Sağlık ve Keyif Bir Arada!

Sağlık ve Keyif Bir Arada!

saglik-ve-keyif-bir-aradaBiberiye yaprağı hoş kokulu, içimi güzel şifalı bitki çayı hazırlamada kullanılır. Hem hazımsızlığı önlemek hem de antioksidan etki için günde 2 – 3 kupa biberiye çayı içmelisiniz.

Prof. Dr. Ekrem Sezik

Farmakognozi

Halk arasında biberiye yaprağına, şeklinden dolayı “kuşdili” ismi de verilir. Son yıllarda batı dillerindeki karşılığı “rozmarin”in de kullanılır.

Biberiye yaprağı çok eski devirlerden beri değişik amaçlar için kullanılmıştır, hâttâ eski Yunan’daki tıp metinlerinde hafıza kuvvetlendirici olarak kullanıldığı kayıtlıdır. Avrupa İlaç Kurumu, biberiye yaprağının hazımsızlığın belirtilerini hafifletme ve sindirim sistemindeki hafif  kasılmaları giderici olarak kullanıldığını kabul etmektedir.

Bitki çayı olarak hazırlanışı şu şekildedir: 1-2 g. kaba parçalanmış biberiye yaprağı üzerine 150-250 ml. kaynar su ilâve edilip, 5-10 dakika kadar bekletilip süzülerek hazırlanır. Günde 2-3 defa içilebilir.

Son yıllarda yapılan çalışmalarda antioksidan, orta derecede enflamasyon giderici hâttâ farelerdeki tümörlerin büyümesini yavaşlatıcı etkilerinin olduğu bulundu. Özütleri sentetik antioksidanla mukayese edilebilir derecede yüksek antioksidan etkiye sahip. Antioksidan etki, yapısında bulunan karnasol ve karnosik asit adlı maddelerden dolayı. Bu maddeler takviye edici gıda olarak da kullanılır.

Piyasada sadece biberiye bulunan veya karışım poşet çaylar bulunuyor. Poşet çay bir kupaya konur üzerine, biberiye uçucu yağ taşıdığı için çok sıcak olmayan yani kaynama noktasına gelmemiş, sıcak su ilâve edilir, 4-5 dakika beklenir ve içilir. Biberiye çayını hem keyif hem de sağlık için kullanmakta yarar var.

YAZAR BİLGİSİ
Hergün güncellenen haberleri ve birbirinden özel yazarları ile takipçilerine çok özel bir dünyanın kapılarını aralayan SAGLİKVEYASAMDERGİSİ.com.tr, internette dergi standartlarında takipçilerine sağlıklı yaşamın renklerini sunuyor. Sağlıklı Yaşamın Pusulası’ olan www.saglikveyasamdergisi.com.tr sitesi Sağlık & Yaşam Dergisi’nin yazılı basındaki başarısının sanal ortamdaki en büyük destekçisidir.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.