Saçı Dökülenler Biotin Testine!

Saçı Dökülenler Biotin Testine!

Saçlarınız dökülüyor, kırılıyor ve mat görünüyorsa, tırnaklarınız kırılıyor ve burnunuzun etrafında egzama oluyorsa nedeni biotin vitamini eksikliği olabilir! Özellikle aşırı çiğ yumurta yiyenleri ve sigara içenleri tehdit eden biotin eksikliğine karşı bol bol süt için, karaciğer, ceviz, tahıllar, soya fasulyesi ve yumurta yiyin…

Dr. Gökhan Okan

Dermatoloji Uzmanı

Eksikliğinde saç ve tırnaklarda ciddi sağlık sorunlarına neden olan biotin vitamin açısından önemli ve etkilidir.

·        Cilt sağlığı için gerekli bir vitamin olan biotin (Vitamin H); yağ ve karbonhidrat metabolizmasında rol oynayan, suda eriyen bir vitamindir. Birçok saç ve deri kozmetik ürünlerinin içerisinde bulunur. Biotin; B7 vitamini olarak da bilinir. Gıdalar yoluyla alınabileceği gibi bağırsak bakterileri de vücudumuza gerekli olan biotini sağlamaktadır.

·        Biotinin bu kadar popüler olmasının nedeni, saç ve tırnaklara kazandırmış olduğu olumlu etkidir. Karbonhidrat, protein metabolizmasında ve diğer vitaminlerin kullanımında gereklidir.Birçok enzimin yapısına girer. Bu enzimler, gıdaların vücuda yararlı hale getirilmesini sağlarlar.Saç dökülmesini ve beyazlamasını yavaşlatır. Cilt sağlığı için gereklidir. Birçok saç ve deri için kozmetik ürünlerde biotin katkısı vardır. Biotin eksikliği, saç dökülmesi ve kalite kaybına yol açabilir. Saç kaybı, biotin eksikliğinde görülen bir bulgudur.

Bebeğinizin Saçlarını Takip Edin

·        Biotin eksikliği doğumsal olabilir ya da sonradan gelişebilir. Doğumsal biotin eksikliği genetik kökenlidir. Vücutta bulunan biotinin geri kazanılmasında olan bir bozukluk söz konusudur. Diyetle alınan biotinden vücut faydalanamaz. Bulgular, doğum sonrası ilk aylarda başlar. Bebeklerde saç dökülmesi, saçlarda kırılganlık, tırnaklarda soyulma, ekzematöz bulgular bulunurken; ileriki haftalarda nörolojik bozukluklar buna eklenir. Yeni doğanlarda eksiklik tespit edilip tedavinin hemen başlanması gerekir. Tedaviye geç başlanması yakınmaların kalıcı olmasına neden olabilir.

·        Erişkinlerde görülen biotin eksikliği çok sayıda nedenle gelişebilir. Çiğ yumurta tüketilmesi biotin eksikliğinin en önemli nedenidir. Çiğ yumurtada bulunan bir madde biotinin emilimini bozar. Yanık hastaları, epilepsi ilaçları kullanan hastalar, gebeler, uzun süreli antibiyotik tedavisi alan kişiler, yoğun alkol tüketenler ve lohusalar biotin eksikliği açısından riskli kişilerdir. Yapılan çalışmalarda yoğun sigara içen kadınlarda biotin yıkımının arttığı saptanmıştır.

Bir Damla Kanla Biotin Testi

·        Biotin eksikliği düşünülen bir vakada, klinik bulgular önceliklidir. Hekim, hastanın şikâyetleri doğrultusunda biotin eksikliğinden şüphelenmelidir. Biotin eksikliği tanısını koymanın en etkili yolu kandan yapılan biotin testidir. Kandaki biotin değeri ölçümü, eksikliği doğrular. Biotin testi, laboratuarda az miktarda alınan kandan Vitamin H değerinin ölçümüdür. Eksikliğin derecesi test sonucunda tespit edilir. Eksiklik hafif, orta şiddet ya da şiddetli olarak raporlanır. Eksikliğin derecesine göre tedavinin dozu ve süresi düzenlenir.  

·        Çocukluk çağı biotin eksikliklerinde enzim düzeylerine bakılır. Enzim eksikliğinden kaynaklanan biotin eksikliklerinde tedaviye hemen başlanmalıdır. Tedaviye yüksek doz biotin ile başlanılmalı, biotin değeri normale dönünce doz düşürülmelidir. Erişkinlerde olan biotin eksikliklerinde ise öncelikle biotin eksikliğine neden olan sebep varsa o ortadan kaldırılmalıdır. Daha sonrada medikal tedavi başlanır.

Erken Teşhis Etkili Tedavi

·        Düzensiz beslenen ve biotin metabolizmasındaki sorundan dolayı ihtiyacın fazla olduğu kişiler aralıklı olarak takip edilmelidir. Biotin eksikliği daha çok dermatoloji ve pediatri hekimlerinin karşılaştığı bir durumdur. Teşhisinin erken konulup tedavinin çabuk başlanması yakınmaların çabuk ortadan kalkmasına neden olur.

Bu Belirtiler Varsa Biotin Vitamininiz Eksik Olabilir!

·        Biotin eksikliği; cilt, saç, tırnak, sinir sistemi ve bağırsaklar üzerinde kendini gösterir. En sık dermatolojik bulgular görülür.

·        Saç dökülmesi, saçlarda mat görüntü, kırılma ve ekzematöz yakınmalar biotin eksikliğini düşündüren önemli dermatolojik şikayetlerdir.

·        Saçlarda kalite kaybına yol açar. Saçlar hacimsiz görünür.

·        Tırnaklarda kırılmalar, soyulmalar görülür.

·        Yüzde, özellikle ağız çevresinde ve burun çevresinde ekzematöz bulgular gelişir.

·        Ellerde ayaklarda uyuşmalar, kas ağrıları, mide bulantısı ve iştahsızlık yakınmaları ise çocukluk çağında görülen doğumsal kökenli biotin eksikliklerinde görülen bulgulardır.

Biotin Eksikliğine Karşı Önleminizi Alın

·        Çiğ Yumurtayı Unutun:Çiğ yumurta tüketimi olmamalıdır.

·        Antibiyotiğe Dikkat: Yoğun antibiyotik kullanımı varsa ya antibiyotik değiştirilmeli ya da antibiyotik tedavisi ile birlikte biotin tedavisi başlanmalıdır.

·        Epilepsi İlaçlarına Takviye:Epilepsi tedavisi alan kişiler ya ilaçlarında değişiklik yapmamalılar ya da ilaçlarına ilaveten biotin takviyesi almalıdırlar.

·        Beslenmenizi Düzenleyin:Kişiler beslenme alışkanlıklarını biotin bakımından yoğun olan gıdalara yönelmelidirler.

·        Karaciğer Ve Ceviz Yiyin:Süt, karaciğer, ceviz, tahıllar, soya fasulyesi ve yumurta; biotin bakımından yoğun olan gıdalardır.

·        Fazla Tüttürmeyin:Yoğun sigara içenler sigarayı azaltmalıdır.

·        Biotinli Ürün Kullanın:Kullandığınız kozmetik ürünlerde biotin katkılı olmasına özen gösterin. Birçok saç ve deri için kozmetik ürünlerde biotin katkısı vardır.

Aşırı Çiğ Yumurta Yiyenlere Kandaki Biotininize Baktırın!

Biotin eksikliğinin tanısında kullanılan biotin testinin gerekli olduğu durumlar:

·        Saç dökülmeleri

·        Alkolizm

·        Büyüme gelişme geriliği olan bebekler

·        Ailede biotin eksikliği hikayesi olan kişiler

·        Aşırı çiğ yumurta yiyenler

YAZAR BİLGİSİ
Hergün güncellenen haberleri ve birbirinden özel yazarları ile takipçilerine çok özel bir dünyanın kapılarını aralayan SAGLİKVEYASAMDERGİSİ.com.tr, internette dergi standartlarında takipçilerine sağlıklı yaşamın renklerini sunuyor. Sağlıklı Yaşamın Pusulası’ olan www.saglikveyasamdergisi.com.tr sitesi Sağlık & Yaşam Dergisi’nin yazılı basındaki başarısının sanal ortamdaki en büyük destekçisidir.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.