Romatizma Kadınları Daha Çok Seviyor

Romatizma Kadınları Daha Çok Seviyor

vedat hamuryudan,vedat,hamuryudan,romatoıd,romatizma,iltihaplı romatizma,iltihap,romatoloji,eklem,eklem hastalıkları,hastalıkları,ağrı,şişlik,kızarıklık,Romatizma Kadınları Daha Çok SeviyorHalk arasında ‘iltihaplı romatizma’ olarak bilinen Romatoid Artrit tüm dünyada her bin kişiden 5’ini etkiliyor.

Prof. Dr. Vedat Hamuryudan

Erkeklere oranla kadınlarda 3 kat daha fazla görülen hastalık başlangıcından 10 yıl sonra hastaların 3’te birini çalışamaz hale getirirken araştırmalar hastaların yarısında 25 yıl içinde engellilik geliştiğini gösteriyor.

En sık görülen iltihabi eklem hastalığı olan Romatoid Artrit erken teşhis ve doğru tedavi edilmediği takdirde, hastaların ruhsal durumlarını ve sosyal yaşamlarını olumsuz yönde etkileyerek yaşam standartlarını düşürüyor.

Başlangıçta eklemlerde ağrı, şişlik, ısı artışı ve kızarıklık gibi belirtilerle kendini gösteren Romatoid Artrit kontrol altına alınmadığında eklemlere yayılan ve eklem harabiyetini ortaya çıkaran ciddi bir sağlık sorunu olarak kendini gösteriyor. Normalde kişinin vücudunu enfeksiyonlardan ve hastalıklardan koruyan bağışıklık sisteminin, eklemleri ve çevresindeki dokuların tahrip etmesinden kaynaklanan Romatoid Artrit tüm dünyada her bin kişiden 5’ini etkisi altına alıyor. Yapılan bilimsel çalışmalar sonucunda nedeninin kalıtsal ve çevresel faktörlerle bağlantılı olduğu belirlenen hastalık özellikle orta yaş ve genç yaş hastalığı olarak biliniyor.

Başlangıcından 10 yıl sonra hastaların 3’te birini çalışamaz hale getiren ve 25 yıl içinde hastaların yarısında engellilik oluşmasına neden olan Romatoid Artrit daha çok eklemleri tutuyor. Bu hastalık geldi mi gitmez ve bir ömür boyu sürer. İş gücü kaybı ve sakatlığa yol açar. Türkiye’de binde 36 gibi bir oranda görülüyor. Daha çok 30-50 yaş arasındaki kişileri etkiliyor. Hastalarda yaşam beklentisi 3-18 yıl arasında azalıyor.

Hastalık erken teşhis edilmediğinde eklemlerde geri dönülemez tahribatlara yol açıyor. Bu durum hastaların ruhsal durumlarını ve sosyal yaşamlarını olumsuz yönde etkiliyor. Hastalık eklemlerde ağrı ve şişliğin yanı sıra yorgunluk, özellikle sabahları eklemlerde hareketsizlik ile kendini gösteriyor. Hastalığı erken dönemde yakalamak çok önemli. Uygun tedavi ile hastalığın belirti ve bulguları düzelir, eklem harabiyeti yavaşlar ve yaşam kalitesi artar.

KADINLARDA 3 KAT DAHA FAZLA GÖRÜLÜYOR

Sık görülen bir eklem rahatsızlığı olan Romatoid Artrit’in görülme sıklığı erkeklere oranla kadınlarda 3 kat daha fazla. Kişiden kişiye büyük farklılıklar gösterebilen hastalığın kıkırdak, kemik, tendon ve bağlarda harabiyete yol açıyor ve zamanla da iç organları etkiliyor. Hastalığın kadınlarda erkeklere oranla daha sık görülmesinin nedenleri ile ilgili bir bulguya sahip değiliz. Yapılan araştırmalara göre, kadınlarda daha çok görülüyor.  Ancak hamilelik döneminde romatoid artritin şiddetinin çok azaldığı vakalar görüyoruz. Emzirme döneminde ise hastalık tekrar nüksedebiliyor. Nedeni tam olarak bilinmeyen hastalığa zemin yaratan en önemli risk faktörü sigara içmek.  Kalıtsal faktörlerin de rol oynadığı hastalık en çok orta yaştaki kişilerde görülüyor.

HASTALIĞIN EKONOMİK YÜKÜ ÇOK FAZLA

Hastalığın ekonomik yükü Avrupa ülkelerinde kişi başına yaklaşık 15 bin Euro’ya kadar çıkıyor. Romatoid artrit zor ve pahalı bir hastalık.  Hasta zamanla giyinemez, kapıyı bile açamaz hale gelebilir. Bu hastalık tüm yaşam boyu sürer, kroniktir. Hastaların çoğuna doğru teşhis koymak zaman alıyor. Hastalığın genel yapısının yanı sıra teşhis süresini ülkemizdeki romatolog eksikliği de etkiliyor. Türkiye’de 200 civarında romatolog bulunuyor. Bunların dağılımı da iyi değil. Hiç romatolog bulunmayan illerimiz var. Bu nedenle hastaların romatoloğa ulaşması zaman alabiliyor. Bu da teşhis ve tedavinin gecikmesine neden oluyor.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.