Ramazan ayı sigarayı bırakmak için fırsat olabilir

Ramazan ayı sigarayı bırakmak için fırsat olabilir

Oruç tutup, 16 – 17 saat sigara içmeden günü geçirebilen kişilerin sigarayı bırakabileceklerine olan inançları ve özgüvenleri artıyor.

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Esra Sönmez Duman

Sigaranın zararları saymakla bitmiyor. Akciğer kanserine yol açtığı, akciğer dokusuna ve havayollarına zarar verdiği bilimsel bir gerçek. Ayrıca kalp hastalıkları ve inme gibi çok ciddi birçok hastalığa da zemin hazırlıyor. Tütün kullanımının zararlarını ispatlayan birçok bilimsel araştırmayı göz ardı ederek, tüm kötü senaryolardan kaçmak mümkün görünmüyor. Ancak Ramazan ayında sigarayı bırakmak iyi bir fırsat olabilir.

Kişinin nikotin bağımlılık derecesine göre değişmekle birlikte genellikle ilk 6-8 saat içinde sigara arayışına girişilecektir. Bu isteğin sigarasız kalındığı süre uzadıkça giderek artacağına ve nikotin yoksunluk semptomlarının kendini göstermeye başlar dikkat

İftarda hızla sigaraya sarılmak tehlikeli

Tiryakilerin, günü sigaradan uzak geçirdikten sonra iftarla birlikte tüm açlığına rağmen yemekten önce bağımlı olduğu nikotini alabilmek için sigaraya sarılabildiğini, hatta üst üste sigara yakabiliyor. Sigara kişinin kan basıncında ve kalp hızında ani yükselmeye neden olur, kalp krizi ve beyin kanaması riski ciddi oranda artar. Beyin hızla uyarılır; baş dönmesi, gözlerde kararma, bulantı, gözlerde yaşarma, mide asiditesinde artış gibi semptomlar görülebilir.

Sigarayı bırakmak için sosyal destek gerekli

Eğer Ramazan ile hayatınızdan sigarayı çıkarma kararı alıyorsanız bunu çevrenize açıklayarak, sosyal destek alın. Sigarayı hatırlatıcı faktörlerden uzak durulmasının da bu sürece katkısının olacaktır, kahve ile sigara içme alışkanlığına sahip kişilerin, kahve yerine ıhlamur, meyve çayını tercih etmeleri gerekiyor.

YAZAR BİLGİSİ
Hergün güncellenen haberleri ve birbirinden özel yazarları ile takipçilerine çok özel bir dünyanın kapılarını aralayan SAGLİKVEYASAMDERGİSİ.com.tr, internette dergi standartlarında takipçilerine sağlıklı yaşamın renklerini sunuyor. Sağlıklı Yaşamın Pusulası’ olan www.saglikveyasamdergisi.com.tr sitesi Sağlık & Yaşam Dergisi’nin yazılı basındaki başarısının sanal ortamdaki en büyük destekçisidir.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.