Ramazan İçin Bitki Çayı Tavsiyeleri

Ramazan İçin Bitki Çayı Tavsiyeleri

Ramazan’da iftar ve sahur yemeklerinden sonra sindirim sistemi rahatsızlıklarını gidermeye yardımcı olarak, bitki çayı karışımlarını tercih edilmelidir. Bitki çayı karışımları sindirim sistemini rahatlatmakla birlikte vücudun sıvı ihtiyacını da karşılar.

Prof. Dr. Ekrem Sezik

Türk Fitoterapi Derneği Başkanı

İftar ve sahur yemeklerinden sonra genellikle hazımsızlık, şişkinlik, gaz gibi sindirim sistemi rahatsızlıkları görülür, bitkiler bu belirtileri gidermeye yardımcı olur.

Mayıs papatyası, tarçın kabuğu, nane yaprağı, zencefil kökü ve rezene meyvesinin şişkinlik, gaz, hazımsızlık ve hafif spazm görülen sindirim sistemi rahatsızlıklarında geleneksel olarak kullanılabilir. Papatya enflamasyon giderici, ödem boşaltıcı, antimikrobiyal, idrar artırıcı, rezene safra ifrazatını artırıcı ve çocuklarda görülen kolikleri giderici, tarçın spazm giderici, nane mikroorganizmaların üremesini durdurucu etkisi vardır.

Ramazan çayları

İftardan sonra aşağıdaki bitki çayı karışımını hazırlayıp içiniz. Hem sindirim sisteminiz rahatlayacak hem de vücudunuzun sıvı ihtiyacını karşılamış olacaksınız.

Çayın hazırlanışı şöyle:

Cam veya porselen demliğe 1 poşet papatya, 1 poşet nane, 1 çay kaşığı rendelenmiş zencefil (veya 1 poşet zencefil), 3-4 karanfil koyun, üzerine kaynar olmayan sıcak su ilâve edin. Su miktarı 2-3 kupa çay içmenize yetecek kadar olmalı. 5-10 dakika bekletip için.

Sahurdan sonra en çok görülen rahatsızlık aşırı gaz meydana gelmesidir. Yine cam veya porselen demliğe 1 poşet papatya, 1 poşet rezene, 1 poşet adaçayı, 1 poşet nane, birkaç parça tarçın koyup, üzerine kaynar olmayan sıcak su ilâve edin. Su miktarı yine 2-3 kupa çay içmenize yetecek miktarda olmalıdır. 5-10 dakika bekletip içiniz.

Uyarılar

Son yapılan çalışmalarda, uçucu yağ taşıyan papatya, adaçayı, nane gibi bitkisel ürünlerde kaynar su kullanıldığı zaman, etkili maddeleri taşıyan uçucu yağ miktarında kayıp olduğu bulundu. Dolayısıyla, kaynama noktasına gelmemiş takriben 80 derecedeki su tercih edilmelidir.

Aktar ve benzeri dükkanlardan aldığınız bitkileri ve bilhassa papatyayı kullanmayınız. Hemen her yıl yaptığımız araştırmalar, aktarlarda hakiki papatya satılmadığını, tam tersine papatyaya benzeyen çiçeklerin satıldığını, bunların bir kısmının da karaciğer üzerine zararlı maddeler taşıyan papatya benzeri çiçekler olduğunu ortaya çıkarıyor. Aman dikkat!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.