Reflü ve Astım Nedenleri

Reflü ve Astım Nedenleri

Çocuklarda görülen reflü ve astım nedenleri alerji kökenlidir. Gıda alerjilerin yüzde 90 nedeni inek sütü, yumurta, buğday unu, fındık, fıstık ve deniz ürünleridir…

Prof. Dr. Yonca Tabak

Alerji Uzmanı

Çocuklarda en sık alerjik egzama, besin alerjisine bağlı kusma sessiz reflüye bırakmakta, zaman ile astıma yol açar.

Besin alerjisi bazı gıda maddelerine karşı vücudun aşırı tepki göstermesidir. Besin alerjisi olan çocuklarda çoğunlukla ilk aylarda; yanaklarda döküntü, cilt kuruluğu gibi şikâyetler gözlemlenmektedir.

Besin Alerjisi, Reflü ve Astıma Neden Olabilir

Çocuklarda sıklıkla alerjik egzama ile kendini gösteren besin alerjisinde, mide ve bağırsak alerjileri de ortaya çıkmaktadır. ,Gıda alerjisinde kusmalar zamanla geçerken yerini sessiz reflüye bırakmaktadır. Ses kısıklığı, diş gıcırdatma, ağız kokusu, iştahsızlık belirtileri ile seyreden reflü zamanla geçmeyen balgamlı öksürüklere ve astıma yol açar.

Dilaltı Aşı İle Kısmen Tedavisi Mümkün

3 yaşına kadar geçmeyen gıda alerjilerine ek olarak, eğer ev tozu veya polen alerjisi ve astım gelişirse bu solunum yoluna ait alerjilerin dilaltı damla aşı ile kalıcı tedavisi yapılabilir. Dilaltı aşı tedavisi özgül olarak ev tozuna veya polene verilse bile bağışıklık sisteminin alerjik yapısını kökten düzeltme yolunda yarar sağlayacağı için gıda alerjilerine de kısmen fayda sağlayacaktır.

Gıdalara alerji olup olmadığı “spesifik IgE” adı verilen bir testle kolayca ortaya çıkmaktadır. Eğer testler yolu ile problem yaratan besin kesin belirlenirse o gıdadan sürekli ve mutlak bir şekilde uzak durmak gerekir. Çocukta egzama geçse bile astım açısından, Çocuk Alerjisi Uzmanlığı tarafından yakın takip çok önemlidir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.