Ramazanda Acil Servise Yoğunluk!

Ramazanda Acil Servise Yoğunluk!

Ramazanda; abur cuburu keserek midenizi dinlendirebilir ve yemekleri düzenli olarak aynı saatlerde yediğiniz için metabolizmanıza ritim kazandırabilirsiniz. Ya da bunların hiçbirisini yapmayıp Ramazan’ı acil servislerde geçirebilirsiniz…

Acil Servis Hekimi Dr. İrfan Yaldır

Şeker hastalığı, ileri seviyede mide hastalıkları, hamilelik, kalp damar hastalıkları, migren, metabolik hastalığı olanlar ile akut geçici hastalığı olup düzenli olarak ilaç alması gereken kişilerin ve yaşlıların ancak hekim kontrolünde oruç tutması gerekiyor. Yaz günlerinde terleme ve yerine su koyamama nedeni ile su kaybının da arttığı düşünüldüğünde belirli hastalıkların ağırlaşması da kaçınılmaz olacaktır.

Ramazan’da hangi hastalıklar görülebilir?

Kan şekeri düşüklüğüne ya da gıda ile tetiklenen migrene bağlı şiddetli baş ağrıları, Şeker hastalarında su kaybı, kan şekeri düşmesine bağlı olarak bayılma ve halsizlik, Yaşlılarda sıvı kaybının sonucu oluşabilecek üre yükselmesinin yarattığı bulantı ve kusma, Mikrobik ishali ya da besin zehirlenmesi olan hastalarda elektrolit ve sıvı dengesinin bozulmasının yarattığı genel durum bozukluğu belirtileri, Tüm kronik hastalığı olan kişilerde hastalık belirtilerinin ağırlaşması, Hassas ülser ya da gastriti olan hastalarda mide yanmaları, karın ağrısı ve şişkinlik.

Bunun yanında özellikle iftarda dengesiz ve hızlı yemeye bağlı olarak oluşan mide-barsak rahatsızlıkları Ramazan ayında Acil Serviste en sık gördüğümüz hastalık ve şikayetlerden başlıcalarıdır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.