Sağlıklı Hayat İçin B12 Tüketimi Şart!

Sağlıklı Hayat İçin B12 Tüketimi Şart!

B12 eksikliği son dönemlerde sıklıkla karşılaşılan ve her yaşta görülebilen bir durumdur. Ancak B12 vitamini vücutta depolanabildiği için eksikliğinin hissedilmesi bazen uzun zaman alabilir. B12 eksikliği unutkanlık, yorgunluk, halsizlik, baş ağrısı, baş dönmesi, dikkat dağınıklığı, çarpıntı, hafızanın zayıflaması, yaşlılarda bunama, el ayak parmaklarında karıncalanma ve uyuşma gibi semptomlarla kendini hissettirir.

Diyetisyen Emel Terzioğlu Arslan

B12 vitamini vücutta kırmızı kan hücrelerinin üretilmesi, sinir hücrelerinin sağlığının korunması ve DNA üretimi konusunda kilit bir rol üstlenir. Bu nedenle B12 eksikliğinin mutlaka giderilmesi gerekir. B12 vitamininin emiliminde bir problem varsa B12 vitamininden zengin beslenmenin ya da takviye almanın bu eksikliği gidermez. Yetersizliğinin en önemli nedenlerinden biri de diyetle yetersiz B12 alımıdır.

Özellikle vegan ve vejeteryan beslenme, düşük sosyoekonomik koşullara bağlı kötü beslenme ve kötü/yetersiz beslenme bağlı olarak B12 eksikliği görülebilir. Bunun dışında B12 vitamininin emilimini sağlayan “İntrinsik Faktör” yetersizliği de B12 eksikliğinin nedenlerinden biri. Ayrıca bağırsaklarda herhangi bir hastalığa bağlı olarak emilim bozuklukları da önemli sebepler arasında yer alır. Eksikliğin nedeni tespit edildikten sonra tedavi planı oluşturmalı ve uygun bir beslenme tedavisi programı ile eksiklik giderilmeli.

B12 yetersizliğini engellemek için dengeli beslenmek şart

Kırmızı et, tavuk, balık, hindi gibi etler, yumurta, kabuklu deniz ürünleri, süt ve süt ürünleri gibi hayvansal kaynaklı gıdalar hem bol miktarda B12 içerir hem de vücutta kullanımı (biyoyararlılığı) bitkisel kaynaklı gıdalara göre çok daha yüksektir. Bu nedenle özellikle vegan ya da vejeteryan beslenme tarzını benimsemiş bireyler, bu besinlerden bir veya birkaçına alerjisi olanlar ya da tüketmeyi tercih etmeyen kişiler, mutlaka doktor veya diyetisyen gözetiminde beslenmesini planlamalı ve gerekiyorsa takviye almalıdır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.