Sıcak Havalar… Ramazan… Böbrek Taşı…

Sıcak Havalar… Ramazan… Böbrek Taşı…

Eğer oruç nedeni ile yeterli miktarda sıvı alınmazsa böbrekten süzülen tuzlar çöker ve taş oluşturur. Vücuttaki tuzları atmak için her gün belirli miktarda su gerekir.

Üroloji Uzmanı Doç. Dr. Muammer Kendirci

 

Sıcak havalarda ve ramazanda böbrek taşı şikayeti artıyor…

Yaz aylarında ve ramazanda böbrek taşı düşüren hasta sayısında yüksek oranda artış olur. Son senelerde sıcaklık dereceleri de daha yüksek olduğu için bol su içilmesi konusunda vatandaşların uyarılması gerekir. Oruç sebebiyle yeterli oranda sıvı alınmadığı takdirde, böbrekten süzülen tuzlar çöker ve taş oluşumuna zemin oluşturabilir. Sağlıklı yaşam için vücuttaki tuzların atılması gerekir. Bunun için de her gün belirli miktarda su içmek çok önemlidir. Yaz aylarında yeterli miktarda sıvı alınmaması ve fazla terleme ile çok miktarda su kaybetmenin böbrek taşı riskini arttırır.

Böbrek taşınız varsa…Eğer böbrek taşınız varsa, böbrek ağrılarınız sıcak havalarda ve ramazanda artabilir ve bu sebeple susuz kalmamaya özen gösterilmelidir.

Oruç tutuyorsanız…İftar ile sahur arasında 2 litre su tüketmelisiniz.

Böbrek taşı olanlar süt ve süt ürünleri içeren gıdaları fazla tükettiklerinde ise böbrek kumu dökebilir ve bu böbrek taşına dönüşebilir.

YAZAR BİLGİSİ
Hergün güncellenen haberleri ve birbirinden özel yazarları ile takipçilerine çok özel bir dünyanın kapılarını aralayan SAGLİKVEYASAMDERGİSİ.com.tr, internette dergi standartlarında takipçilerine sağlıklı yaşamın renklerini sunuyor. Sağlıklı Yaşamın Pusulası’ olan www.saglikveyasamdergisi.com.tr sitesi Sağlık & Yaşam Dergisi’nin yazılı basındaki başarısının sanal ortamdaki en büyük destekçisidir.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.