Sadece Erkekler Renk Körlüğü Yaşıyor

Sadece Erkekler Renk Körlüğü Yaşıyor

Renk körlüğü kalıtsal bir problem olmasına rağmen fark edilmesi çeşitli dönemlerde farklı hikâyelerle gerçekleşebilir. Peki, bu problemi sadece erkeklerin yaşadığını biliyor muydunuz?

Op. Dr. Burcu Çalık

Göz Hastalıkları Uzmanı

Renk körlüğü erkeklerin maruz kaldığı bir problem, X genine bağlı geliştiği için de kadınlar taşıyıcıdır. Renk körlüğünün kız çocuklarında görülebilmesi içinse hasta erkeğin taşıyıcı bir kadınla evlenmesi gerekir.

Halk arasında kırmızı ile yeşil rengi birbirinden ayırt edememe sorunu olarak bilinen renk körlüğü doğumsal bir problem olmasına karşın genellikle günlük yaşamda önemli bir sorun oluşturmadığı için fark edilmesi de zordur. Renk körlüğünün kendiliğinden farkına varılması mümkün değildir. Renk körü olan kişiler, herkesin renkleri kendisi gibi gördüğünü zanneder. Doğal olarak kişinin kendisi renk körü olduğunu anlayamaz bunun için testlere girmesi gerekir.

Renk körlüğü teşhisi özel renk kitapçıklarıyla uygulanır. Kişi eğer bu testlerde yer alan sayıları okuyabilirse, o renkleri görebiliyor demektir, okuyamaması ise renk körlüğü sorunu olduğunu gösterir.

Renk körlüğünde X geni faktörü

Renk körlüğü X genine bağlı geliştiği için hastalık erkeklerde ortaya çıkıyor.

Kadınlar aktif olarak problemi yaşamaktan ziyade genelde taşıyıcıdır. Kadınlarda renk körlüğünün görülebilmesinin çok nadir karşılaşılan bir durumdur. Kız çocuklarında renk körlüğünün ortaya çıkması için taşıyıcı olan bir kadınla, renk körü bir erkeğin evlenmesi gerekir.

Özel lenslerle renkleri görmek mümkün…

Renk körlüğü sorunu olan kişiler yeşil-kırmızı tonlarını, daha doğrusu sarı tonlarının bir kısmını ayırt edemez. Kişi renk tonlarını görür ama bazı tonları seçemez. Renk körlüğünün tedavisi için özel kontakt lensler mevcut. Bu lensler renklerin ayırt edilmesinde, yüzde 100 olmamakla birlikte günlük hayatta son derece etkilidir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.