Sevgililer Gününde En Güzel Hediye Gülüşünüz

11.02.2013
50
Sevgililer Gününde En Güzel Hediye Gülüşünüz

Sevgililer Günü’nün yaklaştığı şu günlerde çiftleri yine o bildik heyecan sardı… Sevgilime ne hediye etsem?… Kıyafetiniz ve aksesuarlarınızla her şeyin kusursuz olduğu bu özel günde, yüzünüzdeki muhteşem gülümsemeyle sevgilinizi daha çok mutlu edebilirsiniz.

 

 

Dr Çağdaş Kışlaoğlu

 Diş Hekimi ve Protez Uzmanı

 

 

Çiftlerin birbirlerine armağan ettiği hediyelere son yıllarda, ağız ve diş sağlığıyla ilgili bakım kürlerinin de dâhil oldu. İnsanların her yıl aynı hediyeleri birbirlerine vermek yerine artık daha farklı alternatiflere yöneldiklerini ve “diş beyazlatma”nın Sevgililer Günü’nde en çok rağbet gören uygulamalardan biri oldu.

 

Diş Beyazlatma (Bleaching)

 Günümüzde herkes sarı veya gri dişlerini beyazlatmak suretiyle iyi bir gülüşe sahip olup psikolojik olarak da kendilerini daha iyi hissedebilirler. Onun için özellikle ABD Japonya ve Çin de sadece diş beyazlatma yapan merkezler kurulmuştur. Bu merkezlerdeki uygulama, soğuk ışık altında 1 saat gibi bir süreçte dişlerin üzerine sürülen özel beyazlatıcı jelle dişlerin içindeki prizmalar arasında birikmiş olan leke yapıcı artıkların temizlenerek dişleri beyazlatma yöntemidir.

 

Nedir, nasıl yapılır?

 Dişlerdeki sarılık ya genetik olarak insanda vardır ya da ilerleyen yaşla beraber ve yeme içme alışkanlıklarına bağlı olarak gelişebilir. İki farklı beyazlatma yöntemi vardır. Birinci yöntem ev tipi beyazlatma yöntemidir. Diş Hekimi tarafından dişlerinizin üzerine takmanız için ağız ölçünüze uygun kalıplar hazırlatılır. Bu kalıbın içerisine Amerikan FDA onaylı bir ilaç konularak ve beyazlatılacak dişlerin üstüne yerleştirilir. Günde ortalama 4-6 saat takılması gerekir. İkinci ise muayenehanede uygulanan beyazlatma işlemidir; dişlerdeki gözeneklerin temizlenmesinde “Hidrojen peroksit” yani oksijenli su veya türevi “Karbamid peroksit”li jeller kullanılır. Bu maddeler 45 dakika süreyle lazer ışığı verilerek aktive edilip beyazlama gerçekleşir. Bu uygulamada dişeti ve dokular özel koruyucularla korunduğundan zarar görmemektedir. Kişinin diş minesinin rengine bağlı olarak beyazlama oranı değişmektedir. Ayrıca yapılan işlem, esmer tenlilerde daha belirgin bir şekilde görülmektedir.

 

Beyazlatma hakkında bilinmesi gerekenler…

 Beyazlatma işlemi herkese uygulanabilir. Kolay ve zahmetsiz bir işlemdir. Ev tipi beyazlatmada jelin kontrolsüz olarak dişetine teması dişetlerinde tahrişe neden olabilir. Bu nedenle taşan jelin temizlenmesi gerekir.

Lazerle diş beyazlatmada ise uzman bir diş hekimi tarafından uygulama yapıldığında herhangi bir yan etkisi söz konusu değildir.

 

Nelere dikkat etmek gerekir?

 Diş beyazlatma işleminde kullanılan etken malzeme çok önemlidir, mutlaka diş hekiminizin önerdiği sistemi kullanmanız gerekir. Dışarıda marketlerde satılan ürünler diş ve çevre dokulara zarar verebilir.

 

Tedavi süresi ne kadar?

 Ev tipi diş beyazlatma işlemi ortalama 5 gün sürer. Muayenehanede yaklaşık 1 saatte uyguladığımız lazerle diş beyazlatma işleminde ise sonuç hemen alınır.

 

Dayanıklılık süresi

 Dişler her zaman için eskisinden daha beyaz olur. Ancak dişlerinizin yeniden sararmasını ve lekelenmesini istemiyor iseniz çay, kahve, sigara ve türevleri, çikolata, salça ketçap gibi boyalı gıdalar, renkli ve asitli içecekler, kırmızı şarap tüketimini mümkün olduğunca azaltmalı hatta kullanmaktan kaçınmalısınız. Alışkanlık ve ağız bakımına bağlı olarak beyazlık uzun süre korunabilir. Yine de bu süreçte beyazlatıcı diş macunları ile tedavi desteklenebilir. Altı ayda bir diş hekiminizi kontrol amaçlı ziyaret ettiğiniz takdirde, diş sağlığınızı korumakla beraber rengi ile ilgili uygulamalar da yaptırıp ömür boyu sağlıklı ve bembeyaz dişlerle gönül rahatlığıyla gülebilirsiniz.

Diş beyazlatmanın mümkün olmadığı durumlarda gelişmiş estetik diş hekimliği teknikleri ile yine de bembeyaz bir gülüş sahibi olabilirsiniz.

 

Porselen Lamina

 Estetik diş hekimliğinde en çok kullanılan tekniktir. Tırnak kalınlığında, istenen renk, boy ve formda özel olarak hazırlanmış bir porselen tabakasının dişin ön yüzüne yapıştırılması tekniğidir. Dişin üzerinde çok az pürüzlendirme yapılarak yapılan lamina büyük değişiklikler yaratır.

 

Uygulama alanları:

• Ön dişlerdeki aralıkların kapatılmasında…

• Çarpma sonucu oluşan kırıkların tedavisinde.

• Diş beyazlatma yönteminin yeterli olmadığı aşırı koyu renkli dişlerde,

• Çürük ve çapraşıklık nedeni ile tüm dişlerin porselen kaplanması gereken durumlarda

 

 Full porselen kaplamalar

 Bu konuda yapılan araştırmalar sonucunda artık kaplama dişlerde hatta köprülerde dahi metalsiz porselenler kullanarak dişin doğal yapısını birebir taklit edebilen ve ışığı geçirebilen sabit protezler yapmak mümkün hale gelmiştir. Ayrıca tamamen seramik, metal içermeyen bu dişler katman katman işlenerek dişin derinlemesine mevcut tüm dokuları da renk ve tonlama olarak taklit edilebilmektedir. Dişlerimizde ve tüm nesnelerde görünüm ışık ile olmaktadır. İşte metaller üzerlerinde yer alan seramiğin aksine ışığı geçiremeyerek yansıtmaktadırlar. Bu konuda yapılan araştırmalar sonucun artık kaplama dişlerde hatta köprülerde dahi metalsiz porselenler kullanarak dişin doğal yapısını birebir taklit edebilen ve ışığı geçirebilen sabit protezler yapmak mümkün hale gelmiştir.

 

 

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.