Saç Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

17.11.2013
59
Saç Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

sacModern yaşamın insanlığa kötü hediyelerinden biri de saç sağlığı… Bilime göre saç kişinin sağlık göstergesi, kişiye göre ise aksesuarı, süsü… Bu çelişkili yaklaşım saç hakkında doğru bilinen yanlışları da etkiliyor…

Sibel Türk

Kişinin aksesuar olarak kabul ettiği bilimin ise sağlığın barometresi olarak gördüğü saç hakkında doğru bilinen yanlışları öğrenmek ister misiniz?

Saç kremleri kırık saçları onarabilir: Yanlış. Kırık saçları onarmanın tek yolu onları kesmektir. Serum ve özel koruyucu maddeler ihtiva eden kremlerde protein ve silikon olduğundan o an için saçlarınızın kırıkları yapışsa da ilk fırçalamada eski haline döner.

Saç kurutma makineleri ile saç kurutmak zararlıdır: Yanlış. Doğru kullanıldığı zaman bir sakıncası yoktur. Bunun için saç kurutma makinesini saçınızdan 15 santim kadar uzakta tutun ve saçınız kurudukça ısı derecesini azaltın. Bir de aynı noktaya uzun süre tutmayın.

Kopartılan her beyaz saçın yerine iki beyaz saç çıkar: Yanlış. Aynı kökten yeni bir saç çıkması için iki aylık bir süre gerekir. O kökün yanı başındaki folikül, pigment üretmekten vazgeçerek iki beyaz saç birlikte büyüyebilir. Bu da yukarıdaki yanılgıya sebep olur.

Saç kesildikçe gürleşir ve uzar: Yanlış. Saçın kesilmesi, kolay şekil almasını ve daha bakımlı görünmesini sağlar ama gürleştirmez. Saçın canlı olduğu yer köküdür. Ancak uzun saçlar kesildiğinde dökülmesi azalabilir ve saç ucu kırıkları giderilebilir.

Saçı her gün yıkamak zararlıdır: Yanlış. El, ayak ve yüzünüz nasıl her gün kirleniyor ve siz de onları temizliyorsanız saçınız da kirlenmektedir ve bu onları yıpratır. Yapmanız gerekense sık sık yıkamaktır. Ancak sık yıkanan saçlar için hazırlanmış yumuşak bir şampuan tercih edilmelidir.

İyi bir şampuan saçları gıcır gıcır yapar: Yanlış. Fazla gıcırtı iyi değildir. Saçlarınızı iyi durulamadığınızdan dolayı gıcırtı yapıyor olabilir. Siz en iyisi durulamaya daha fazla özen gösterin. Bir de saçınızın doğal yağlarının şampuanla birlikte akıp gitmesi de bu gıcırtıya sebep olabilir. Yani gıcırtı saçınız için iyi değildir.

Saçı parlaklaştırmak için çok fırçalamak gerekir: Yanlış. Aşırı fırçalamak saç dökülmesine neden olur çünkü fırçalama esnasında kök dibi hücreleri yırtılır. Fırçalamak yerine saç diplerine masaj yapmak ve böylece deri altındaki folikülleri harekete geçirmek en doğrusudur.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.