Sakat Çocuk Doğma İhtimali Ortadan Kalkıyor

17.10.2012
29
Sakat Çocuk Doğma İhtimali Ortadan Kalkıyor

Kromozomların tamamını taramadan geçirerek genetik kusurlu, sakat veya düşük ihtimallerini eleyerek sağlıklı çocuk sahibi olmayı sağlayan sistem Türkiye’de uygulanmaya başladı.

Dr. Hakan Özörnek

Büyük umutlarla başvurdukları tüp bebek merkezlerinde başarısızlıkla karşılaşan anne adayları için yeni bir umut ışığı doğdu. Hatalı kromozom taşıdığı için düşük yapması kaçınılmaz olan gebelikleri bu yöntem ile önceden ayıklayabiliyoruz. Döllenmiş yumurtaya zarar vermeden aldığımız tek bir hücrede insanda bulunan tüm 46 kromozomu inceliyoruz. Bu inceleme sonucunda genetik kusuru bulunan, sakat doğacak veya düşük olacak bebekleri ana rahmine yerleştirmeden tespit edip anne adaylarının tüp bebek şanslarını arttırıyoruz.

En sağlıklı embriyo seçiliyor

Kromozom sayılarında oluşan anormalliklerin sürekli tekrarlayan tüp bebek başarızılıklarına ve düşüklere yol açtığı gürülüyor.  Gebelikle sonuçlanmayan tüp bebek uygulamalarında ise sorunun %89 oranında kromozom sayı bozukluklarına bağlı olarak geliştiği görülüyor. Uygulanan bu yeni yöntemle tüm kromozom analizi yapılarak insanda bulunan 46 kromozomun tamamının sayısal olarak normal olup olmadığının kontrol ediliyor. Bu inceleme sayesinde en doğru embriyoyu seçerek bir taraftan gebelik oranlarını arttırırken diğer taraftan düşük riskini azaltılıyor.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.