Sağlık Bakanlığı’ndan ‘e-imza’ atağı!..

Sağlık Bakanlığı’ndan ‘e-imza’ atağı!..

Takvim’de yer alan habere göre Sağlık Bakanlığı, 1 Ocak 2016’dan itibaren ilaç yazımında suistimallerin önüne geçmek için e-imza uygulamasını hayata geçirecek.

Halen aile hekimlerinin üçte birinin kullandığı e-imza, Ocak 2016’dan itibaren sağlık kurumlarında zorunlu hale gelecek. Böylece Türkiye’deki 150 bin hekim, e-imzayla reçete yazacak.

Uzmanlar, e-imza ile yazılan reçetelerin, izinsiz veya yanlışlıkla değiştirilemeyeceğini, uygulamanın doktor, hasta ve devlete fayda sağlayacağını vurguladı. Mevcut uygulamada reçeteler doktorlara verilen şifrelerle düzenleniyor.

Sağlık Bakanlığı verilerine göre; 2012’de başlayan uygulamayla sahte reçeteler de dahil 5.7 milyar kutunun üzerinde ilaç yazıldı.

Dolandırıcılar tarafından çalınan şifrelerle alınan ilaçlarda devlet zarara uğratılıyor.

YAZAR BİLGİSİ
Hergün güncellenen haberleri ve birbirinden özel yazarları ile takipçilerine çok özel bir dünyanın kapılarını aralayan SAGLİKVEYASAMDERGİSİ.com.tr, internette dergi standartlarında takipçilerine sağlıklı yaşamın renklerini sunuyor. Sağlıklı Yaşamın Pusulası’ olan www.saglikveyasamdergisi.com.tr sitesi Sağlık & Yaşam Dergisi’nin yazılı basındaki başarısının sanal ortamdaki en büyük destekçisidir.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.