Selülitlerden Kurtulmanın Tam Zamanı

15.10.2012
103
Selülitlerden Kurtulmanın Tam Zamanı

Selülitlerden Kurtulmanın Tam Zamanı,Sedat Bahtiyar Beslenme Ve Diyet Uzmanı, Sedat Bahtiyar, selülit, kadın, güzellik, selülitlerden kurtulmak, selülit hakkında bilgi, selülitlerden kurtulma, c vitamini, jelatin, sarımsak, soğan, zencefil, kereviz, selülitdiyetiGözünüze bitmez gibi görünen uzun kış ayları bitti bile. Yaz kapınıza dayandı, bikinileriniz, kısa şortlarınız, etekleriniz dolapta geçen yaz kaldırdığınız yerde sizi bekliyor. Peki siz onları giymeye hazır mısınız? ‘’Ah şu selülitler olmasa!’’ Dediğinizi duyar gibiyiz. İşte size selülit hakkında bilmeniz gerekenler ve onlardan kurtulmanın yolları…

Sedat Bahtiyar-  Beslenme Ve Diyet Uzmanı

Selülitin kadınların başına nasıl musallat olduğuna dair kesin bir bilgi bulunmamakla beraber, uzmanların bu konuya ilişkin farklı teorileri var.
Selülit oluşumunu etkilediği düşünülen teoriler şu şekilde özetlenebilir:

1. Teori: Deri altındaki yapının çok farklı olmasıyla bağlantılıdır. Yağlı tabakayı taşıyan doku, deri altında farklı yaş gruplarında ve farklı cinsiyetlerde farklılıklar gösterir. Bundan dolayı kadınlardaki yağ fazlalığı erkeklere göre selüliti ön plana çıkarır.
2. Teori:  Kolojen ve konektif (bağ ) dokunun parçalanmasıyla oluşan oluşumdur. Eğer bu dokular yıkılırsa yağ dokusu ön plana çıkar ve görünür hale gelir.
3. Teori: Bu bölgedeki  vasküler (dolaşım) sistemin ne kadar etkinlikte bir  dolaşım sağladığı ile bağlantılıdır.
4. Teori: Enflamasyon süreçlerinin selüliti oluşturabilecek sebeplerden bir tanesi olabileceği yönündedir. Hücre biyopsileri sonucunda selülitli hücrelerde kronik enflamasyon görülmüştür.

Bütün bunlarla beraber, selülit konusundaki teorilerin yenileri de keşfedilmektedir. Bu teorilerden hangisini benimserseniz benimseyin, iş dönüp dolaşıp beslenmenize gelmektedir. Beslenmenin bu konuda anahtar rolü olduğu artık kabul edilmiş bir gerçektir. “Selülit her zaman şişmanlık ve obezitenin bir sonucu olamamasına karşılık, yağ dokusundaki azalma her zaman selülit dokusunda bir iyileşme görülmesini sağlamıştır. Bununla beraber bazı bulgular spesifik gıdaların ve gıda destek gruplarının, bu problemi çözmede, anti -selülit diyetlerinin sadece yağ kaybettirici diyetlerden daha etkin olduklarını kanıtlamıştır.” 

Yağ Dokusunun Yıkılmasını Hızlandırıcı Yiyecekler

Yağ birikime karşı en etkili silahlardan bir tanesi vücudun insulin tepkisini en aza indirmektir. Bunun anlamı beslenmedeki toplam karbonhidrat sayısından düşüş yapmaktır. Fakat bundan sevdiğimiz bütün karbonhidratları hayatımızdan uzaklaştırmamız gerektiği anlamını çıkartmayın. Unutulmamalıdır ki kompleks karbonhidratlar yüksek besleyiciliği ve fitokimyasalları (meyveler, kuru baklagiller, sebzeler içerisinde bulunurlar) ile selülitin çözümlenmesi konusundaki en büyük yardımcılarımızdır. Selülitle ilgili en etkili yöntemlerden bir tanesi basit şekeri ve rafine edilmiş karbonhidrat kaynaklarını tüketmemektir. Diğer bir önemli unsur ise tam buğdaydan yapılmış ekmek grubu gıdaları ve meyveler gibi kompleks karbonhidratları tüketilirken bir protein kaynağı veya sağlıklı bir yağ grubu besini  ile tüketilmesine özen gösterilmesidir. Bu sayede sindirim yavaşlayacağından insülin salgısı da sınırlandırılacaktır. Gerçekten etkili bir şekilde yağ yakmak için beslenme programına biraz kahve (kafein), çay (xanthine) eklemek etkili olacaktır. Günde birkaç kere yeşil çay tüketmek ise catechin – polyphenollerinden dolayı etkili bir metabolizma hızlandırıcı olacaktır.

Kolajen Yıkıcı ve Kollajen Yapıcı Yiyecekler

Eğer kolajen yıkımı sizin için selülit sebebi ise bu yıkıma bir dur demeniz gerekir. Bu yıkımı durdurucu veya yavaşlatıcı gıdalar da size bu konuda destek olacaktır.

Soya: Östrojenin yaptığı işlerden bir tanesi de spesifik olarak kolajeni yıkmaktır. Soya içerdiği fitoöstrojenle östrojeninin görevini taklit ederek östrojen hücre reseptörlerine bağlanır ve kolajenin yıkılmasını engeller.

Bioflavonoidler: Bu grup kolajeni yıkan iki enzimi bloke ederler. Toz kakao, kırmızı şarap, üzüm suyu, üzüm çekirdeği ektresi, üzüm kabuğu gibi proanthocyanidinlerden zengin gıdalar bu iki enzimi bloke ederek yıkımı da önlemiş olurlar. Kolajen yıkımını önlerken aynı zamanda kolajen ve yeni bağ doku yapımına da destek olmamız gerekir. Bazı besin maddeleri de bu konuda etkinlik göstermektedir.

C vitamini: Çok kuvvetli bir antioksidan olan C vitamini, aynı zamanda güçlü bir kolajen yapıcıdır. C vitamininden zengin turunçgiller, çilek, brokoli, karnabahar, yeşil biber gibi sebze ve meyveler de kolajen yapımında önemli rol oynarlar.

Jelatin: Jelatin özellikle 3 aminoasit açısından çok zengin bir içeriğe sahiptir. Bunlar; proline, hidroksiprolin, glisindir. Hidrolize edilmiş jelatin (beslenme desteği olarak bulunabilir) içerisindeki oligipeptidler sayesinde kolajen sentezine destek olur.

Dolaşımın Düzenlenmesi / Kan Akışı / Su Birikiminin Engellenmesi
Bu yukarıda sayılanlar Selülitle Savaşmanızda size yardımcı olacaktır. Bunun için yapmanız gerekenler de şunlardır:
Bol Bol Su İçin: su biyokimyasal olayların oluşumunu maksimize eder ve vücuttan  toksin ve atıkların atılmasına yardımcı olur. İhtiyaç kadar içilen sıvı normal kan basıncını sağlar, kan akışını ve, hücre içerisinde sıvı oranını düzenler.  
Kuşkonmaz Tüketin: Doğal bir ödem söktürücüdür. Ödemi engelleyerek selülit oluşumunu da engeller.
Yağlı Balıkları Tercih Edin:  Yağlı balıkta bulunan Omega- 3 damarları genişleterek kan dolaşımını ve kan akışını kolaylaştırır. 

Sarımsak ve Soğanı Sofranızdan Eksik Etmeyin:  Kan basıncının düşmesine sebep olarak dolaşımın ve kan akışının rahatlamasını sağlar.

Zencefille Tanışın: Aspirin gibi etki göstererek kan damarlarında plak oluşumunu engeller, daha az yapışkan hale getirir. Aynı zamanda kanı inceltici etkisinden dolayı dolaşımı ve kan akışını rahatlatır. Zencefilin anti- enflamatuar etkisi de kuvvetlidir.

Kerevizle Barışın: İçerisindeki maddeden dolayı (3-butylphthalide) kan damarlarının kasılmasını önleyerek dolaşımı rahatlatır.

Muz Yiyin:  İçerisinde bulunan potasyumla (yaklaşık 500 miligram / meyve) kan basıncını düşürür ve dolaşıma yardımcı olur.

Balık ve Keten Tohumunu Diyetinize Katın: Omega- 3 ve Alfa linolenik asidin anti enlamasyon özelliğinden dolayı selülit için tüketilmelidir.

Antioksidan Bakımından Zengin Gıdaları Tercih Edin:  Bu tür gıdaların enflamasyonu kontrol altına alma ve tedavi etme konusundaki etkinliği zaten bilinmektedir. C,E vitaminleri ve beta, karoten, minerallerden çinko, manganez, selenyum, bakır en bilinen antioksidanlar arasındadır.  Antioksidanlardan en fazla şekilde yararlanmak için, antioksidanlardan zengin yiyecekleri multi vitamin tabletlerine tercih edin.  Kuru erik, kuru üzüm veya herhangi bir koyu renkli meyve ve sebze bu konuda en büyük destekçiniz olabilir. Hint mutfağında bolca kullanılan hint safranı (zerdeçal) antioksidan yönünden kayda değer zenginliktedir.

Bioflavonlar Bakımından Zengin Yiyecekler Tüketin: Enflamasyonu engellemede ve tedavi etmede çok etkili oldukları gibi kolajen ve elastazın da yıkılımını engellemede çok etkilidirler.  Hücre zarını koruyarak, tamirini de yaparlar. Bioflavonlardan zengin gıdalar arasında soya, soğan, yeşil fasulye, lahana çeşitleri, elma, turunçgiller ve suları, kuru erik yer almaktadır.

Ananası Evinizde Bulundurun: Bulundurduğu bromelain enzimi sayesinde fazla su atılımı destekleyerek, ödemleri azaltır, morarmaları ve bu bölgelerdeki ağrıların azalmasına yardımcı olur.

Örnek Anti – Selülit Diyeti

Kahvaltı
1 Tam yumurta (yağsız her şekilde pişirilmiş olabilir)
1/ 2 Su bardağı yulaf ezmesi (Müsli- sade)
1.5 Yemek kaşığı keten tohumu (öğütülmüş)
2 Yemek kaşığı kuru üzüm
1 Su bardağı yağsız süt
Kahve (şekersiz ve kremasız)

Ara
1 Su bardağı yağsız süt 14 gr (yaklaşık çeyrek su bardağı) whey proteini ve buz karışımı

Öğlen Yemeği
Sebze ve tavuk sote; sebzeler: soğan, sarımsak, zencefil, kereviz, yeşilbiber, brokoli, mantar ve 100 gr. Tavuk (derisiz), 2 tatlı kaşığı fıstık yağı ve bir miktar soya sosu (tuzu azaltılmış)
3 Yemek kaşığı esmer pirinç pilavı
1 Portakal
Yeşil çay

Ara
1Su bardağı sebze suyu
Kavrulmuş soya fasulyesi (tuzsuz) ½ su bardağı
Su

Akşam
120 gr. Somon ızgara
Sebze kavurma; kuşkonmaz, brokoli, soğan, sarımsak, domates, limon suyu, hint safranı ve baharatlarla kavrulmuş
1 Bardak ananas suyu

Ara
1 Bardak kakaolu süt (1 tatlı kaşığı kakao)

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.