Sevincin Acıya Dönüşmemesi İçin

17.10.2012
57
Sevincin Acıya Dönüşmemesi İçin

Sevincin Acıya Dönüşmemesi İçin, Uzm.Dr. Harun BAHAT, sevinc, aci, bebek, saglik, psikoloji, dogum yogun bakim, enfeksiyon, ilaclar, hastaliklar, saglik, ishal, emzirme.bebek, anneEbeveynlerin hastane seçimi konusunda titiz davranması gerekiyor. Çünkü yeni doğan yoğun bakım ünitelerindeki bebeklerin yüzde 40’ ını hamilelikte hiç risk taşımayan bebekler oluşturuyor. Bebek sahibi olmaya hazırlanan aileler bu yazıyı lütfen iki kez ve dikkatli okuyun! BİR BEBEĞİNİZ BİR DE KENDİNİZ İÇİN…

Uzm.Dr. Harun BAHAT
Çocuk Sağl. Ve Hast. Uzm.

Ülkemizde ard arda yaşanan bebek ölümleri ile hastanelerin yeni doğan ünitelerinde panik yaşandı. Yetkililer,’ Hastane koşullarının iyi olduğunu bebeklerin özel rahatsızlıklar nedeniyle yaşamlarını yitirdiklerini’ açıklasalar da bu ikna edici olmadı. Sağlık&Yaşam dergisi ‘Sağlıklı bir doğum için bebek ve anne açısından   hastane seçerken neler dikkat etmek gerekiyor’ sorusunu Bahat Hospital Yeni Doğan ünitesi Sorumlu Hekimi Uzm.Dr. Harun BAHAT’a sorduk.

Uzm.Dr. Harun BAHAT: Tüm  dünyada olduğu gibi ülkemizde bebek ölüm hızında  anlamlı  düşme olmakla birlikle hala arzu edilen düzeyde değildir. Gelişmiş ülkemizde bebek ölüm hızı yüzde 5-7’ lere düşürülmüş iken, ülkemizde  bu durum yüzde o.27, ile yüzde o.71 arasında  değişmektedir. Bir ülkenin gelişmiş ülke statüsüne ulaşması için aranan kriterlerinden biride o ülkedeki bebek ölüm hızının düşük düzeyde olması sorgulanmaktadır. Bebek ölümlerinin üçte ikisi hayatın ilk bir ayı içinde gerçekleşmektedir. Bu bir aylık (yeni doğan dönemi) süredeki ölümlerinde üçte ikisi ilk bir haftada yine ilk yedi günkü ölümlerinde 2/3’ ü ilk 2 günde gerçekleşmektedir. Bu gerçeklerden yola çıkıldığında bebek ölümlerinde azalmayı sürdürebilmek için hayatın ilk günlerdeki uygun tıbbi yardımın önemi ortaya çıkıyor.
DOĞUMLAR YOĞUN BAKIM ÜNİTESİ OLAN HASTANELERDE GERÇEKLEŞMELİ
Uzm.Dr. Harun BAHAT: Ülkemizin büyük kentlerinde yeni doğan yoğun bakım üniteleri ihtiyacı devlet, üniversite ve özel hastanelerde önemli ölçüde giderebildi. Ama ülke geneli için  aynı şeyleri söyleyemiyoruz. Rakamlarda aynı doğrultuda batı kentlerinde bu ölüm hızı yüzde o.23 iken diğer kentlerde bu oran yüzde o.71’ e çıkmakta. Anne – baba adaylarına önerimiz; özellikle riskli gebeliklerin yeterli donanıma sahip  yeni doğan yoğun bakım ünitesi olan merkezlerde gerçekleştirilmesidir. Sorunlu bir yeni doğan ne kadar hızlı yaşam desteği sağlanıyorsa, hayatta kalma şansı o ölçüde artar. Yeni doğan yoğun bakım ünitelerinde yatan bebeklerin yüzde 40’ ını hamilelikte hiç risk taşımayan sağlıklı doğacağı düşünülen bebeklerden oluştuğunu düşünürsek tüm doğumların (riskli yada risksiz gebeliklerin) yeni doğan yoğun bakımı olan hastanelerde gerçeklemesi en ideal   olanıdır. Bir çocuk hekimini  belki de en çok üzen durum sorunlu bir yeni doğanın yardım edebilecek donanımlardan yoksun oluşudur. Böyle bir bebeğe uygun bir yer bulmak güvenli bir şekilde transportunu gerçekleştirmek zor bir durumdur. Bu nedenle biz  kurumlarımızı yapılandırırken mutlaka yeni doğan yoğun bakım ünitesinin olmasının gerekliliğine inandık. Kuruluşumuzun ilk yıllarında standart bir ünite oluşturmuştuk. Zaman içinde görüldü ki bu ünitelere olan ihtiyaç tahmin edilenin çok üzerinde. 2003 yılında yoğun bakım ünitemizi çağdaş bir konuma getirdik. Bu gün 20 yataklı, 12 mekanik ventilatör, 20 monitör , 6 fototerapi cihazı, pediatrik EKO ve USG’ si portabıl röntgeni ve tam donanımlı transport küvezi ile önemli bir merkez oluşturduk. 24 saat hizmet aynı düzeyde sağlık hizmeti üretmek için yeterli uzman hekim ve hemşire ve de diğer yardımcı personelinde oluşan kadro oluşturduk. Bu yönü ile bir çok sağlık kurumlarından daha şanslıyız.
‘Anne-bebek arasında göz ve deri temasını sağlamak gerek’
Uzm.Dr. Harun BAHAT: Sağlıklı bir bebek doğuran annenin bebeği mutlaka annenin yanında olmalıdır. (aynı odada) Böylece anne- bebek arasındaki sağlıklı iletişim-sevgi bağı biran önce gerçekleşmelidir. Yoğun bakım üniteleri dış ortama kapalı özel ünitelerdir. (genel  hijyen sterilizasyon  açısından) Bu üniteler kendi içinde bölümlere ayrılır. 1.2. ve 3. kadem bakım üniteleri gibi ileri derece hastanın  Yeni doğan olmadıkça anne ile bebeği buluşturmak en ideal olanıdır. Bu bebeğin ve annenin psikoloji açısında gereklidir. Biz ünitelerimizde kapalı devre TV sistemi ile  annelerin bebeklerini istedikleri an görmelerini sağlanmalı ayrıca bu ünite içinde özel bir emzirme ünitesi oluşturarak annelerin ve bebekleri ile göz ve deri temasını sağlamak gerekir.
‘Enfeksiyon taşıyan bebekler birbirinden ayrı tutulmalı’
Uzm.Dr. Harun BAHAT: Ayrıca bu konuda hijyen çok önemlidir.
1-El yıkıma: Eller yoğun bakım ünitelerinde patojen mikroorganizmaların geçişinin kontrolünde en önemli yoldur.Doğru ve etkili bir el yıkama ile hastane  enfeksiyonların yarısı engellenebilir.
2- Engel (bariyer) teknikleri kullanılır.
  – Eldiven kullanmak.
  – Maske kullanmak.
  – Kısa kollu gömlek giyinmek parmaklarda takı kolda saat olmamalı.
  Diğer önlemler ;Her bir küvöz için uygun olan sağlanmalı. Küvözler birbirinden 160-190cm aralıklı yerleştirilmeli.
– Enfeksiyon taşıyan bebekler diğer bebeklerden ayrı bir birimde tutulmalıdır.
– İlaçlar ve İV sıvılar yoğun bakım içinde özel birimlerde hazırlanmalı.
– Sağlık personelinde deri enfeksiyonu,  solunum yolu enfeksiyonları, ishal, herpes gibi hastalıklar varsa, hasta bakımında yer almamalıdır.
Ama şunu unutmamak gerekir, hastane enfeksiyonları ne yazık ki tüm dünyanın sorunudur. Hastane enfeksiyonuna yakalanma sıklığı yüzde 5 – 25 arasında değişmektedir. Yeni doğan bebekler ne kadar küçükse ve solunum makinesine bağlı ise özel kateterler vb kullanılmak zorunda ise enfeksiyona daha açık hale gelir.  Ayrıca tüm yeni doğanların bağışıklık sistemleri yetersizdir. Ayrıca hastane enfeksiyonu yapan mikropların çoğu bir çok antibiyotiğe dirençlidir. Personel sayısının yetersizliği de hasta enfeksiyonunu artıran önemli bir nedendir. Ancak bir çok sorun yeterli sayıda personel yokluğu, hasta yoğunluğunun çok oluşu yeterli tıbbi dolanımın olmayışı gibi nedenler sonucu istenmeyen sonuçlar ortaya çıkabilir.
‘Çocuk hekimi doğum bulunmalıdır’
Doğum sırasında mümkünse çocuk  hekimi de ekibin yanında olmalıdır. Doğumhaneler doğum sonrası bebekte gelişebilecek olumsuz haller için, gerekli tıbbi aletleri içermelidir. Bebeğin ilk değerlendirmesi yapılır. Bebek ve anne odalarına alınır. İlk yarım saat içinde bebeğin anne emmesi sağlanır. Anneye emzirme tekniği konusunda destek olunur. Bebeğin göz ve göbek bakımı yapılır ve anne öğretilir. Çocuk hekimi anneye bebeğin sağlığı- bakımı ve anne sütü hakkında bilgilendirme yapar. Bebeklerimizi özlemle beklerken, özlemin acıya dönüşmemesi için hastane seçimini dikkatle yapmak gerekir.

 

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.