik kriterlerin ayrı ayrı ve birbirleriyle olan ilişkilerinin değerlendirilmesi sonucu ortaya çıkan sorunların çözümlenip kişiye daha güzel estetik bir gülüş kazandırılması sürecidir. Hasta ile sohbet edilirken, gülerken, konuşurken dişlerin görünürlüğünü inceleme fırsatı olur. Surat ifadesi ve mimikleri de tasarımı planlamak çok önemlidir. Hastanın gülüşüyle ilgili şikayetçi olduğu konuları sormanın ardından hastanın birçok farklı açıdan fotoğraflarını çekerek estetik sorunları ve istenilen diş formu belirlenir. Diş laboratuvarında istenilen şekle uygun bir çalışma yaptırılır. Bir sonraki seansta, bu çalışmayı hastanın ağzına uygulanır. Hasta, uygulanan çalışmayı plastik geçici dişler vasıtasıyla bire bir ağzında görür. Hasta bu dişleri 2-3 gün boyunca kullanır. Bir sonraki seansta hastadan gelen geri bildirimler sonrasında nihai kararı verip, uygulamaya geçilir. Hasta hayal ettiği gülüşe kavuşur.

Estetik gülüş tasarımı kişiye özgüdür!

Her hastanın diş ve yüz yapısı farklıdır. Bu anlamda her bir hastanın ihtiyaçlarını belirleyip ona göre bir tedavi planlaması yapmak gerekir. Burada hastanın kendine has özelliklerini korumak çok önemlidir. Unutulmamalıdır ki; her gülüş tasarımı her hastaya uygun olmayabilir. Eğer hasta aynaya baktığında gülüşünden mutlu değilse, fotoğraf çektirdiğinde ağzı sürekli kapalıysa ya da gülerken eliyle ağzınızı kapatıyorsa, estetik gülüş tasarımına ihtiyacı var demektir.

“Şeffaf apareyler ile dişleri estetik bir şekilde dizebilir”

Estetik gülüş tasarımında kimi durumlarda ortodontik müdahalelere de gerek olabilir. Önceden metal diş telleriyle tedavi olmak istemeyen hastalar, tedaviden kaçabilir. Yerli üretim şeffaf apareyler (Orthero) bu anlamda çok büyük bir açığı kapattı. Estetik gülüş tasarımına başlamadan önce dişlerdeki çapraşıklıkları şeffaf apareyler ile tedavi edilir. Bu yöntemle metal diş tellerine gerek duymadan dişleri estetik bir şekilde dizebilir. Şeffaf olduğu için de dışarıdan bakıldığında hastanın ortodontik tedavide olduğu fark edilmez. Ayrıca kullanımı çok kolay olduğu için hasta günlük hayatında rahatça istediği gıdaları yiyebilir. Klasik ortodontik tedavide olduğu gibi yeme içme kısıtlaması yaşamaz. Bu tedavi hastaya ağız hijyeni anlamında da büyük avantajlar sunar. Hasta; şeffaf apareylerini çıkartıp, kolaylıkla dişlerini fırçalayabilir. Şeffaf apareyler ile tedavi edilen hastalar tedavi sürecinden ve tedavi sonuçlarından çok memnunlar…

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.