Renk Körü Olabilirsiniz

15.10.2012
36
Renk Körü Olabilirsiniz

Dünyada erkeklerin yüzde 8, kadınların ise yüzde 0.5’inin renk körü olduğunu biliyor muydunuz? Kalıtsal olan hastalık, kişilerin günlük hayatını da oldukça zorlaştırıyor.

Op. Dr. Ertuğrul Tan Yassa

Göz Hastalıkları ve Cerrahisi Uzmanı

Renk körü olabilirsiniz. Bunu basit bir testle anlayabilirsiniz. Trafik ışıkları veya cihazın çalışma durumunu gösteren renkli ışıkları ayırt ederken, çocuklar cisimlerin renklerini yanlış seçiyorsa dikkat! sebep olduğu için derslerdeki başarıyı da olumsuz etkiler. Peki hayatı tüm renkleriyle görebilmek mümkün değil mi?

Op. Dr. Ertuğrul Tan Yassa, Sağlık&Yaşam Dergisi okuyucuları için renk körlüğü hastalığı hakkında aydınlatıcı bilgiler verdi. Yassa, hastalıkla ilgili şikayetlerin artık özel gözlük camları ve kontakt lenslerle azaltılabildiğini vurguladı.
Kalıtımsal yolla taşınan hastalığın tanısı, bazı renkli ipliklerin veya üzerinde renkli beneklerle yazılmış rakamlar bulunan plaklardan renklerin ayırt edilmesine dayanan testler sonucunda konulabiliyor.

Hastalığın ilaç ya da ameliyatla tedavisi bulunmamakla birlikte Chromagen isimli özel bir lens sistemiyle şikayetler artık giderilebilir. Bu tedavide özel renk filtreleri sayesinde göze gelen ışığın dalga boyu değiştirilerek hastanın renkleri algılaması ve ayırt etmesi sağlanmakta. Tedavinin tercihe göre gözlük veya kontakt lens yoluyla uygulanabilmesi mümkün.

Yapılan denemeler sonucunda hastaların yüzde 97’sinin renk görme algılarının arttığı, renk testlerinde elde edilen başarılarla da desteklendi. Tedavinin etkinliği bazı hastalarda birkaç saatte ortaya çıkıyor. İlk olarak İstanbul Göz Hastanesi’nde uygulanan bu tedavi yöntemi birçok renk körü için yaşam kalitelerini değiştirecek kadar etkili olmakta. Tedavi sayesinde hastalar renkleri doğru şekilde ayırt ederek daha canlı ve parlak görmekte, hatta bazı renkleri ilk defa gördüklerini ifade etmektedirler. Renklerin doğru algılanması sayesinde bu hastaların güvenliklerinin artması da söz konusu olmuştur. Örneğin uyarı ya da araba fren ışıklarını daha erken fark edebilmekteler. Sonuç olarak Chromagen hastaların renk algılarını artırarak yaşam kalitesini yükseltmektedir.
Yaşama sağlıklı  gözlerle bakmanız dileğiyle.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.